ЎЗБЕКИСТОН ҚЯОЖнинг ҚИЗИЛ ХОЧ ВA ҚИЗИЛ ЯРИМ ОЙ ЖAМИЯТЛAРИНИНГ МОСКВA УЧРAШУВИДA ИШТИРОКИ
2022 йилнинг 2-3 ноябр кунлари Москва шаҳрида Европа, Кавказ ва Марказий Осиё давлатлари Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятларининг йиғилиши бўлиб ўтди. Ушбу форумнинг ташаббускори ва ташкилотчиси Россия Қизил Хочи эди. Йиғилишда Озарбайжон, Aрманистон, Беларус, Болгария, Босния ва Герцеговина, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Сербия, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон миллий жамиятлари иштирок этдилар. Йиғилишда Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси ва Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг бўлим бошлиқлари ҳам иштирок этдилар. Йиғилишда жамиятимиздан Ўзбекистон ҚЯОЖ Халқаро алоқалар бўлими мудири П.Д.Aбдуллахонов ва Ўзбекистон ҚЯОЖ Самарқанд вилоят ташкилоти раиси М.Ш.Aриповалар иштирок этдилар.
Учрашув бошида Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Жамиятлари федерацияси президенти жаноб Франческо Рокка ва ХҚХҚ Бош директори жаноб Роберт Мардини онлайн табрик сўзлари билан иштирок этдилар.
Россия Қизил Хоч жамияти раиси Павел Савчук ўз нутқида, “Бугун биз мулоқотга очиқлик, Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой ҳаракатининг асосий тамойилларига содиқлик ва барча муҳтожларга ёрдам бериш умумий инсонпарварлик миссиямиз ривожланишининг асосий омили эканлигини яна бир бор эслатмоқчимиз” деб таъкидлаб ўтди.
Учрашувдан кўзланган асосий мақсад миллий жамиятлар ўртасидаги гуманитар ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилиш эди. Делегацияларнинг барча раҳбарлари, жумладан П.Д.Aбдуллахонов гуманитар муаммолар ва инқирозларга жавоб бериш ҳамда рақамли технологияларни жорий этиш бўйича муваффақиятли тажрибалари билан ўртоқлашдилар.
Учрашув якунлари бўйича Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой ҳаракати фаолиятининг гуманитар ёрдам, ижтимоий психологик қўллаб-қувватлаш, фавқулодда вазиятларда ёрдам кўрсатиш ва бошқа устувор йўналишлари бўйича ҳамкорлик механизмларини такомиллаштириш ва ривожлантиришга қаратилган Москва резолюцияси қабул қилинди. Йиғилиш якунида сўзга чиққанлар таъкидлаганидек, ушбу қарор миллий жамиятларга кенг кўламли фавқулодда вазиятларда янада яқинроқ ҳамкорлик қилиш имконини беради.

Участие ОКП Узбекистана в Московской Встрече Национальных Обществ  КК и КП
2-3 ноября 2022 г. в  Москве прошла встреча Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца государств Европы, Кавказа и Центральной Азии. Инициатором и организатором данного форума стал Российский Красный Крест. Во встрече участвовали  Национальные общества Азербайджана, Армении, Беларуси, Болгарии, Боснии и Герцеговины, Казахстана, Кыргызстана, России, Сербии, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Во Встрече также приняли активное участие руководители подразделений Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца  и Международного Комитета Красного Креста.    Наше Общество на Встрече представляли  Начальник международного отдела  ОКП Узбекистана П.Д. Абдуллаханов и Председатель Самаркандской областной организации ОКП Узбекистана М.Ш.Арипова.
В начале встречи в приветственными речами выступили Президент МФККиКП г-н Франческо Рокка и Генеральный директор МККК г-н Роберт Мардини.
Как отметил в своём выступлении Председатель Российского Красного Креста Павел Савчук   «Сегодня мы хотим ещё раз напомнить, что открытость к диалогу, следование Основополагающим принципам Красного Креста и Красного Полумесяца и желание помочь всем нуждающимся являются ключевыми факторами развития нашей общей гуманитарной миссии.»
Главной целью встречи стало обсуждение дальнейшего развития и укрепления гуманитарного сотрудничества между Национальными Обществами. Все главы делегаций, в том числе и П.Д.Абдуллаханов, поделились успешным опытом  по реагированию на гуманитарные вызовы и кризисные ситуации и внедрения цифровых технологий.
По итогам совещания была принята Московская Резолюция, направленная на совершенствование и развитие механизмов сотрудничества в области оказания гуманитарной помощи, психосоциальной поддержки, помощи при реагировании на чрезвычайные ситуации и других приоритетных направлений деятельности Международного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца. Как подчеркивали выступающие при завершении Встречи данная Резолюция позволяет Национальным Обществам еще теснее сотрудничать в случае масштабных чрезвычайных ситуаций.