Мактаб ўқувчиларининг соғлом турмуш тарзи масалаларида саводхонлигини ошириш, санитария гигиенани тарғиб қилиш, фавқулодда ҳолатларда ўзларига ва бошқа жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича билимларни синовдан ўтказиш мақсадида, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамиятининг тасдиқланган йиллик иш режасига мувофиқ «Саломатликнинг ёш дўстлари» танловининг Тошкент шаҳар босқичи ўтказилди.
Таъкидлаш жоизки, мусобақа Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти ўқув-услубий маркази биносида санитария ва гигиена қоидаларига тўлиқ амал қилинган ҳолда ўтказилди.
Тошкент шаҳрининг 11 туманидаги умумтаълим мактаблари ўртасида ўтказилган танловда туман босқичлари ғолиблари иштирок этдилар. Танлов шартларига кўра мусобақалар қуйидаги босқичларда ўтказилди:
1-босқич – жароҳатлар, бахтсиз ҳодисалар ва тўсатдан касалланиш ҳолатларида биринчи ёрдам кўрсатиш;
2 босқич – беморни уйда парвариш қилиш;
3 босқич – шахсий ва жамоат гигиенаси, юқумли касалликлар ва уларнинг олдини олиш;
4 босқич – доривор ўсимликлар ва улардан фойдаланиш;
5-босқич – Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти тарихи ва фаолияти;
6-босқич – Йўл ҳаракати қоидалари, уларнинг билимларини синовдан ўтказиш ва йўл-транспорт ҳодисаларида жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатишнинг ўзига хос хусусиятлари.
Мусобақа натижаларига кўра 1-ўринга Миробод туманидаги 125-сонли мактаб ўқувчилари муносиб топилди, 2-ўринга Яшнобод ва Олмазор туманларидаги 244 ҳамда 11-сонли мактаблар, 3-ўрин эса Шайхонтоҳур туманидаги 20-сонли мактаб ва Учтепа туманидаги умумтаълим мактаблари жамоасига насиб этди. Тадбир якунида барча иштирокчилар Тошкент шаҳар Қизил Ярим Ой жамияти томонидан қимматбаҳо совғалар ва фахрий ёрлиқлар билан тақдирландилар.

Соревнования Юных друзей здоровья
В соответствии с утвержденным годовым планом работы Общества Красного Полумесяца Республики Узбекистан по повышению грамотности школьников в вопросах здорового образа жизни, пропаганды санитарной гигиены, оказания первой помощи себе и другим пострадавшим   в экстренных случаях в  Ташкентском городском отделении Общества Красного Полумесяца прошел городской этап конкурса «Юные друзья здоровья».
Важно отметить, что конкурс проводился с полным соблюдением правил санитарии и гигиены в здании учебно-методического центра Общества Красного Полумесяца Узбекистана.
В конкурсе приняли участие победители районных этапов, который проводился среди общеобразовательных школ 11 районов Ташкента. Согласно условиям конкурса соревнования проводились по следующему плану:
1 этап — первая помощь при травмах, несчастных случаях и внезапных заболеваниях;
2 этап — уход за пациентом в домашних условиях;
3 этап- личная и общественная гигиена, инфекционные заболевания и их профилактика;
4 этап — лекарственные растения и их применение;
5 этап — история и деятельность Общества Красного Полумесяца Узбекистана;
6 этап — Правила дорожного движения, проверка их знаний и специфика оказания первой помощи пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.
По итогам  конкурса  1-е место заслуженно заняла школа № 125 Мирабадского района, 2-е место поделили между собой школы № 244 и № 11 Яшнабадского и Алмазарского районов, а два 3-х места  достались школе №20 Шайхантахуркого района и сборной команде общеобразовательных школ Учтепинского  района. По окончании мероприятия все участники были награждены Обществом Красного Полумесяца города Ташкента ценными подарками и почетными грамотами.