«Дипеко-8» лойиҳаси амалда
Жорий йилнинг август ойи охирида Марказий Осиё Қизил Ярим Ой Миллий Жамиятлари, Германия, Австрия, Хитой, Швейцария Қизил Хочлари ва Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси вакиллари Бишкек шаҳрида тўпланди. Навбатдаги Халқаро форумда янги  «DIPECHO – VIII» лойиҳаси тақдимоти бўлиб ўтди. Дастур Европа Комиссиясининг инсонпарварлик ёрдами ва фуқаролар ҳимояси бўйича бош директорати кўмагида амалга оширилади.
Эслатиб ўтамиз, 2003 йилдан бошлаб, «DIPECHO» лойиҳаси орқали Европа комиссияси табиий офатлар хатарини олдини олиш ва аҳолининг заиф  қатламларини ҳаёти ва турмушига салбий таъсирини камайтириш мақсадида  Марказий Осиё худудида ўз фаолиятни молиялаштиради. Лойиҳа Марказий Осиёдаги бешта мамлакат – Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистонни қамраб олади.
Янги дастур Марказий Осиёда амалга оширилиши фалокатлар хатарини камайтириш бўйича координаторлар учун семинар ва тренингларни ўтказишдан бошланди. Унда лойиҳани бошқариш, ҳисобот ва мониторинг тизими вазифалари, шунингдек, ҳамкорлар ва бошқа манфаатдор томонларни жалб этиш масалалари муҳокама қилинди. Лойиҳа доирасида махсус тренинг ўтказилиб, унда асосий ижрочилар лойиҳанинг техник йўналиши, уни жойларда амалга оширишнинг воситалари ҳамда механизмлари тўғрисида маълумотларга эга бўлишди.
Ўзбекистонда лойиҳа иккита минтақани – Наманган ва Андижон вилоятларини қамраб олган. Умумтаълим мактаблари ўқувчиларини фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракатланишга  тайёрлаш  ва биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатиш  белгиланган вазифалар қаторидан ўрин олган.  Лойиҳада Наманган ва Андижон вилоятларининг аҳолиси зич туманларидаги мактабларга яқин жойлашган маҳаллалар аҳолиси бевосита иштирок этади.  Мактаб ўқитувчилари ва ўқувчилари ўртасида тренинг, семинарлар, танловлар ва мусобақаларни ўтказиш, шунингдек амалий машғулотларни ташкиллаштириш режалаштирилган.  Лойиҳа амалиётида 8 мактаб ва 8 та махалла керакли асбоб ускуналар билан жихозланади. ЎҚЯО Жамияти томонидан ташкил этилган мактаблардаги санитар постлари негизида  “Ёш қутқарувчи” болалар тўгараклари ташкил қилинади.

Стартует проект «ДИПЕКО — 8»
В конце августа этого года в Бишкеке собрались представители Национальных Обществ Красного Полумесяца Центральной Азии, Красного Креста Германии, Австрии, Китая, Швейцарии и Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца. На очередном международном форуме состоялась презентация нового проекта «DIPECHO – VIII». Он реализуется при содействии Генерального директората Европейской Комиссии по гуманитарной помощи и гражданской защите (DG ECHO).
Напомним, начиная с 2003 года, через программу «DIPECHO», Европейская комиссия финансирует аналогичную деятельность в Центральной Азии с целью снижения рисков и негативного влияния стихийных бедствий на качество жизни и благополучие уязвимых слоев населения. Проект охватывает пять стран Центральной Азии – Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан.
Реализация нового проекта в Центральной Азии началась с проведения вводного семинара и тренинга для координаторов по снижению риска бедствий. На нем были обсуждены задачи управления проектом, система отчетности и мониторинга, а также вопросы сотрудничества и вовлечения в сообщества партнеров и других заинтересованных сторон. Состоялся также тренинг, где основные исполнители проекта получили информацию о технической части проекта, об инструментах и механизмах его реализации на местах.
В Узбекистане проектом охвачены два региона – Наманганская и Андижанская области. В числе намеченных задач – подготовка учащихся общеобразовательных школ действиям при ЧС и навыкам оказания первой помощи. Непосредственное участие примут в проекте и жители махаллей, расположенные рядом с пилотными школами в густонаселенных районах Намангана и Андижана. Планируется проведение тренингов, семинаров, конкурсов и соревнований среди учителей и учащихся школ, а также организация практических занятий. В рамках проекта 8 школ и 8 махаллей будут оснащены необходимым инвентарем. Также будут созданы детские кружки «Юный спасатель» среди учащихся школ на базе существующих санитарных постов, организованных ОКП Узбекистана.