ФАВҚУЛОДДА ВАЗИЯТЛАРДА МУВАФФАҚИЯТЛИ ҲАРАКАТЛАРНИНГ КАЛИТИ ЖОЙИДА МЎЛЖАЛ ОЛИШ
Германия Қизил Хочи томонидан молиялаштириладиган табиий офатлар хавфини камайтириш лойиҳаси доирасида 2021 йил 27 март куни Ўзбекистон ҚЯОЖ Республика ўқув-услубий марказида Ўзбекистон ҚЯОЖнинг фавқулодда вазиятларга тайёргарлиги бўйича мутахассислар учун «Рақамли картография ва фавқулодда вазиятларда жойда йўналиш олиш» мавзусида тренинг ташкил этилди.
Биринчи марта Ўзбекистон ҚЯОЖ томонидан картографик маълумотлардан фойдаланган ҳолда ҳудудга йўналтириш кўникмаларини ўрганиш бўйича тренинг 2012 йилда Ўзбекистон ҚЯОЖ Миллий ФВҲГ тайёрлаш бўйича ўқув семинарлари давомида ўтказилган эди.
Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарияти томонидан келажакда ҳам шу каби машғулотларни ўтказиш мақсадга мувофиқлиги ва уларнинг фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш масалаларида муҳимлиги таъкидланган эди. Шубҳасиз, жойда мўлжал олиш, айниқса фавқулодда вазиятларда ушбу кўникмалар ҳар қачонгидан ҳам долзарбдир, айниқса фавқулодда вазиятлар бўйича мутахассислари, Ўзбекистон МФВҲГ аъзолари давлат фавқулотда вазиятларда ҳаракатланиш тизимлари билан тўғридан-тўғри иш олиб боришларини ҳисобга оладиган бўлсак, бу муҳим аҳамиятга ега. Биринчидан, бу ҳар йили мамлакатнинг турли минтақаларида ташкил этиладиган қўшма қўмондонлик-штаб ёки махсус тактик машғулотларда мунтазам қатнашиш зарурати билан боғлиқ. Иккинчидан, картографик маълумотлар билан ишлаш қобилияти фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш бўйича қонуний ва лойиҳавий тадбирлар амалга ошириладиган маҳаллалар аҳолиси учун хавф хариталарини ишлаб чиқишда ёрдам беришга имкон беради.
Бу йил ушбу тренингни, Ўзбекистон ҚЯОЖ фавқулодда вазиятлари бўйича мутахассислари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Aкадемияси ҳузуридаги Фуқаро муҳофазаси институти вакиллари ўз маърузлари билан иштирок этдилар. Тренинг давомида топографик ва географик хариталардан фойдаланган ҳолда картографик расм чизиш бўйича ишлар олиб борилди. Ўз навбатида, тадбир иштирокчиларига турли хил ҳудудлар, аҳоли пунктлари ва объектларининг мобил иловалари ҳамда оммага очиқ аерокосмик тасвирлар асосида замонавий геоинформацион тизимлардан фойдаланган ҳолда рельеф бўйича йўналиш имкониятлари намойиш этилди. Шу билан бирга, хариталар ва геоинформацион дастурларнинг энг устувор тоифаларини амалий қўлланилишида, Ўзбекистон ҚЯОЖ гуманитар фаолиятининг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда кўриб чиқилди. Хусусан, рельефни, маршрут бўйлаб кириш йўллари ва инфратузилманинг мавжудлигини, чодир лагерини жойлаштириш учун ернинг хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда гуманитар юкларни етказиб бериш учун зарур бўлган вақтни ҳисоблашда ёки фавқулодда вазиятда гуманитар ёрдам бериш пунктларини ташкил этишда харитадан фойдаланиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Ушбу тренинг фавқулодда вазиятларни бартараф этишда муҳим ҳисобланади ва келгусида фавқулодда вазиятлар ходимлари ҳамда Ўзбекистон ҚЯОЖнинг Миллий ФВҲГ аъзоларининг касбий савиясини ошириш мақсадида картография соҳасидаги машғулотлар замонавий тенденциялар ва тайёргарлик соҳасидаги ўзгаришларни ҳисобга олган ҳолда давом эттирилишини таъкидлаб ўтиш жоиздир.
Тренинг якунларига кўра, ушбу фаолият белгиланган мезонларга мувофиқ, кундалик фаолиятда ҳам, юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятларда ҳам хариталарни комплекс ўқиш кўникмаларини шакллантиришга ёрдам беради, келажакда географик ҳодисаларни таҳлил қилиш, алоҳида ҳудудлар ёки ҳудудларнинг физик-географик ва иқтисодий-географик тавсифларини тузиш, ҳудудни баҳолаш имкониятини беради. Тренинг якунида барча иштирокчилар ушбу йўналиш бўйича фавқулодда вазиятларга тайёргарлик бўйича назарий ўқув семинарлари ва амалий машғулотлар доирасида доимий равишда давом эттиришга қизиқиш билдирдилар.

Эффективное ориентирование на местности – залог успешных действий при ЧС
В рамках проекта по снижению риска бедствий финансируемого Германским Красным Крестом в Республиканском учебно-методическом центре ОКП Узбекистана 27 марта 2021 года состоялся тренинг на тему: «Цифровая картография и ориентирование на местности при ЧС» для специалистов по подготовке к ЧС ОКП Узбекистана.
Впервые, обучение навыкам ориентирования на местности по картографическим данным в ОКП Узбекистана было апробировано в ходе обучающих семинаров по подготовке Национальной КРБ ОКП Узбекистана еще в 2012 году.
В частности, тогда руководством ОКП Узбекистана рассматривался вопрос о целесообразности проведение аналогичных занятий в будущем, и их практическое значение в сфере подготовки и реагирования на ЧС. Несомненно, что умение ориентироваться на местности, тем более в условиях возникновения чрезвычайных ситуаций, эти навыки как никогда актуальны, особенно, для специалистов по ЧС, членов НКРБ ОКП Узбекистана в контексте непосредственного взаимодействия с органами управления ГСЧС Республики Узбекистан.
Во-первых, это обусловлено необходимостью регулярного участия в совместных командно-штабных или тактико-специальных учениях, организуемых ежегодно в различных регионах страны. Во-вторых, возможность работы с картографическими данными позволяет нам оказывать содействие в разработке карт риска для населения махаллей, где осуществляется уставная и проектная деятельность по подготовке к ЧС.
В этом году данный тренинг проводился специалистами по ЧС ОКП Узбекистана, а также представителями Института Гражданской Защиты при Академии МЧС Республики Узбекистан. В ходе состоявшегося тренинга была проведена работа по картографическому черчению с использованием топографических и географических карт. В свою очередь, участникам мероприятия были продемонстрированы возможности ориентирования на местности с помощью современных геоинформационных систем на основе мобильных приложений и существующих в открытом доступе аэрокосмических снимков различных территорий, населенных пунктов и объектов. Вместе с тем, был произведен обзор наиболее приоритетных в практическом применении категорий карт и геоинформационных приложений, принимая во внимание, специфику гуманитарной деятельности ОКП Узбекистана. В частности, возможность использования карт при расчете необходимого времени доставки гуманитарного груза с учетом рельефа, наличия подъездных путей и инфраструктуры на пути следования, характеристики местности возможного размещения палаточного лагеря либо пункта выдачи гуманитарной помощи при ЧС.
Данный тренинг является базовым, и в дальнейшем обучение в области картографии будет продолжаться с целью повышения профессионального уровня сотрудников по ЧС и членов Национальной КРБ ОКП Узбекистана с учетом современных тенденций и разработок в сфере подготовки и реагирования на ЧС.
В результате эта деятельность будет способствовать формированию навыков сложного чтения карт, позволять, в будущем, анализировать географические явления, составлять физико-географические и экономико-географические характеристики отдельных участков или районов, давать оценку территории по заданным критериям, как в повседневной деятельности, так и при возможном возникновении ЧС.
В завершении тренинга всеми участниками была выражена заинтересованность в продолжении дальнейшего обучения в данном направлении на постоянной основе , как в рамках теоретических обучающих семинаров, так и на практических занятиях по ЧС.