“Ўзбекистонда фуқаролик жамияти қурилиши жараёнида Ўзбекистон ҚЯО жамиятининг ўрни ва роли“ мавзусида илмий – амалий конференцияси
Ҳабар берганимиздек, бу йил Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Харакатига 150 йил тулади. Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти бу санага бағишлаб кенг қамровли тадбирларни режалаштириб қўйган. 2013 йил 18 апрелда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти офис биносида “Ўзбекистонда фуқаролик жамияти қурилиши жараёнида Ўзбекистон ҚЯО жамиятининг ўрни ва роли“ мавзусида илмий – амалий конференция бўлиб ўтди.
Конференция ишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари, сенаторлар, Республика ҳотин – қизлар қумитаси раҳбарлари, Адлия вазирлиги, ФВВ, Олий ва ўрта маҳсус, ҳалқ таълими вазирлиги, Ўзбекистон ҚЯО жамияти мутаҳассислари, ўқув юртлари профессор – ўқитувчилари, ОАВ вакиллари иштирок этдилар. Конференцияни Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти раиси профессор Ҳ.Ё.Каримов кириш сўзи билан очиб берди. Хамкор ташкилотлардан бири бўлган Ҳалқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиёдаги Ваколатхонаси раҳбари Ив Арнольди сўзга чиқди.
Конференция қатнашчилари
Конференция қатнашчилари: Бош вазир ўринбосари, Республика ҳотин –  қизлар қумитаси раиси Баситханова Э.Э. ва сенатор, Тошкент хокими ўринбосари, шаҳар ҳотин – қизлар қумитаси раиси Абдурахимова Ф.Ю.
Маълумки, 2013 йил  8 майда, дунё ҳамжамияти томонидан эътироф этилган, жаҳонда энг кекса, нуфузли гуманитар ташкилот ҳисобланган, Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Халқаро Харакатига 150 йил тулади. Ушбу санага бағишлаб,  Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти кенг қамровли ишларни амалга ошириш режасини белгилаган.  Шуни маълум қилиш жойизки,  1992 йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти И.Каримов томонидан «Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти тўгрисида»ги Фармони имзоланди. 1995 йида эса Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерациясининг аъзоси этиб қабул қилинди. Ҳозирги вақтга келиб жаҳоннинг 188 мамлакатида Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Миллий жамиятлари фаолият олиб бормоқдалар. Давлатимиз Мустақиллиги йиллари Миллий Жамиятнинг моддий-техник базаси тубдан ўзгариб, мустаҳкамланди.  Бугунги кунда ЎҚЯОЖ 15 ҳудудий вилоят ва 191 туман бўлимлари мавжуд, 2,5 минг бошланғич ташкилотларда деярли 1 млн 300 мингдан ортиқ аъзолар ва 36 минг кўнигиллилар фаолият кўрсатмоқдалар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримовнинг   “Мамлакатимизда демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш” Концепциясидан келиб чиқиб, қўйилган вазифаларини муваффақиятли бажариш, кучли давлатдан кучли фуқаролик жамиятига ўтиш борасида Ўзбекистон ҚЯО жамияти ҳам ўз вазифаларини белгилаб олган.  Бунда Ўзбекистон ҚЯО жамияти Давлат ташкилотларига аҳолининг ижтимоий масалаларини ечишда, соғлом турмуш, бегараз донорлик тарғиботини ва юқумли касалликлар профилактикаси ишларини олиб боришда ёрдам бермоқда, халқаро инсонпарварлик ғоялари тарғиботини олиб бормоқда. Шунингдек турли фавқулодда вазиятларда яқин қариндошларини йўқотган фуқароларни излаб топишда қидириш ишини ташкил этмоқда.
Бугунги кунда  Миллий Жамият Халқаро Федерация, Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси ва Швеция, Финляндия, Германия, Нидерландия, Япония Қизил Хочлари  ва бошка мамлакатларнинг Миллий Жамиятлари билан инсонпарварлик йўналишидаги лойиҳалар амалга оширилмоқда. Шунингдек  Ҳамдустлик мамлакатлари Жамиятлари билан яқин алоқалар ўрнатган.
Илмий – амалий конференцияда бир қатор маърузалар презентацияси бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг демократик институтлар, нодавлат ташкилотлари ва фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси Раиси, профессор, юридик фанлари доктори А.Х.Саидов маъруза билан катнашди. Қизиқарли бахс-мунозаларда Республика ҳотин – қизлар қумитаси раиси Э.Э.Баситханова, сенатор,Тошкент шаҳар Хокими ўринбосари, хотин-қизлар қўмитаси раиси Ф.Ю. Абдурахимова, Ўзбекистон ҚЯО жамияти Ижрочи Директори Э.А. Амиралиева, Ўзбекистон ҚЯО жамияти Наманган вилояти ташкилоти раиси Д.Ф. Сайфитдинова, Тошкент давлат педагогика университети катта ўқитувчиси, фалсафа фанлари номзоди А.А. Норбоев ва А.А. Хукумов Ҳалқаро Қизил Хоч қумитаси худудий ваколатхонаси ходими уз маърузалари билан қатнашдилар. “Фуқаролик жамиятининг барпо этилишида нодавлат нотижорат ташкилотларининг роли”, “Фуқароларни ижтимоий ҳимоя қилишда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва Ўзбекистон хотин-қизлар қўмитасининг ҳамкорлиги”, “Ўзбекистонда фуқаролик жамиятини барпо этишда Қизил Ярим Ой жамиятининг фавқулотда вазиятларни олдини олишдаги фаолияти” каби кенг қамровли маърузалар қатнашчилар эътиборига хавола этилади.

В этом году мировое сообщество будет праздновать 150-летний юбилей старейшей гуманитарной организации планеты – Международного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца. По случаю этой знаменательной даты Обществом Красного Полумесяца Узбекистана разработан комплексный план мероприятий. Актуальные задачи ННО в свете реализации Концепции Президента рассмотрены на научно-практической конференции «Роль и значение ОКП Узбекистана в процессе строительства гражданского общества в стране». Она состоялась 18 апреля в офисном здании ОКП Узбекистана.
В работе форума приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса РУз, сенаторы, специалисты Комитета женщин республики и Минюста, сотрудники региональных подразделений ОКП Узбекистана, профессорско-преподавательский состав ВУЗов, представители СМИ. Открыл конференцию и выступил с приветственным словом председатель ОКП Узбекистана профессор Х.Я.Каримов. Свои пожелания работе форума выразил и Ив Арнольди – Глава регионального представительства Международного Красного Креста и Красного Полумесяца в Центральной Азии.
Во время заседания
Напомним, в 1992 году Президент Узбекистана подписал Указ «Об Обществе Красного Полумесяца Узбекистана». А в 1995 году Общество Красного Полумесяца Узбекистана было принято в члены Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца, на сегодняшний день Национальные общества Красного Креста и Красного Полумесяца функционируют в 188 странах мира. За годы независимости развивалась и укреплялась материально-техническая база Национального Общества Узбекистана.
Участники Конференции- Председатель Комитета женщин республики Э.Э.Баситханова (справа) и заместитель хокима г.Ташкента, Председатель комитета женщин Ф.Ю.Абдурахимова
Сегодня в структуре ОКПУз имеется 15 областных и 191 районных отделений, 2,5 тыс. первичных организаций, членами которых являются более 1 млн. 300 тыс. человек и 36 тыс. добровольцев. В рамках реализации предложенной Президентом страны «Концепции дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в нашей стране», ОКП Узбекистана наметило ряд масштабных мероприятий по успешному выполнению задач, имеющих важное значение при переходе от сильного государства к сильному гражданскому обществу. Стоит подчеркнуть и то, что ОКП Узбекистана поддерживает государственные органы в решении программ, направленных на социальную поддержку населения, пропаганды здорового образа и безвозмездного донорства, профилактике инфекционных заболеваний, а также распространению международного гуманитарного права. Кроме того, ОКПУ организует работы по розыску близких и родственников граждан, без вести пропавших во время чрезвычайных ситуаций.
В настоящее время Национальное Общество реализует гуманитарные проекты в партнерстве с Международной Федерацией, Международным Комитетом Красного Креста, Обществами Красного Креста Швеции, Финляндии, Германии, Нидерландов, Японии и Национальными Обществами других стран, а также установлены близкие связи с Обществами стран Содружества.
В ходе научно-практической конференции состоялась презентация доклада А.Х.Саидова — Председателя Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан. Своими мнениями по выбранной тематике поделились Председатель Комитета женщин республики Э.Э.Баситханова, заместитель хокима г.Ташкента, Председатель комитета женщин Ф.Ю.Абдурахимова, Исполнительный директор ОКП Узбекистана Э.А.Амиралиева, председатель Общества Красного Полумесяца Наманганской области Д.Ф.Сайфитдинова, доцент Ташкентского государственного Педагогического университета А.А. Норбоев, сотрудник Регионального представительства МККК на Центральную Азию А.А.Хукумов.
Вниманию участников мероприятия была представлена информация на актуальные темы — «Роль ННО в строительстве гражданского общества», «Сотрудничество Общества Красного Полумесяца Узбекистана с Комитетом женщин Узбекистана в деле социальной защиты граждан», «Деятельность Общества Красного Полумесяца по предупреждению чрезвычайных ситуаций в ходе строительства гражданского общества в Узбекистане».