ХAЛҚAРО ФЕДЕРAТЦИЯНИНГ ЕВРОПA МИНТАҚАСИ КОНФЕРЕНЦИЯСИДA ИШТИРОК
2022-йилнинг 26-28 апрел кунлари Тбилиси шаҳрида (Грузия) Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятларининг 11-Европа минтақавий конференцияси бўлиб ўтди.
Aнжуманда Европа ва Марказий Осиёнинг 50 дан ортиқ миллий Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари, шунингдек, AҚШ, Канада, Жанубий Корея ва Япониядан 160 га яқин вакиллар иштирок этди.
Минтақадаги кескин вазият туфайли анжуманнинг аҳамияти ортиб бормоқда. Охирги тўрт йил ичида Европа ва Марказий Осиёдаги вазият кескин ўзгарди. Минтақада 2 миллионга яқин одам COVID-19дан вафот этди. Миграция ва кўчиш суръати тез суръатлар билан ўсиб бормоқда. Бундан ташқари, иқлим ўзгариши минтақада кўплаб гуманитар инқирозларни келтириб чиқарди.
Конференцияда асосий маърузачилар сифатида
Франческо Рокка – Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси Президенти.
Доктор Керем Киник – Туркия Қизил Ярим Ой жамияти президенти; IFRC вице-президенти.
Биргитте Бисчофф Еббесен – Халқаро  федерациясининг Европа минтақавий идораси директори – иштирок этдилар.
Улар ўз чиқишларида Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракати ҳар қандай инқирознинг бошида туришини ва энг муҳтожларга ёрдам беришини таъкидладилар. Меҳмонлар Ҳаракат томонидан ўтган тўрт йил давомида амалга оширилган муҳим ишларни муҳокама қилдилар. Бундан ташқари, иштирокчилар мавжуд ва юзага келиши мумкин бўлган муаммолар ва уларни бартараф этишнинг самарали стратегиялари билан танишдилар. Конференция давомида кўриб чиқилган асосий мавзулар – миграция, COVID-19, иқлим ўзгариши ва Украина инқирози сифатида танлаб олинди.
Ундан ташқари минтақавий конференция доирасида икки томонлама учрашувлар бўлиб ўтди:
— Халқаро федерация Бош котиби — жаноб Жаган Чапагаин билан;
— Халқаро федерация вице-президенти, Турк Қизил Ярим Ой жамияти президенти — жаноб Керем Киник билан шулар жумласидандир.
Учрашувларда ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш, эҳтиёжманд фуқароларга кўрсатилаётган хизматлар сифатини ошириш ва ҳоказолар муҳокама қилинди.

С 26 по 28 апреля 2022 года в г. Тбилиси (Грузия) прошла 11-й Европейская региональная конференция обществ Красного Креста и Красного Полумесяца.
В конференции приняли участие около 160 представителей более чем из 50 национальных общества Красного Креста и Красного Полумесяца из стран Европы и Центральной Азии, а также США, Канады, Южной Кореи и Японии.
Значение конференции возрастает в связи с критической ситуацией в регионе. Обстоятельства в Европе и Центральной Азии резко изменились за последние четыре года. Почти 2 миллиона человек в регионе умерли от COVID-19. Темпы миграции и перемещения быстро возрастают. Кроме того, изменение климата вызвало многочисленные гуманитарные кризисы в регионе.
Основными докладчиками на конференции выступили
Франческо Рокка — президент Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца.
Д-р Керем Киник — президент Красного Полумесяца Турции; Вице-президент МФККиКП.
Биргитте Бишофф Эббесен – директор регионального офиса Международной Федерации по Европе
В своих выступлениях они отметили, что Движение Красного Креста и Красного Полумесяца продолжает оставаться на переднем крае каждого кризиса и помогает тем, кто больше всего в этом нуждается. Гости обсудили важную работу, проделанную Движением за последние четыре года. Кроме того, участники углубились в текущие и потенциальные проблемы и эффективные стратегии их преодоления. Основными темами, которые исследуются в рамках конференции, являются миграция, COVID-19, изменение климата и украинский кризис.
В рамках Региональной конференции прошли двухсторонние встречи:
— с Генеральным секретарем Международной Федерации — господином Джаганом Чапагайном;
— с Вице-президентом Международной Федерации, Президентом Турецкого Красного Полумесяца — господином Керем Киником.
На встречах обсуждались вопросы дальнейшего сотрудничества и повышения качестве оказываемых нуждающимся гражданам услуг и др.