2014 йил мартда Наманганда амалиётчи шифокорлар учун «Кенг кўламдаги шикастланишда шошилинч тиббий ҳаракатлар» мавзуида уч кунлик ўқув курслари бошланди. Курс ташкилотчилари – Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти, Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонаси ва Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги.
Семинар ишида Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази вилоятлардаги филиаллари ва Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятлари тез ёрдам хизмати амалиётчи шифокорлари иштирок этди. Хамкор ташкилотлар билан биргаликда тренинг амалиётчи шифокорлар учун учинчи марта ўтказилмоқда.
Курс давомида биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш соҳасида ХҚХҚ халқаро тоифадаги тренерлари Абдулла Каззаз (Ироқ) ва Алессандро Ригобелло (Италия) стандарт диагностика ва оғир жароҳат ҳолатларида инсон ҳаётини сақлаб қолиш учун зарур терапевтик амалиётлари бўйича маҳорат дарсларини ўтказишди.
Семинарнинг ҳар бир иштирокчиси кечиктириб бўлмайдиган ёрдам кўрсатиш, шунингдек, тўғри ташхис қўйиши ва имитация жиҳозида батафсил ташхис қўйиш бўйича амалий машғулотларда қатнашишди.
Экспертлар фикрича, мутахассислар курс давомида оладиган ахборот шошилинч холатларда биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш ва уни амалда муваффақиятли қўллаш тамойилларини тизимлаштиришга ёрдам беради.

Специалисты повышают квалификацию
4 марта 2014 года в Намангане стартовал трёхдневный курс  для практикующих врачей: «Экстренные врачебные действия при обширных травмах».  Организаторы семинара —  Общество Красного Полумесяца Узбекистана, Региональное  Представительство Международного Комитета Красного Креста  в Центральной Азии и Министерство Здравоохранения Республики Узбекистан.
В работе  семинара   приняли  участие  практические врачи экстренной помощи областных филиалов Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи и служб скорой помощи Андижанской, Наманганской и  Ферганской областей. В партнерстве с профильными организациями тренинг по экстренным врачебным действиям для практикующих врачей  проводится в третий раз.
В ходе курса тренеры международного класса в сфере оказания первой медицинской помощи  МККК Абдулла Каззаз (Ирак) и Алессандро Ригобелло (Италия) провели мастер-классы  по методам стандартной диагностики и терапевтическим процедурам, необходимым для спасения жизни в случае тяжелых травм.
Каждый участник семинара смог пройти практическую часть  по оказанию неотложной помощи, а также  установить правильный диагноз и провести подробную диагностику на имитационном оборудовании.
По мнению экспертов, информация, которую получат специалисты в ходе курса,  поможет систематизировать  принципы оказания первой медицинской помощи в экстренных ситуациях и успешно применять их на практике.