Сардоба, биз биргамиз!
Жорий йилнинг 1 май куни эрта сахарда Сирдарё вилояти Сардоба туманидаги сув омбори тўғони ўпирилиши туфайли вилоятнинг Сардоба, Оқолтин ва Мирзаобод туманларидаги минглаб киши талафот кўрди. Содир бўлган фавқулодда вазият туфайли жами 24 та маҳалладан 90 мингга яқин фуқаро зудлик билан хавфсиз ҳудудга эвакуация қилинди. Уларнинг барчасига ҳукумат томонидан зарур шароитлар яратилиб, озиқ-овқат, кийим-кечак ва бошқа маҳсулотлар етказилди.
Фалокат рўй берган кунинг ўзидаёқ Ўзбекистон ҚЯОЖ Сирдарё вилояти ташкилоти офатларда ҳаракат қилувчи команда аъзолари Фавқулодда вазирлиги қутқарув хизматлари ва Миллий гвардия ходимларига ёрдам бериб, “Юртдош”, “Қўрғонтепа”, “Дўстлик” маҳаллаларидан фуқароларнинг эвакуация қилишда бевосита иштирок этишди.
Жабр кўрган сирдарёликларга ёрдам кўрсатиш мақсадида юртимиз бўйлаб хайрия акциялари ўтказилди ва бу акцияларда давлат ва нодавлат ташкилотлари иштирок этди.
8 май куни Жамиятнинг Тошкент вилоят ташкилоти Ангрен ва Олмалиқ туман бўлинмалари ижрочи директорлари ҳамда волонтёрлар томонидан талофат кўрган аҳолига ёрдам кўрсатиш мақсадида Сардоба туманига гуманитар ёрдами етказилиб, Пахтаобод шаҳарчасидаги кўп қаватли уйларга ва  3-чи мактабгача таълим муассасасига жойлаштирилган фуқароларга топширилди.
Ўзбекистон ҚЯОЖ мурожаати билан Ўзбекистон ҚЯОЖ Ижро аппарати ва унинг ташкилотлари ҳам ушбу хайрли ишларга ўзларининг камтарона ҳиссаларини қўшишди. Наманган, Самарканд, Бухоро, Сурхондарё, Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳар ташкилотлари ва бўлинмалари Сардоба фожиасидан жабрларган фукаролар учун жами 9,5 млн. сўм молиявий маблағни жамиятнинг республика ижро аппарати ҳисоб рақамига ўтказдилар. Ушбу маблағга қўшимча Ўзбекистон ҚЯОЖ ҳисобидан 17 млн. сўм ажратилди ва харид қилинган санитар-гигиеник воситалар, уй-рўзғор ва хўжалик товарлари, болалар аравачалари, биотуалетлар, кийим-кечаклар 5 ва 29 май кунлари жамиятнинг Сардоба туман бўлинмасига бевосита етказилди ва жабрланган фуқароларга тарқатилди.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати томонидан ташкил этилган “Салом Сардоба, биз биргамиз!” хайрия акцияси доирасида Ўзбекистон ҚЯОЖ ижро аппарати томонидан жабрланган аҳоли учун 100 матрас, 100 ёстик, 500 ёпинғичлар, 100 жуфт резина этиклар ва турли ҳил гигиена воситалари топширилди. Жами ушбу хайрия ишларга Жамият томонидан 27,5 млн. сўм сарфланди.

1 мая 2020 года на Сардобинском водохранилище в Сырдарьинской области произошло чрезвычайного происшествие, вызванное проливными дождями и шквальным ветром, которое привело к прорыву дамбы. В результате техногенной аварии около 90 тысяч человек из 24 махаллей Сардобинского, Акалтынского и Мирзаабадского районов из затопленных участков были незамедлительно эвакуированы в безопасные районы.
В этот же день команда реагирования на бедствия Сырдарьинской областной организации ОКП Узбекистана незамедлительно выехала в зону чрезвычайной ситуации и оказала содействие аварийно-спасательным силам МЧС и Национальной гвардии Республики Узбекистан по эвакуации на селения из махаллей «Юртдош», «Кургантепа» и «Дустлик».
Для оказания помощи пострадавшему населению по всей стране были проведены благотворительные акции, в которых приняли участие правительственные и неправительственные организации. Общество Красного Полумесяца Узбекистана и его региональные организации также внесли свой вклад в это доброе дело. Пострадавшему населению оказывали финансовую и практическую помощь не только Сырдарьинская областная организация ОКПУ, но и региональные организации, городские и районные отделения Общества по всей республике.
8 мая Исполнительные директора и волонтеры Ангренского и Алмалыкского городских отделов Ташкентской областной организации ОКП Узбекистана доставили гуманитарную помощь в Сардобинский район для пострадавшего населения, размещенного в городе Пахтаобод.
Наманганская, Бухарская, Самаркандская, Сурхандарьинская, Ташкентская  областные и Ташкентская городская организации ОКП Узбекистана перевели на расчетный счет Исполнительного аппарата ОКП Узбекистана средства в размере 9,5 млн. сумов. Приобретенные на эти средства предметы гигиены, хозяйственные товары первой необходимости, лекарства, антисептики, биотуалеты, а также детские коляски, детские средства гигиены, резиновые сапоги и домашняя посуда 5 и 29 мая были доставлены Исполнительным аппаратом в Сар добинский районный отдел Общества и распространены среди малообеспеченных, нуждающихся в медицинском уходе пострадавших граждан.
Для оказания гуманитарной помощи пострадавшему населению Сырдарьинской области со стороны министерства юстиции Республики Узбекистан была объявлена благотворительная акция «Здравствуй, Сардоба, мы вместе!». В рамках этой акции Исполнительный аппарат ОКП Узбекистана выделил 100 матрасов, 100 подушек, 100 постельных принадлежностей, 500 одеял, 100 пар резиновых сапог, а также средства гигиены.
Всего Обществом пострадавшему населению 3-х районов Сырдарьинской области была оказана гуманитарная помощь в размере 27,5 млн. сум.