Xalqaro gumanitar huquq to’g’risidagi bilimlarni tarqatish
1949 yildagi Jeneva konvensiyalari va unga 1977 yilgi Qo’shimcha Protokollar XGHning asosiy hujjatlari bo’lib, ular insonning ma’naviy-axloqiy tamoyillariga, umuminsoniy qadriyatlarga va, birinchi navbatda, insonparvarlikka asoslangan. 1949 yilda to’rtta Jeneva konvensiyasining imzolanishi muhim tarixiy voqea bo’lib, mazmuni shu kungacha o’z ahamiyatini yo’qotmagan. Bu konvensiyalar faol armiyalardagi yaradorlar va kasallarni, tibbiy xodimlarni va kemada halokatga uchragan yoki asir olingan harbiylarni himoya qiladi. Konvensiyalar, shuningdek urush paytida tinch aholini himoya qilishni qonuniylashtirdi.
O’zbekiston Respublikasi, mustaqil davlat sifatida, 1993 yil 3 sentyabrda 1949 yildagi Jeneva konvensiyalari va 1977 yilgi Qo’shimcha protokollarga qo’shildi.
Qizil Yarim oy jamiyati, O’zbekistonning eng qadimgi xayriya tashkiloti bo’lib, respublika hukumatiga xalqaro gumanitar huquqni amalga oshirishda yordam beradi. Bu ish XGH asoschisi bo’lgan Xalqaro Qizil Xoch Qo’mitasi (XQXQ) bilan yaqin hamkorlikda olib borilmoqda.
Jamiyat Xalqaro gumanitar huquq (XGH), Xalqaro Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy Harakatining tarixi va faoliyati haqidagi bilimlarni mahalliy hukumat organlari xodimlari, huquqni muhofaza qilish idoralari, talaba yoshlar, mahalla qo’mitalari aholisi, hamkor tashkilotlar va ommaviy axborot vositalari o’rtasida tarqatadi.
O’zQYaOJ Namangan viloyat  tashkiloti qoshida Farg’ona vodiysiga XGH bo’yicha mintaqaviy resurs markazi muvaffaqiyatli ishlamoqda. Hududiy markazining faolligi bilan Namangan viloyati hokimligi, mudofaa ishlari bo’yicha boshqarmalar, ichki ishlar, favqulodda vaziyatlar va harbiy qismlar bilan hamkorlik to’g’risida bitimlar imzolandi.
O’zbekiston Qizil Yarim oy jamiyati O’zbekiston Respublikasi Oliy va O’rta maxsus ta’lim vazirligi hamda Xalq ta’limi vazirligi va XQXQning mintaqaviy vakolatxonasi bilan birgalikda umumta’lim maktablari, akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o’quvchilari uchun davlat ta’lim standartiga kiritilgan «Shaxs va jamiyat» darsligini ishlab chiqdi (2005 yildan hozirgi vaqtgacha) («Inson va jamiyat» 1997-2005.).
Jamiyat 2004 yil aprel oyida Oliy Majlis tomonidan qabul qilingan «Qizil Yarim oy va Qizil Xoch ramzlaridan foydalanish va ularni himoya qilish to’g’risida» O’zbekiston Respublikasi Qonunining loyihasini ishlab chiqish tashabbusi bilan chiqdi va tayyorladi. Mazkur Qonunning vazirliklar, idoralar va joylarda qo’llanilishi Jamiyat tashkilotlarining uslubiy yordami va ko’magi bilan amalga oshiriladi.

Одним из важнейших направлений деятельности Национального Общества Красного Полумесяца Узбекистана является распространение знаний о Международном Гуманитарном Праве (МГП) среди широких слоёв населения.
Женевские Конвенции 1949 года и Дополнительные Протоколы к ним 1977 года являются основными документами МГП, которое основано на духовно-нравственных началах человека, на общечеловеческих ценностях и, прежде всего, на гуманности. Подписание в 1949 году четырёх Женевских Конвенций стало важным историческим событием, содержание которого не потеряло своей значимости и по сей день. Эти конвенции защищают раненых и больных в действующих армиях, медицинский персонал, тех военных, кто потерпел кораблекрушение или попал в плен. Конвенции также узаконили защиту гражданского населения во время войны.
Республика Узбекистан, как независимое государство, 3 сентября 1993 года присоединилась к Женевским Конвенциям 1949 года и Дополнительным протоколам к ним 1977 г.
Общество Красного Полумесяца, являющееся старейшей благотворительной организацией в Узбекистане, оказывает содействие Правительству Республики в вопросе имплементации международного гуманитарного права. Эта работа ведется в тесном сотрудничестве с Международным Комитетом Красного Креста (МККК), являющимся основоположником и хранителем МГП.
Обществом распространяются знания по Международному гуманитарному праву (МГП), истории и деятельности Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца среди сотрудников местных органов власти, правоохранительных органов, учащейся молодёжи, жителей махаллинских комитетов, партнёрских организаций, средств массовой организации.
При Наманганской областной организации ОКПУз успешно функционирует Региональный ресурсный центр по МГП на Ферганскую долину. При активной деятельности Регионального центра подписаны Соглашения о сотрудничестве с Наманганским Областным Хокимиятом, управлениями по делам Обороны, внутренних дел, чрезвычайных ситуаций, войсковыми частями.
Общество Красного Полумесяца Узбекистана совместно с Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством народного образования Республики Узбекистан и Региональным Представительством МККК разработало учебное пособие «Личность и общество» (с 2005 г. по настоящее время) («Человек и общество» 1997-2005 гг.) для учащихся общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных колледжей, которое вошло в государственный стандарт образования.
Общество выступило инициатором разработки и подготовило проект Закона Республики Узбекистан «Об использовании и защите эмблем красного полумесяца и красного креста», который был принят Олий Мажлисом в апреле 2004 года. Имплементация этого Закона в министерствах, ведомствах и на местах проходит при методической помощи и содействии организаций Общества.