ХҚХҚ МИНТАҚАВИЙ ВАКОЛАТХОНАСИ РАҲБАРИНИНГ ТАШРИФИ
21 йил 2023 сентябр куни Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамиятининг бош қароргоҳига халқаро қизил Хоч қўмитасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси раҳбари этиб тайинланган Биляна Милошевич хоним ташриф буюрди .
Милошевич хоним ХҚХҚнинг энг тажрибали ходимларидан биридир. Унинг Колумбия ва Серра-Леоне, Ироқ ва Иорданияга делегат, ХҚХҚнинг Шимолий Африка ва яқин Шарқдаги минтақавий ваколатхоналари раҳбарининг ўринбосари ва ниҳоят Жануби-Шарқий Осиёдаги минтақавий офис раҳбари сифатидаги фаолияти, уни катта имкониятлар ва ёрқин дунёқарашга эга шахс сифатида кўрсатади.
Биляна Милошевич хоним ва Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарияти ўртасидаги суҳбат чоғида ХҚХҚ жамиятимизнинг энг узоқ йиллик ва ишончли ҳамкори экани таъкидланди. Республикамиз мустақилликка эришган 1990-йилларнинг бошларида ХҚХҚ бизни барча соҳаларда қўллаб-қувватлади. ХҚХҚнинг услубий кўмаги туфайли Ўзбекистон Қизил Ярим Ойи халқаро қўллаб-қувватланди ва халқаро қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой ҳаракатининг тўлақонли аъзоси бўлди.
30 йилдан ортиқ вақт давомида биз доимо ёнма-ён ишлаймиз ва ҳеч қачон ҳамкорлигимизни бир кунга ҳам тўхтатмаганмиз. Ҳозирги кунда ҳамкорлик қуйидаги йўналишларда ривожланмоқда:
– «Коммуникация» (шу жумладан, ХГҲ ҳақида билим тарқатиш,)
– «Биринчи ёрдам компоненти билан фавқулодда вазиятларга тайёргарлик ва уларга жавоб бериш»
– «Оилавий ришталарни тиклаш»
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти раиси Х. Я. Каримов ХҚХҚ каби ишончли ҳамкорга эга бўлишимиз, ҳамкорлигимиз 2024-йилда янада мустаҳкамланиб, ривожланиб боришига ишонч билдирди!

21 сентября 2023 года штаб-квартиру Общества Красного Полумесяца Узбекистана посетила вновь назначенная на должность Главы Регионального Представительства Международного Комитета Красного Креста на Центральную Азию г-жа Биляна Милошевич.
Г-жа Милошевич является одном из самых опытных сотрудников МККК. Ее послужной список говорит о ней как человеке широких возможностей и яркого кругозора. Делегат в Колумбии и Сьера-Леоне, Ираке и Иордании, Заместитель Главы Региональных представительств МККК в Северной Африке и на Ближнем Востоке и, наконец, Глава Регионального представительства в Юго-Восточной Азии…
В ходе беседы г-жи Биляны Милошевич с руководством ОКП Узбекистана было отмечено, что МККК является самым давним и надежным партнером нашего Общества. Еще в начале 90-х годов, когда наша республика получила независимость, МККК поддерживал нас по всем направлениям. Именно благодаря методологической поддержке МККК, Красный Полумесяц Узбекистана получил международную поддержку и стал полноправным членом Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца.
Вот уже более 30 лет мы постоянно работаем бок о бок и ни на один день не приостанавливали наше сотрудничество. В настоящее время наше сотрудничество развивается по следующим направлениям:
— «Коммуникации» ( Распространение знаний об МГП)
— «Подготовка и реагирование на ЧС с компонентом Первой помощи»
— «Восстановление семейных связей»
В заключении Председатель Общества Красного Полумесяца Узбекистана Х.Я.Каримов выразил уверенность, что имея такого надежного партнера, каким является для нас МККК и в будущем 2024 году наше сотрудничество будет крепнуть и развиваться!