Туркия ва Суриядаги фожиалар кўп ҳолларда ўз вақтида аҳолига биринчи ёрдам кўрсатилмагани ва аҳоли фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш қоидалари тўғрисида бошланғич билимга эга бўлмагани оқибатида аҳоли орасида қурбон бўлганларнинг кўплиги жамиятимиз томонидан аҳоли ўртасида олиб олиб борилаётган ишлар нақадар муҳим эканини яна бир бор кўрсатди.
Шуни инобатга олган ҳолда Ўзбекистон ҚЯОЖ Навоий вилоят ташкилоти ва унинг таркибий бўлинмалари томонидан низом фаолиятининг мазкур йўналишлари бўйича ишларни кучайтириш борасида катта саъй-ҳаракатлар амалга оширилмоқда. Фавқулодда вазиятлар бошқармаси билан биргаликда Учқудуқ, Қизилтепа, Навбаҳор ва бошқа шаҳар ва туман бўлинмаларида аҳоли ва корхона ва ташкилотлар ходимлари билан машғулотлар ўтказилди.
Шу билан бирга, хорижий қўшма корхоналар томонидан ўз ходимларига биринчи ёрдам кўрсатиш қоидаларига ўргатиш бўйича мурожаатлар кўпайган. Мураббийлар Л.Тўқсонова ва Н.Эшбоева “Altekting Tashkent” МЧЖ, “Nyrlirim menibg” масъулияти чекланган жамиятларида шартнома асосида биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича машғулотлар ўтказдилар. Ўқув курслари иштирокчилари қизиқарли ва малакали ўтказилган машғулотлар ва амалий машғулотлар учун ўз миннатдорчиликларини билдирдилар. Шу билан бирга, Навоий вилояти маҳаллалари аҳолиси учун ҳам вилоят депутатлари вилоят Кенгаши ҳузуридаги Жамоат фонди гранти бўйича ўқув-семинарлар ўтказилиб, уларда 30 дан ортиқ киши ўқитилди. Биринчи ёрдамга ўқитиш бўйича ишлар давом этмоқда.

КУРСЫ ПО ПЕРВОЙ ДОВРАЧЕБНОЙ ПОМОЩИ В НАВОИ
Трагедия в Турции и Сирии и ужасающее количество жертв, вызванных зачастую отсутствием своевременной помощи и отсутствием элементарных знаний о действиях при ЧС, еще раз показало, насколько важной является работа, проводимая нашим Обществом по обучению населения правилам оказания первой доврачебной помощи.
Учитывая это, Навоийская областная организация ОКП Узбекистана и её подразделения, прилагают большие усилия по усилению работы по этим направлениям уставной деятельности. Занятия с населением и работниками предприятий и организаций совместно с УЧС уже проведены в Учкудукском, Кызылтепинском, Навбахорском и других городских и районных подразделениях.
Вместе с тем, увеличилось обращение совместных иностранных предприятий с просьбой обучить их работников правилам оказания первой помощи. Тренеры Л. Туксонова и Н. Эшбаева провели на контрактной основе занятия по первой доврачебной помощи в ООО «Аltekting Tashkent» , ООО «Nyrlirim menibg». Участники обучающих курсов выразили благодарность за интересно и грамотно проведенные тренинги и практические занятия. Вместе с тем, ведутся обучающие семинары и для жителей махаллей Навоийской области по гранту Общественного Фонда при Совете депутатов области, где уже обучено более 30 человек. Работа по обучению первой доврачебной помощи продолжается.