Фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш ва уларда ҳаракат қилиш бўйича Ўзбекистон ҚЯОЖ фаолиятининг ажралмас қисми – булар кўнгилли иштирокчилардан тузилган офатларда ҳаракат қилувчи миллий ва махсус командалар ҳисобланади. Ушбу командалар фаолиятини такомиллаштириш, командалар аъзолари томонидан жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш ҳамда гуманитар ёрдамни тарқатишга оид амалий кўникмалар ва билимларини шакллантиришга қаратилган тренинг 20-27 август кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтди.
Тадбирда иштирок этувчиларга Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Ҳаракатининг тарихи, Ўзбекистон ҚЯОЖнинг фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш ва уларда ҳаракат қилиш бўйича фаолияти, фавқулодда вазиятларда қуриладиган лагерлар ва бошпаналар тўғрисидаги маълумотлар презентациялар орқали намойиш этилди. Командалар томонидан “Инсонийлик” ўқув-услубий маркази ҳудудида электрогенераторларни ишлатиш, палаткаларни қуриш ва жойлаштириш, уларни жиҳозлаш, бошқа қўшимча ускуналардан фойдаланиш ҳамда гуманитар ёрдамни тарқатиш каби амалий машғулотлар бажарилди. Ўқув дастурига мувофиқ, шунингдек, саф кўриги, ускуналар ва алоқа воситаларини ишлатиш, тўсиқлардан ўтиш, шартли равишда турли хил жароҳатлар билан ярадор бўлганларга биринчи ва руҳий-ижтимоий ёрдамини кўрсатиш, шу жумладан уларни хавфсиз жойга ташиш бўйича командалар ҳаракатлари синовдан ўтказилди. Булардан ташқари, жамоат тадбирлари ўткази лаётган вақтда фавқулодда вазият рўй берганда командаларнинг ҳаракатлари ишлаб чиқилди.
Ўқув дастури доирасида командалар учун пойтахтимиздаги “Ҳумо Арена” муз саройига ташриф уюштирилди, айни шу вақтда у ерда Ўзбекистон Республикаси Мустақиллиги байрами кунига бағишланган тадбирлар ўтказилди. Муз саройи худудида командалар аъзолари томонидан биринчи ёрдам кўрсатиш палаткаси жойлаштирилиб, унда Жамият фаолиятига оид кўргазма ташкил этилди. Командалар аъзолари Миллий Гвардия ва Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ходимлари билан ҳамкорликда бўлиб ўтган халқаро хоккей ўйини давомида биргаликда навбатчилик ўташди.
Булардан сўнг, амалий машқлар ФВВнинг Фуқаро муҳофазаси институти полигонида давом эттирилди. Командалар томонидан дала шароитида биринчи ёрдам кўрсатиш амалиётлари бажарилди ва улар ФВВ авария-қутқарув хизматларининг жиҳозланиши ва фаолияти билан таништирилди.

Тренинг национальной и специализированной команд реагирования на бедствия
В рамках уставной деятельности ОКП Узбекистана по подготовке и реагированию на чрезвычайные ситуации с 20 по 27 августа в г.Ташкенте были проведены ежегодные учебно-тренировочные занятия Национальной и Специализированной команд реагирования на бедствия. Мероприятие было направлено на обучение и совершенствование практических навыков и знаний членов НКРБ и СКРБ по вопросам оказания первой помощи при чрезвычайных ситуациях и предоставления гуманитарной помощи при возникновении различного рода стихийных бедствий.
Участникам были представлены презентации об истории деятельности Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца, деятельности ОКП Узбекистана по подготовке и реагированию на чрезвычайные ситуации, особенностях размещения лагерей и укрытий при чрезвычайных ситуациях. На территории РУМЦ «Инсонийлик» были проведены практические занятия по эксплуатации электрогенератора, развертыванию палаток и другого дополнительного оборудования. Отработаны навыки по работе штаба и подготовки пункта выдачи гуманитарной помощи. Программа подготовки также включала в себя проведение строевого смотра, проверки снаряжения и средств связи, прохождение препятствий, отработаны вопросы оказания первой помощи условно пострадавшим при различных видах травм, в том числе и их транспортировка. Особое внимание было уделено оказанию психосоциальной помощи. В программу тренинга также был включен вопрос отработки действий команд при оказании помощи при чрезвычайных ситуациях во время массовых мероприятий.
В рамках программы обучения для команд было организовано посещение ледового дворца «Хумо Арена», где прошли праздничные мероприятия, посвященные празднику Дня Независимости Республики Узбекистан. На территории ледового комплекса НКРБ ОКП Узбекистана был развернут пункт первой помощи и представлен выставочный материал о деятельности Общества. Члены НКРБ совместно с сотрудниками Национальной гвардии и пожарной службы МЧС отработали на практике несение дежурства во время проведения хоккейного матча.
Практические занятия были продолжены на полигоне Института гражданской защиты МЧС Республики Узбекистан. Членами команд были отработаны практические навыки по оказанию первой помощи, ознакомление со спасательным снаряжением и оборудованием, используемым аварийно-спасательными подразделениями МЧС