Халқаро Федерация делегати Жамият фаолияти билан танишмоқда
2021-йилнинг 25-30 октябрь кунлари Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси делегати Пол Девенпорт Ўзбекистон Қизил Ярим Ярим Ой Жамияти фаолияти билан танишди
Марказий Осиёда Миллий Жамиятларни ривожлантириш координатори сифатида жаноб Девенпорт биринчи навбатда яхши фаолият юритувчи Жамият салоҳиятини оширишга қизиқиш билдирди.
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти марказий аппарати ходимлари билан атрофлича суҳбат ўтказилди. Катта тақдимот билан халқаро бўлим бошлиғи Пулат Абдуллаханов маъруза қилди. Жамият тақдимоти давомида жаноб Девенпорт Ўзбекистон ҚЯОЖ ташкилий тузилмаси, Жамият фаолиятининг асосий йўналишлари ва молиялаштириш манбаларига оид ўзи учун янги бўлган кўплаб маълумотларни билиб олди. Шунингдек, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ўзининг фаолиятини Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерациясининг 2019-йил декабрь ойида бўлиб ўтган сўнгги Бош Aссамблеяси чоғида тасдиқланган “2030-йилгача бўлган стратегик режа” ва Ўзбекистон Республикаси ҚЯОЖнинг ”2021-2025 йилларга мўлжалланган стратегик режа”си асосида қураётгани ҳам муҳокама қилинди.
Жамиятнинг Ўзбекистон давлат тузилмалари билан ҳамкорлиги қанчалик яқин эканлиги, шунингдек, молиявий даромаднинг атиги 30 фоиздан камроғи хорижий ҳамкорлар – Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой жамиятлари, Халқаро Қизил Хоч Федерациясидан, шунингдек, Германия Қизил Хоч ва Хитой Қизил Хоч Жамияти билан икки томонлама дастурлар орқали тушаётгани меҳмонни ҳайратда қолдирди. Маълумки, Қизил Ярим Ой Жамиятига хайрия лойиҳалари учун маблағларнинг 70 фоиздан ортиғи аъзолик бадаллари ва ички донорлар ҳисобидан, биринчи навбатда, Олий Мажлис жамоат фонди грантлари, фавқулодда вазиятларда аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш бўйича Давлат дастурлари, шунингдек, жамоавий ва шахсий хайр-эҳсонлар ҳисобига тўғри келади.
Тошкентда бўлганида жаноб Девенпорт Республика ўқув-услубий маркази фаолияти билан танишди, унинг фаолияти ҳақида марказ директори М.М. Миржапаров батафсил сўзлаб берди.
Ўзбекистон ҚЯОЖ вилоят, туман ва шаҳар ташкилотларининг кенг тармоғига эга бўлиб, уларнинг фаолиятига жаноб Девенпорт ҳам катта қизиқиш билдирди. У Жамиятнинг Тошкент шаҳар ташкилоти ва Учтепа туман бўлимида бўлди. ХҚХваҚЯОФ делегати “Меҳригиё” имконияти чекланган болалар маркази фаолияти билан танишди. Шунингдек, Тошкент шаҳар ташкилоти раиси У.Қ.Мухамедова Жамият қарамоғидагиларини қўллаб-қувватлаш бўйича бошқа лойиҳа ва дастурлар, Ўзбекистон Ўзбекистон ҚЯОЖ пойтахт бўлими ходимлари ва кўнгиллилари томонидан амалга оширилаётган улкан ишлар ҳақида гапирди.
Шундан сўнг жаноб Девенпорт вилоят ташкилоти фаолияти билан танишиш мақсадида Самарқанд вилоятига йўл олди. Унинг Самарқанддаги дастури жуда бой еди – Биринчи тиббий ёрдам ўқув маркази, Ўзбекистон ҚЯОЖ Жомбой вилоят бўлими, жамиятнинг бошланғич ташкилотлари – “Мир Саид Барак” фуқаролар йиғини, архитектура-қурилиш институти “Ҳаёт хавфсизлиги” кафедраси ҳамда Тайлоқ туманидаги 8-мактабда кўрган таассуротларини Самарқанд вилояти ташкилоти раиси М.Aрипова, ходимлар ва волонтёрлар билан ўртоқлашди.
Тошкентга қайтгач, Жамият раҳбарияти билан якуний учрашувда жаноб Девенпорт Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси билан келгусидаги ҳамкорлиги масаласини ҳам муҳокама қилди.

Делегат Международной Федерации знакомится с деятельностью Общества
С 25 по 30 октября  2021 г.  с работой Общества Красного Полумесяца Узбекистана  знакомился делегат Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца Пол Девенпорт  (Paul Davenport)
Будучи  координатором  по развитию Национальных Обществ Центральной Азии г-н Девенпорт прежде всего проявил интерес к работе по построению потенциала хорошо функционирующего Общества.
Долгий и обстоятельный разговор получился с сотрудниками Центрального аппарата  во главе с Исполнительным  директором Э.А. Амиралиевой. В ходе презентации Общества г-н Девенпорт узнал много новой для него информации, касающейся организационной структуры ОКП Узбекистана, основных направлений деятельности Общества и источников финансирования его деятельности. Обсуждался вопрос и того, что всю свою работу Красный Полумесяц Узбекистана   строит на основе «Стратегического плана 2030» утвержденного Международной Федерацией обществ Красного Креста и Красного Полумесяца в ходе  последней Генеральной Ассамблеи в декабре 2019 года и   «Стратегического плана на 2021-2025 годы» ОКП Узбекистана.
Гость был приятно удивлен узнав, насколько тесным является сотрудничество Общества с государственными структурами Узбекистана, а также тем, что менее 30 процентов финансового прихода поступает от иностранных партнеров – Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца, Международного Красного Креста, а также благодаря билатеральным программам с   Германским Красным Крестом и  Китайским Обществом Красного Креста. Известно, что более 70 процентов средств на благотворительные проекты  Общество Красного Полумесяца получает от членских взносов и внутренних доноров- прежде всего благодаря  грантам Общественного Фонда Олий Мажлиса, Государственных программам по поддержке уязвимых слоев населения в случае ЧС, а также  коллективных и частных пожертвований.
В период пребывания в Ташкенте г-н Девенпорт ознакомился и с работой  Республиканского учебно-методического центра о деятельности которого ему  подробно рассказал его директор М.М. Мирджапаров.
ОКП Узбекистана обладает широкой сетью региональных, районных и городских организаций к работе которых г-н Девенпорт также не мог не проявить интереса. Он посетил Ташкентскую городскую организацию и Учтепинское районное отделение Общества. В ходе визита в последнее гость ознакомился с работой Центра для детей с инвалидностью «Мехригиё». Председатель Ташкентской городской организации У.К.Мухамедова также рассказала о других проектах и программах по поддержке подопечных  Общества и о той большой работе, которая проводится сотрудниками и волонтерами столичного подразделения ОКП Узбекистана.
Затем г-н Девенпорт выехал в Самаркандскую область для  знакомства с работой областной  организации. Его программа в Самарканде была  предельно насыщенной- Центр по обучению первой помощи, Джамбайское районное отделение ОКП Узбекистана, первичные организации Общества — махаллинский сход граждан «Мир Саид Барака» и кафедру «Безопасности жизнедеятельности» Самаркандского архитектурно-строительного института, школа № 8 Тайлякского района  Своими впечатлениями об увиденном он поделился с Председателем М.Ариповой, сотрудниками и волонтёрами Самаркандской областной организации.
По возвращению в Ташкент, в   ходе итоговой встречи с руководством Общества г-н Девенпорт также обсудил вопрос дальнейшего сотрудничества Красного Полумесяца Узбекистана с Международной Федерацией обществ Красного Креста и Красного Полумесяца.