“Маҳалла фуқаро муҳофазаси” тизимида ўқув машғулотлари
ЎҚЯОЖ Сурхондаё вилоят ташкилоти Ўзбекистон Республикаси ВМнинг 2017 йил 21 августдаги “Аҳолининг фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилишга тайёргарлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 650-қарорига мувофиқ “Маҳалла фуқаро муҳофазаси” йиғма гуруҳларини ўқитишни йўлга қўйди.
Бунинг учун Фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштирувчи вилоят кенгаши, вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси ва ЎҚЯОЖ вилоят ташкилотининг МФЙда ФВда ҳаракат қилувчи йиғма гуруҳларни тузиш бўйича қўшма буйруғи қабул қилинди. Унда 2018-2022 йилларда “Маҳалла фуқаро муҳофазаси” тузилмалари йиғма гуруҳлари санитартия бўлинмаси аъзоларини босқичма босқич Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва ЎҚЯОЖ томонидан тасдиқланган дастур асосида ўқитиш белгиланган.
2018 йил сентябрь ўртасигача ЎҚЯОЖ вилоят ташкилоти томонидан Термиз шаҳрида 4 маҳаллада, Бойсун туманида 5 маҳаллада, Денов туманида 8 маҳаллада 6 соатлик курслар ташкил этилди ва уларда жами 68 киши таълим олди. Энди ушбу санитар звенолари аъзолари аҳолини фавқулодда вазиятларда биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларига ўқитишади.

Учебные занятия в системе «МАХАЛЛА ФУКАРО МУХОФАЗАСИ»
Сурхандарьинская областная организация ОКПУ начала обучение сводных групп в системе «Махалла фукаро мухофазаси» в соответствии с Постановлением КМ Республики Узбекистан от 21 августа 2017 года за № 650 «О дополнительных мерах по повышению готовности населения к действиям в чрезвычайных ситуациях».
Для организации данной работы областной совет по координации деятельности органов самоуправления граждан, областное управление здравоохранения и областная организация ОКПУ приняли совместный приказ по созданию сводных групп реагирования на ЧС в местных сходах граждан. В нем предусмотрено обучение в период на 2018-2020 гг. членов  санитарных звеньев сводных групп системы «Махалла фукаро мухофазаси» на основе программы обучения, утвержденной Минздравом республики и ОКПУ.
По состоянию к середине сентября 2018 г. областной организацией ОКПУ организованы 6-часовые учебные курсы для 4-х махаллей города г. Термеза, 5 махаллей в Байсунском районе и 8 махаллей в Денауском районе, на которых были обучены 68 человек.  Члены санитарных звеньев в дальнейшем будут обучать население махаллей навыкам оказания первой помощи при чрезвычайных ситуациях.