Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти томонидан амалга оширилаётган “Ёшлар фаоллиги ва волонтёрликни ривожлантириш” халқаро лойиҳаси доирасида  Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси кўмагида Бухоро вилояти ташкилоти томонидан “Ёшлар ва жамият” акцияси ташкил этилди. Бухоро туманидаги 16-умумтаълим мактабида ўтказилган тадбирда вилоятдаги 53 та мактаб ўқувчилари ва ўқитувчилари иштирок этди.
Тадбирнинг очилишида сўзга чиққан Ўзбекистон ҚЯОЖ вилоят ташкилоти раиси Ш. Ихтиёрова ҳар қандай жамоат ташкилотида кўнгиллиларнинг асосий қисмини ёшлар ташкил қилади. Уларнинг Ўзбекистондаги кўнгиллилар ҳаракатининг мақсад ва вазифалари, “Куч – бирликда” шиори остида бирлашиб, инсонпарварлик ва ватанпарварлик ғояларини тарғиб қилишлари зарурлиги ҳақида сўз юритилди. Жамиятнинг вазифаси эса ёшлар билан фавқулодда вазиятларда қандай ҳаракат қилишни ўрганиш, жабрланганларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш ва соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш бўйича ишларни кучайтиришдан иборат.
Тадбир аввалида вилоят ташкилоти ходими Д.Бобоева иштирокчиларга Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракати, унинг тарихи ва тузилиши, шунингдек, 1949-йилдаги Женева конвенциясининг асосий қоидалари ҳақида батафсил маълумот берди. Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти фаолияти ҳақидаги ҳикоя ҳам катта қизиқиш уйғотди.
Биринчи ёрдамни биласизми? Вилоят миқёсидаги тренер ва ҳудудий ташкилот ходими Н.Егамов тадбирнинг ўқув бўлимини ана шу савол билан бошлади. Фавқулодда вазиятда қандай ҳаракат қилиш, жабрланувчига биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш, жабрланувчини фалокат зонасидан олиб чиқиш ва уни тикланиш ҳолатига қайтариш, шунингдек, юрак-ўпка реанимациясини амалга оширишда қандай йўл тутиш кераклиги ҳақида болалар билан батафсил ўқув машғулоти ўтказди. Вилоят Фавқулодда вазиятлар бошқармаси мутахассиси Ф.Саидов эса кўргазмали қуроллар ёрдамида ёнғинни ўчиришда қўлланиладиган техника воситалари ва ёнғинга қарши чоралар асосларини кўрсатиб берди.
Шунингдек, шу куни Бухоро шаҳридаги 19-мактабнинг республика кўрик-танловида совриндор бўлган ўқувчиларидан ташкил топган “Ёш қутқарувчи” гуруҳининг 5 дақиқалик кўргазмали чиқиш ўтказиб, чодир тикиш йўлларини намунали кўрсатишди.
Якунда вилоятдаги барча санитария бригадалари ва санитар постлар раҳбарларига 10 турдаги гигиена воситаларидан иборат санитар пакетлар ҳамда Жамият вилоят ташкилотининг ташаккурномалари топширилди.

В рамках выполнения международного проекта «Развитие молодежной деятельности и волонтерства», реализуемого Обществом Красного Полумесяца Узбекистана при поддержке Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца, Бухарская областная организация организовала акцию «Молодежь и общество». В мероприятии, осуществленном на базе школы N 16 Бухарского района участвовали учащиеся и преподаватели 53 школ области.
Выступившие на открытии мероприятия Председатель областной организации ОКП Узбекистана Ш.Х.Ихтиёрова и руководитель областного управления Агентства по делам молодежи М.Садуллаева отметили, что нынешний год объявлен руководством страны годом поддержки молодежи. Именно молодежь составляет основную часть волонтеров любой общественной организации. Было сказано о целях и задачах волонтерского движения в Узбекистане и то, что они должны объединяться и продвигать идеи гуманности и патриотизма под девизом «Сила в едистве». А задача Общества состоит в усилении работы с молодыми людьми по обучению действиям при чрезвычайных ситуациях, умении оказывать первую доврачебную помощь пострадавшим, пропаганде здорового образа жизни.
В начале мероприятия сотрудник областной организации Д. Бобоева подробно рассказала участникам о Международном движении Красного Креста и Красного Полумесяца, его истории и структуре, а также об основных положениях Женевских конвенций 1949 года. Большой интерес вызвал также рассказ о деятельности Общества Красного Полумесяца Узбекистана.
Знаешь ли ты первую помощь? Таким вопросом начал свой обучающий раздел мероприятия тренер областного уровня и сотрудник областной организации Н.Эгамов Он провел развернутый тренинг с детьми на тему как действовать во время чрезвычайной ситуации, как оказать первую помощь пострадавшему, как вывезти пострадавшего из зоны бедствия и вернуть в состояние выздоровления, а также способы проведения сердечно-легочной реанимации. А специалист районного управления по чрезвычайным ситуациям Ф.Саидов с помощью наглядных пособий продемонстрировал технику, используемую при тушении пожара и об основах противопожарных мероприятий.
Также в этот день группа «Юный спасатель» в составе учащихся 19-й школы города Бухары, завоевавшая призовое место на республиканских соревнованиях, провела показательные выступления в ходе которых образцово продемонстрировала как за 5 минут развернуть палатку и подготовить ее для размещения пострадавших.
В заключении всем руководителям санитарных отрядов и санпостов области были вручены санитарные пакеты, содержащие 10 наименований гигиенических средств, а также благодарственные письма от областной организации Общества.