МИНТAҚA ОФAТЛAРГA ҚAРШИ КУРAШУВЧИ МИЛЛИЙ ЖAМОAЛAРНИНГ ТРAНСЧЕГAРAВИЙ ЎҚУВ МAШҒУЛОТЛAРИ
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва Германия Қизил Хочи билан ҳамкорликда Фарғона вилоятида “Марказий Осиё Қизил Ярим Ой Жамиятларига аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларига ёрдам кўрсатиш бўйича миллий жамиятлар сифатидаги ижтимоий вазифаларни қатъий бажариш имконини бериш” лойиҳаси доирасида трансчегаравий симуляцион машғулотларини ташкил этилди.
Симуляцион ўқув машғулотларида Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон Қизил ярим ой жамиятларининг табиий офатларга қарши курашувчи миллий жамоалари аъзолари ҳамда Германия Қизил Хоч жамиятининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси вакиллари иштирок этдилар.
Жорий йилнинг 19-октабр куни машғулотларнинг биринчи кунида очилиш маросими бўлиб ўтди.
Расмий очилиш маросимидан сўнг Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Ижрочи директори Э.A.Aмиралиева Трансчегаравий Фавқулодда вазиятлар режасини имзолади ҳамда барча йиғилганларга ўқув машғулотининг мақсад ва вазифалари ҳақида маълумот берди.
Машғулотларнинг иккинчи куни сценарийга кўра, маҳаллий вақт билан соат 10.00да эпицентри Фарғона шаҳри яқинида Рихтор шкаласи бўйича 7,2 магнитудали зилзила содир бўлди, 11 мингдан ортиқ ғиштдан (70%) ва 15 мингга яқин лойли уйлар вайрон бўлган. Бу фавқулодда ҳодиса нафақат Фарғона вилояти, балки қўшни ҳудудларга ҳам жиддий зарар етказди.
Табиий офат оқибатларини бартараф этиш учун Фавқулодда вазиятларда огоҳлантириш ва ҳаракат қилиш давлат тизимининг (ФВДТ) барча хизматлари жалб қилинган. Дастлабки 24 соат ичида одамларни қутқариш учун Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг профессионал қутқарувчилар бўлинмалари ҳамда вазирлик ва идораларнинг навбатчи бўлинмаларидан фойдаланилди.
Кейинроқ, соат 22.30 дан бошлаб, йўлларини тозалаш учун шай ҳолатдаги фавқулодда вазиятлар давлат хизмати, жумладан, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти жамоаларидан фойдаланилди. Соғлиқни сақлаш вазирлиги бошқармалари жабрланганларга тиббий ёрдам кўрсатди. Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ёнғин хавфсизлиги хизмати бўлинмалари юзага келган ёнғинларни бартараф этиш билан шуғулландилар.
Ўша пайтдан бошлаб Қирғизистон, Тожикистон, Ўзбекистон ҚЯОЖлари фавқулодда қутқарув ишларини олиб бориш, мавжуд вазиятни баҳолаш, Фавқулодда вазиятлар вазирлигига жабрланганларни қабул қилиш ва гуманитар ёрдам кўрсатиш учун вақтинчалик лагерлар ташкил этишда ёрдам бериш учун Фавқулодда вазиятларда ҳаракатланувчи гуруҳларини жалб этдилар. Фавқулодда вазиятлар бўйича маҳаллий қўмиталар (Маҳалла фуқаро мухофазаси) ҳамда маҳаллалардаги қутқарув отрядлари томонидан таълим муассасаларида жойларда қутқарув ишлари олиб борилиб, жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатилди. Санитария отрядлари иш ва яшаш жойидаги тайёрланган кўнгиллилар соғлиқни сақлаш органларига жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатишда кўмаклашдилар.
Юқоридаги барча ҳаракатлар Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон миллий жамиятлари аъзолари томонидан ишлаб чиқилган сценария асосида иштирокчиларнинг юқори даражадаги уюшқоқлиги билан ташкил этилган ҳаракатлари, маҳаллий ҳокимликлар, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой жамиятлари федерацияси вакиллари томонидан юқори баҳоланди.

Трансграничные учения с участием Национальных команд реагирования на бедствия региона
Обществом Красного Полумесяца Узбекистана совместно с Германским Красным Крестом в рамках проекта “Обеспечение возможностей обществ Красного Полумесяца для прочного выполнения социального мандата в качестве национальных обществ помощи уязвимым людям в Центральной Азии” организованы трансграничные симуляционные учения в Ферганской области.
В симуляционных учениях приняли участие члены Национальных команд по реагированию на бедствия Обществ Красного Полумесяца Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана, а также представители Германского Красного Креста по Центральной Азии.
Церемония открытия состоялась 19 октября текущего года в первый день учений.
После официальной церемонии открытия, Генеральный секретарь Общества Красного Полумесяца Узбекистана Э.А.Амиралиева подписала Трансграничный план по чрезвычайным ситуациям и проинформировала всех присутствующих о цели и задачах тренинга.
На второй день учений, по сценарию, в 10.00 часов дня по местному времени произошло “землетрясение” магнитудой 7,2 балла по шкале Рихтора с эпицентром под городом Фергана.
По предварительным данным, “в ходе толчков было разрушено около 400 железобетонных (8%), более 11 тысяч кирпичных (70%) и было полностью разрушено около 150 тысяч  глинобитных домов”.
В связи с тем, что “происшествие (ЧС)” затронуло не только территорию Ферганской области но и соседние территории, с сопутствующим серьёзным ущербом.
Для ликвидации последствий этого “стихийного бедствия” были задействованы все службы ГСЧС (государственной системы предупреждения и действий в ЧС). В первые 24 часа, для спасения людей, были использованы подразделения профессиональных спасателей МЧС и дежурные подразделения министерств и ведомств.
В дальнейшем с 10.30 часов дня были использованы формирования служб ГСЧС повышенной готовности, в том числе и НКРБ ОКП Узбекистана, для проведения расчистки дорог и подъездных путей.
Подразделения Министерства здравоохранения оказали медицинскую помощь пострадавшим. Подразделения пожарной службы Министерства чрезвычайных ситуации занимались тушением возникших “пожаров”.
С этого момента ОКП Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана, задействовали свои КРБ для проведения срочных “спасательных работ”, проведения оценки сложившейся ситуации, оказания помощи МЧС в разбивке временных лагерей для приёма пострадавших и выдачи гуманитарной помощи, с использованием сохранившихся в ОКП запасов на ЧС. Обученные Местные комитеты по ЧС (“Махалля фукаро мухофазаси”) и группы спасателей в махаллях вели спасательные работы и оказывали первую помощь пострадавшим по месту жительства. Санитарные дружины и обученные волонтеры по месту работы и проживания помогали органам здравоохранения в “оказании” первой медицинской помощи пострадавшим.
Все вышеуказанные действие были отработаны членами НКРБ Национальными обществами Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана. Налаженные действия участников были высоко оценены представителями ГКК, МФКК, ОКПУ, ОКПК, ОКПТ и местными органами властей.