САМАРКАНД. ҲАЁТНИ САҚЛАШ УЧУН БИРИНЧИ ҚАДАМ
Жамиятнинг Самарқанд вилояти ташкилоти Самарқанд таэквондо федерацияси билан ҳамкорликда спортнинг ушбу тури бўйича мураббий ва ҳакамлар учун фавқулодда вазиятлар ва бошқа фавқулодда вазиятларда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларини ўргатиш бўйича ўқув семинари ўтказди.
Журналист Ринат Абдулмонов ушбу воқеа юзасидан қуйидаги репортаж тайёрлади: “Туркиядаги даҳшатли зилзила аҳолининг ихтисослаштирилган ёрдам ва қутқарувчилар етиб келгунига қадар жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш имкониятларини янада кучайтирди.
– Билим ва биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмалари жуда муҳим, чунки воқеа содир бўлганидан кейинги дастлабки дақиқалардаёқ жабрланганнинг саломатлиги ва ҳаёти тақдири ҳал бўлади, – дейди Қизил Ярим Ой Жамияти Самарқанд вилояти ташкилоти мураббийи, халқаро тренер Диана Алиева.  Тўғри кўрсатилган биринчи ёрдам даволаниш вақтини қисқартиради, жароҳатларнинг тезроқ битишига ёрдам беради ва кўпинча жабрланувчининг ҳаётини сақлаб қолишда ҳал қилувчи омил ҳисобланади.
Биринчи ёрдам – бу назария эмас, балки маҳорат. Буни ҳатто энг яхши қўлланмани ҳам ўқиб ўрганиб бўлмайди. Кардиопулмонер реанимацияни амалга ошириш, қон кетишни тўхтатиш ва ярани боғлаш учун сиз профессионаллар раҳбарлигида машқ қилишингиз керак. Биринчи ёрдам курсини ўташ ҳаётни сақлаб қолиш учун ҳақиқий имкониятдир. Шу муносабат билан семинарда манекенлар ва интерактив ахборот воситаларидан фойдаланган ҳолда мураккаб амалий машғулотларга алоҳида эътибор қаратилди. Олинган билимларни мустаҳкамлаш ва бундай вазиятларда керакли ҳаракатлар алгоритмини амалга ошириш учун мураббий ва ҳакамлар ҳамкасблари билан машқ қилдилар.
– Фавқулодда вазиятларда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларига эга бўлиш спортчилар учун ҳам долзарбдир. – дейди Самарқанд вилояти таеквондо ИТФ федерацияси раиси Азамат Мавлянов. – Мусобақаларда, ўқув-машғулот йиғинларида жиддий жароҳат олиш эҳтимоли юқори ва бундай ҳолларда мутахассислар келгунига қадар биринчи бўлиб яқин атрофдагилар ёрдамга келиши керак. Самарқанддаги семинарда пойтахтлик мураббий ва ҳакамлар иштирок этгани ҳам бу тажрибанинг долзарблигини таъкидлайди”.

САМАРКАНД. ПЕРВЫЙ ШАГ К СПАСЕНИЮ ЖИЗНИ
Самаркандская областная организация Общества совместно с Самаркандской федерацией таэквондо провела для тренеров и судей по данному виду спорта семинар-тренинг по обучению навыкам оказания первой помощи пострадавшим в результате чрезвычайных и других нештатных ситуаций.
Журналист Ринат Абдульманов подготовил  об этом событии следующий репортаж: «Разрушительное землетрясение в Турции обострило актуальность владения населением навыками оказания первой помощи пострадавшим до прибытия специализированной медицинской помощи и спасателей.
— Знания и навыки оказания первой помощи очень важны, так как в первые  минуты   после  инцидента  решается  судьба  здоровья  и  жизни пострадавшего   человека,   —   говорит   тренер   Самаркандской   областной организации Красного Полумесяца, международный Мастер-тренер Диана Алиева. — Правильно оказанная первая  помощь  сокращает  время  лечения,   способствует  быстрейшему заживлению ран и часто является решающим фактором при спасении жизни пострадавшего.
Оказание первой помощи — это не теория, а навык. Нельзя научиться этому, прочитав даже самое лучшее руководство. Для того, чтобы уметь провести сердечно-легочную реанимацию, остановить кровотечение и перебинтовать рану, нужно обязательно практиковаться под руководством профессионалов. Пройти курс обучения оказанию первой помощи — это реальный шанс спасти жизнь человеку. В связи с этим на семинаре основной акцент был сделан на комплексные практические занятия с использованием манекенов и интерактивных средств информирования. Закрепление полученных знаний и необходимый алгоритм действий в таких ситуациях тренеры и судьи отрабатывали на коллегах.
—  Владение навыками оказания первой помощи пострадавшим в нештатных ситуациях является актуальным и для спортсменов. — говорит председатель Самаркандской областной федерации таэквондо ИТ Ф Азамат Мавлянов. — На соревнованиях, учебно-тренировочных сборах высока вероятность получения серьезных травм и в таких случаях первыми, до прибытия специалистов, на помощь должны прийти, те кто рядом. Актуальность такого опыта подчеркивает и то, что участниками семинара в Самарканде стали  тренеры и судьи из столицы.»