ЁШЛАР ВА КЎНГИЛЛИЛАР ФАОЛИЯТИНИ РИВОЖЛАНТИРИШ ЛОЙИҲАСИ
Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси билан имзоланган Битимга мувофиқ Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти “Ёшлар фаоллигини ва кўнгиллиликни ривожлантириш” дастурини муваффақиятли амалга оширилди.
Дастурнинг асосий мақсади инсонпарварлик ғояларини кенг тарғиб қилиш, ёшларни меҳр-оқибат ва меҳр-мурувват руҳида тарбиялаш, таълим муассасаларида санитария постлари отрядларини ташкил этиш, аҳолини табиий офатларга қарши курашишга тайёрлаш, ҳудудларни зарур воситалар билан таъминлашдан, биринчи ёрдам кўрсатиш, талабалар ва мактаб ўқувчиларига фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш кўникмаларини ўргатишдан иборат эди.
Дастур доирасида кўнгилли ёшларга биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича тренинглар, иқлим ўзгариши ва фавқулодда вазиятларга тайёргарлик бўйича тренинглар, кўргазмали чиқишлар, аксиялар, ёшлар ўртасида оммавий мунозара клублари, ёшлар ўртасида турли танловлар, шунингдек, турли йўналишлар орқали олинган билимларни синовдан ўтказиди ва амалий тадбирлар ташкил этилди. Шунингдек, лойиҳа доирасида мактаб ўқувчилари ўртасида “Ёш қутқарувчилар” республика мусобақалари, биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича ўқувчилар учун дарслар ўтказилиб, ғолиблар қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди. Ҳудудларда ташкил этилган тадбирлар оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилди.
Бугунги кунда лойиҳа ниҳоясига етмоқда, лекин лойиҳанинг узлуксизлигини таъминлаш учун ёшлар клублари фаолликни давом эттирмоқда.

ПРОЕКТ РАЗВИТИЯ МОЛОДЕЖНОЙ И ВОЛОНТЕРСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
В соответствии с Соглашением, подписанным с Международной Федерацией обществ Красного Креста и Красного Полумесяца,   Общество Красного Полумесяца Узбекистана успешно реализовало программу «Развитие молодежной деятельности  и волонтерства»
Основной целью программы являлось распространение  идей гуманизма, воспитания молодежи в духе сострадания и милосердия, организация отрядов санитарных постов в образовательных учреждениях, подготовка населения к действиям при стихийных бедствиях, оснащение регионов необходимыми средствами для оказания первой доврачебной помощи, обучение студентов и школьников навыкам действий в чрезвычайных ситуациях.
В рамках программы были организованы тренинги по первой доврачебной  помощи для  молодых волонтеров, тренинги по вопросам изменения климата и раздаче экстренной помощи, показательные выступления, акции, общественные молодёжные дискуссионные клубы, различные конкурсы среди молодёжи, а также проверка полученных знаний посредством различных практических мероприятий. Также в рамках проекта были проведены  республиканские соревнования среди школьников «Юные спасатели», открытые занятия среди педагогов по подготовке оказанию первой помощи, а победители награждены ценными подарками. Мероприятия, организованные в регионах широко освещались в средствах массовой информации.
На сегодняшний день проект завершается, но молодежные клубы продолжают активную деятельность для обеспечения непрерывности проекта.