30 апрель куни Наманган шаҳридаги “Узчасис” Ўзбекистон-Корея қўшма корхонасида Вилоят ҳокими – фуқаро муҳофазаси бошлиғининг “Аҳоли ва ҳудудларни фавқулодда вазиятлардан мухофаза қилиш ва уларнинг оқибатларини бартараф этиш мақсадида корхона, ташкилот ва муассасаларда 2017-2021 йилларда сандружиналар ва санпостлар ташкил этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги буйруғи ижросини таъминлаш мақсадида санитария дружиналари аъзоларининг кўникмаларини мустаҳкамлашга қаратилган семинар-тренинг ўтказилди.
Тадбирларда вилоят фавқулодда вазиятлар бошқармаси, Ўзбекистон ҚЯОЖ вилоят ташкилотининг масъул ходимлари, объект ишчилари ва сандружина аъзолари иштирок этдилар. Машғулот давомида объект ишчи-ходимларини табиий ҳамда техноген хусусиятли фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракат қилишга ўргатишда сандружина аъзоларининг амалий ҳаракатлари, сандружина аъзолари томонидан жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш тартиб-қоидалари бўйича амалий машғулотлар ўтказилди.
Шунингдек, тадбирда сандружиналарнинг табел жиҳозланиши, содир бўлиши мумкин бўлган табиий, техноген ва экологик ҳусусиятли фавқулодда вазиятларнинг таъсирлари, сандружиналар сардорлари ва гуруҳ командирлари томонидан жараённи бошқариш усуллари, кимёвий заҳарланиш ўчоғида биринчи ёрдам кўрсатиш қоидалари, жабрланган ва жарохатланганларни қидириб топиш, уларни олиб чиқиш усуллари ва қоидалари бўйича кенг тушунчалар берилди ва амалий машғулотлар орқали намойиш этилди.

Работа с санитарными дружинами
В рамках исполнения приказа хокима области — начальника гражданской защиты «О дополнительных мерах по созданию на предприятиях, организациях и учреждениях санитарных постов и звеньев для защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий», 30 апреля в г.Намангане в Узбекско-Корейском СП «Узчасис» были проведены семинары-тренинги, направленные на укрепление навыков санитарных дружин.
В проведенных тренингах приняли участие сотрудники Наманганской областной организации ОКПУ, областного управления МЧС, работники и члены сандружины предприятия. В ходе занятий были отработаны практические действия членов сандружин по обучению работников предприятия правилам поведения при чрезвычайных ситуациях и оказанию первой помощи пострадавшим.
Кроме этого, во время учебных тренингов до сведения обучаемых были доведены виды и последствия чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и экологического характера, продемонстрированы методы управления при возникновении чрезвычайных ситуаций командиров сандружин и звеньев, способы оказания первой помощи в очаге химического загрязнения, розыск пострадавших и их эвакуация в безопасные места.