НАМАНГАН ШАҲРИДАГИ “ЁШ ҚУТҚАРУВЧИ” ЖАМОАЛАРИНИНГ МУСОБАҚАЛАРИ
Фуқаро муҳофазаси бошлиғи ва Наманган вилояти ҳокимининг фармойишига асосан 2023-йил март ойи охирида Ўзбекистон ҚЯОЖ Наманган вилоят ташкилоти томонидан “Ёш қутқарувчи” танловининг вилоят босқичи ўтказилди. Вилоятдаги таълим муассасаларида ташкил этилган тегишли тўгараклар ўртасида ўтказилаётган мазкур мусобақадан кўзланган асосий мақсад ёшларни инсонпарварлик руҳида тарбиялаш, аҳолини фавқулодда вазиятларда уюшқоқлик билан ҳаракат қилишга ўргатиш, шунингдек “Ёш қутқарувчи” кўнгиллилар клубларининг тарбиявий ишларини қўллаб-қувватлаш ва уларнинг функционал вазифаларини бажарилишини таъминлаш.
Мусобақа бир неча босқичда ўтказилди:
Биринчи босқичда савол-жавоблар орқали гуруҳ аъзоларининг табиий ва техноген офатлар ва бошқа юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар ҳақидаги назарий билимлари синовдан ўтказилди.
Иккинчи босқичда иштирокчилар фавқулодда вазиятларда қутқарув хизматида қўлланиладиган махсус техника воситаларидан тўғри фойдаланишни кўрсатишлари керак бўлди ва ҳар ким ўзининг қўшимча маҳоратини кўрсата олди.
Учинчи босқич дарёни арқон ёрдамида фавқулодда вазият жойига кесиб ўтишдан иборат эди.
Тўртинчи босқичда сценарийга мувофиқ офат юз берган тоғли ҳудудга қутқарувчиларни ўз вақтида олиб чиқиш мақсадида тоққа чиқиш амалиёти кўрсатилди.
Бешинчи – якуний босқичда иштирокчилар ўзларининг жисмоний тайёргарлигини, жумладан, турли тўсиқларни енгиб ўтиш бўйича амалий ҳаракатларни кўрсатиш имкониятига эга бўлдилар.
Мусобақа якунида ҳакамлар ҳайъати томонидан “Ёш қутқарувчи” отрядлари аъзоларининг барча босқичлардаги амалий ҳаракатларини баҳолаб, ғолиб жамоаларни аниқладилар ва уларни ҳамкор ташкилотларнинг махсус медаллари, фахрий ёрлиқлари ва эсдалик совғалари билан тақдирландилар.
2023-йил 28-март куни умумтаълим мактаблари жамоалари ўртасида мусобақа ўтказилди. Чортоқ туманидаги 30-умумтаълим мактабининг “Ҳалоскор” жамоаси ғолиб бўлди. 2023-йил 30-март куни касб-ҳунар таълими муассасалари ўртасида ўтказилган мусобақада эса Учқўрғон туманидаги 2-сонли касб-ҳунар таълими мактаби жамоаси ғолибликни қўлга киритди.
Мусобақа якунида Қизил ярим ой жамияти Наманган вилояти ташкилоти ходимлари ва кўнгиллилари томонидан фавқулодда вазиятларда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш қоидаларини кўрсатувчи кўргазмали саҳна кўринишлари ташкил этилгани барча йиғилганларда самимий қизиқиш уйғотди.
Мусобақада Ўзбекистон ҚЯОЖнинг барча ҳамкорлари – вилоят ҳокимлиги, фавқулодда вазиятлар, соғлиқни сақлаш, давлат ва мактабгача таълим, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими бошқармалари, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Наманган шаҳар Фавқулодда вазиятлар бошқармаси ва бошқалар вакилларидан иборат “Ёш қутқарувчи” отрядлари иштирок этганини алоҳида таъкидлаш лозим.

СОРЕВНОВАНИЯ КОМАНД «ЮНЫЙ СПАСАТЕЛЬ» В НАМАНГАНЕ
В соответствии с Приказом Начальника по гражданской защите  и хокима Наманганской области, в конце марта 2023 года Наманганской областной организацией ОКП Узбекстана был проведен районный этап  конкурса  «Юный спасатель».  Основной целью конкурса, который проводится среди соответствующих клубов созданных в  образовательных учреждениях области, является воспитание  молодежи в духе гуманизма, обучение населения организованно действовать в чрезвычайных ситуациях, а также  поддержка  воспитательной работы добровольческих клубов «Юный спасатель» и обеспечения выполнения возложенных на них функциональных задач.
Соревнования проводились в несколько этапов:
На первом этапе посредством вопросов и ответов проверялись теоретические знания участников группы о природных и техногенных катастрофах  и других  возможных  чрезвычайных ситуаций.
На втором этапе участники должны были продемонстрировать правильное использование специальных средств, применяемых в спасательной службе при чрезвычайных ситуациях, а также каждый смог продемонстрировать  свои  дополнительные навыки.
Третий этап заключался в переходе через реку с помощью веревки в район возникновения аварийной ситуации.
На четвертом этапе демонстрировались альпинистская практика с целью своевременного выхода спасателей в горный район, где в соответствии со сценарием, произошло бедствие.
На пятом, заключительном этапе,  у участников была возможность показать свою физическую  подготовленность, в том числе практические действия по преодолению различных препятствий.
По окончании соревнований судьи оценили практические действия членов команд «Юный спасатель» на всех этапах, определили команды-победители и наградили их специальными медалями, почетными грамотами и сувенирами от организаций-партнеров.
28 марта 2023 года соревнования проводились между командами общеобразовательных школ. Победителем стала  команда «Халоскор» 30-й общеобразовательной школы Чортокского района. А в соревнованиях между профессиональными учебными заведениями, проведенном 30 марта 2023 года, победила команда  ПТУ №2 Учкурганского района .
В заключении соревнований сотрудники и волонтеры Наманганской областной организации Общества Красного Полумесяца устроили показательные выступления с демонстрацией правил оказания первой помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях, что вызвало неподдельный интерес всех присутствующих.
Важно отметить, что в соревнованиях команд «Юный спасатель» участвовали многие партнеры ОКП Узбекистана- представители хокимията области, управлений по    чрезвычайным ситуациям, здравоохранения, народного и дошкольное образования, среднего специального и профессионального образования, Союза молодежи Узбекистана, Наманганский городской отдел скорой помощи и другие.