ХҚХваҚЯОФ минтақавий делегацияси раҳбари Севал Гузелкилинч хонимнинг Ўзбекистонга ташрифи
2021-йилнинг 2-6 ноябрь кунлари Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерациясининг Марказий Осиёдаги минтақавий делегацияси раҳбари Севал Гузелкилинч (Севал ГУЗЕЛКИЛИНC) хоним Ўзбекистонда бўлди.
Гўзалкилинч хоним яқинда Халқаро Федерация ваколатхонаси раҳбари лавозимига тайинланган еди ва бу унинг республикамизга илк ташрифидир. Сафарнинг асосий мақсади Қизил Ярим Ой Жамиятини 2022-йилга ва узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган ривожлантиришнинг стратегик режаларини муҳокама қилиш, шунингдек, ҳудудий делегация янги раҳбарининг Ўзбекистон Республикаси давлат ҳокимияти органларига ҳамда Ўзбекистон ва мамлакатимизда аккредитациядан ўтган халқаро ташкилотларга расмий тақдимоти бўлди.
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Марказий Ижроия аппарати ходимлари иштирокидаги умумий йиғилишда Ўзбекистон ҚЯОЖнинг 2022-йилдаги фаолияти ва стратегик устувор йўналишлари, Жамиятнинг халқаро фаолияти, маблағ йиғиш ва бошқа соҳалардаги режалари, шунингдек, фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш ва уларни бартараф этиш, Миллий Жамиятни ташкилий ривожлантириш ва тиббий-ижтимоий дастурлар бўйича фаолиятга стратегик ёндашувлар тақдимоти ўтказилди.
Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарияти Халқаро Федерацияга лойиҳаларни амалга ошириш ва Жамиятнинг ташкилий ривожланишини кучайтиришда кўрсатилаётган ёрдам учун миннатдорчилик билдирди. КОВИД-19 пандемияси даврида ҳамкорлик фаоллашгани алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон ҚЯОЖ Тошкент шаҳар ташкилотига ташрифи чоғида Севал Гўзелкилинч хоним Ўзбекистон ҚЯОЖ томонидан маҳаллалар Фавқулодда вазиятлар қўмиталари ўртасида ташкил этилган танловнинг навбатдаги босқичида иштирок этди ва ғолибларни тақдирлади.
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг Фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш ва ҳаракат қилиш бўлими бошлиғи М.М.Миржапаров билан биргаликда Севал Гузелкилинч хоним Фавқулодда вазиятлар ва табиий офатлар хавфини камайтириш маркази томонидан ташкиллаштирилган Минтақавий Форум – Марказий Осиё Фавқулодда вазиятлар вазирликлари раҳбарларининг йиғилишида иштирок этди.

Визит в Узбекистан Главы Региональной делегации МФККиКП г-жи Севаль Гузелкилинч
Со 2 по 6 ноября 2021 года состоялся визит в Узбекистан  Главы Региональной делегации Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца в Центральной Азии г-жи Севаль Гузелкилинч (Seval GUZELKILINC).
На эту высокую должность руководителя представительства Международной Федерации г-жа Гузалкилинч  была назначена недавно и это ее первый визит в нашу Республику. Основной целью поездки стало обсуждение стратегических планов развития Общества Красного Полумесяца как на 2022 год, так и на более дальнюю перспективу, а также официальное представление новой Главы Региональной делегации в органах государственной власти Республики Узбекистан и в международных организациях, аккредитованных в нашей республике.
На общей встрече с сотрудниками Центрального  исполнительного аппарата  Красного Полумесяца Узбекистана была представлена презентация деятельности и стратегических приоритетов ОКП Узбекистана  в 2022 году, планов  Общества в сфере международной деятельности, фандрайзинга, а также  стратегических подходов  к деятельности по подготовке и реагировании на ЧС,  организационному развитию Национального Общества и медико-социальных программ.
Исполнительный директор  Красного Полумесяца Узбекистана Э.А.Амиралиева горячо поблагодарила Международную Федерацию  за оказываемую  поддержку как в реализации проектов, так и в укреплении организационного развития Общества. Особо отмечалась активизация сотрудничества  в период пандемии КОВИД-19.
Во время посещения Ташкентской городской организации ОКП Узбекистана г-жа Севаль Гузелкилинч  приняла участие в очередном этапе соревнований организуемых ОКП Узбекистана между махаллинскими Комитетами по ЧС и чествовании победителей.
В ходе визита Глава Региональной делегации имела официальную встречу  в МИД Республики Узбекистан с И.Р.Шигабутдиновым- начальником Управления по сотрудничеству с ООН и другими международными организациями, в представительстве ООН в Республике Узбекистан, а также Заместителем  Регионального Представительства Международного Красного Креста в Центральной Азии  Ю.Шифаренко.
Также вместе с начальником отдела подготовки и реагирования на ЧС Общества Красного Полумесяца Узбекистана М.М.Мирджаппаровым,  г-жа Севаль Гузелкилинч   приняла участие в Региональном  Форуме — Встрече Глав Министерств  по ЧС стран Центральной Азии, организованном Центром по чрезвычайным ситуациям и снижению риска стихийных бедствий.