«ЁШ ҚУТҚАРУВЧИ» – ТАНЛОВНИНГ РЕСПУБЛИКА БОСҚИЧИ
Халқаро қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой жамиятлари Федерациясининг Марказий Осиё бўйича делегацияси билан ҳамкорликда ўтказилган “Ёшлар фаолияти ва волонтёрликни ривожлантириш” лойиҳаси доирасида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамиятининг «Ёш қутқарувчи» танловининг республика босқичи бўлиб ўтди. Мусобақа Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Шайхонтоҳур тумани Ёнғин хавфсизлиги бўлими базасида ўтказилди.
Танловнинг мақсади ёшлар ва кўнгиллилар, қизлар ва ўғил болаларни- мактаб ўқувчиларини Ўзбекистон ҚЯОЖ фаолиятига жалб этиш ва уларни фавқулодда вазиятлар, табиий офатларга тайёргарлиги бўйича ҳаракатга тайёрлашдан иборат.
Танловнинг ушбу босқичида 8-11-синф ўқувчилари, жамиятнинг Қорақалпоғистон Республикаси, 12 вилоят ва Тошкент шаҳридан кўнгиллилар иштирок этдилар. Ҳар бир жамоа 5 иштирокчидан иборат бўлиб, мактаб ўқувчилари-кўнгиллилар ва битта мураббий-ўқитувчидан ташкил топди. Жами 65 кўнгилли ва 13 мураббий иштирок этди. Шайхонтоҳур тумани Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг ЁХБ ва Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бошқармаси ходимлари ҳакамлар ҳайъати таркибига киритилиб, ҳар бир жамоанинг ишини баҳоладилар.
Танлов 5 босқичда ўтказилди.
Биринчи босқичда (назарий) гуруҳларга фавқулодда вазиятлар тўғрисида бешта умумий савол берилди.
Иккинчи босқичда биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича учта амалий савол берилди ва ушбу соҳадаги кўникмалар синовдан ўтказилди.
Учинчи вазифа дарёни арқонлар билан кесиб ўтиш, шунингдек, чодирни белгиланган вақтда жойлаштириш учун машқ бажариш еди.
Тўртинчи босқичда гуруҳ иштирокчилари арқонни боғлашнинг ўн турини, шунингдек, арқонга кўтарилиш ва 6 метр баландликдан тушишни кўрсатдилар.
Ва бешинчи, охирги босқич-100 м тўсиқлар эстафетасидан иборат бўлди.
Барча иштирокчилар жуда кўп ҳаракат қилишди, фаол ва ҳиссий жиҳатдан бир-бирларини қўллаб-қувватладилар, ҳалол ва дўстона курашдилар ва бутун жамоа мусобақа шартларини бажарди.
Мусобақа натижаларига кўра Фарғона вилояти жамоаси 1-ўринни, Наманган вилояти жамоаси 2-ўринни ва Навоий вилояти жамоаси 3-ўринни қўлга киритди.
Шунингдек, танловнинг барча шартларини бажариш натижаларига кўра, махсус тайёргарлиги, фаоллиги ва зукколиги билан ажралиб турганлар Сурхондарё вилоятидан «танловнинг энг фаол иштирокчиси – ўғил бола» ва «танловнинг энг фаол иштирокчиси – қиз бола» – Сирдарё вилояти, номинациялари бўйича тақдирландилар. Улар тантанали равишда диплом ва кубоклар билан тақдирландилар. Барча иштирокчи жамоаларга эсдалик совғалари-фаол иштироки ва меҳнатсеварлиги учун мини рюкзаклар топширилди.

«ЮНЫЙ СПАСАТЕЛЬ» — РЕСПУБЛИКАНСКИЙ ЭТАП СОРЕВНОВАНИЙ
В рамках проекта “Молодежная деятельность и развитие волонтерства” проводимого совместно с Делегации по Центральной Азии Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца был проведён Республиканский этап соревнований “Юный спасатель” Общества Красного Полумесяца Узбекистана с участием членов общественной группы юных волонтёров-школьников. Соревнования проводились на базе 14-отдела обеспечения пожарной безопасности Шайхантахурского района МЧС Республики Узбекистан.
Целью проведения соревнований является привлечение молодежи и волонтеров, девочек и мальчиков – учеников школ и работе ОКП Узбекистана и подготовка их к действиям в случаях ЧС, риска бедствий и обеспечение готовности к стихийным бедствиям.
В данном этапе соревнований участвовали школьники 8-11 классов — волонтёры Общества Красного Полумесяца Узбекистана из 12 регионов страны и города Ташкента. В каждой команде было по 5 участников- школьников-волонтеров и один тренер-инструктор. Всего участвовало 65 волонтеров и 13 тренеров-инструкторов. Сотрудники 14-го ОПБ МЧС Шайхантахурского района и оболастного здравоохранения были в составе жюри и оценивали работу каждой команды.
Конкурс проводился на основе 5 этапов-заданий.
На первом этапе (теоретическом) группам задавали пять общих вопросов по чрезвычайным ситуациях.
На втором задавались три практических вопроса по оказанию первой доврачебной помощи и проверялись умения в этом.
Третьим заданием был– переход через реку с помощью веревок (переправа), а также выполнение упражнения по развертыванию палатки в установленное время.
На четвертом этапе участники групп показывали десять видов способов связывания веревки, а также подъем по веревке и спуск с высоты 6 метров.
И пятый, заключительный этап– эстафета на 100 м с барьерами.
Все ребята очень старались, активно и эмоционально поддерживали друг друга, боролись честно и дружно и всей командой выполняли условия соревнования.
По итогам соревнований- 1 место получила команда из Ферганской области, 2-место- Наманганская область и 3 место, команда из Навоийской области.
Также, по итогам выполнения всех условий соревнования и отличившиеся особой подготовкой, активностью и смекалкой были награждены — «Самый активный участник соревнования — мальчик» — из Сурхандарьинской области и «Самая активная участница соревнования — девочка» — из Сырдарьинской области. Им были торжественно вручены дипломы и кубки. Все участвовавшие на соревновании команды за активное участие и труд получили памятные подарки — мини рюкзачки.