2018 йилнинг 2-3 май кунлари Фарғона шаҳридаги Ислом Каримов номли санъат саройида мактаб ўқувчилари ўртасидаги “Ёш қутқарувчи” мусобақасининг республика босқичи бўлиб ўтди.
Унда 12 та вилоят ва Қорқалпоғистон Республикасидан келган 8 аъзодан иборат ўқувчилар жамоалари мусобақа низомида белгиланган шартлар асосида беллашишди. Мусобақага Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Фарғона вилоят Қизил Ярим Ой Жамияти ташкилоти, вилоят Фавқулодда вазиятлар, Соғлиқни сақлаш, ўрта-махсус касб-ҳунар таълими, халқ таълими, маданият бошқармалари, ёнғин хавфсизлиги бўлими ходимлари таклиф этилди. Икки кун давом этган мусобақаларда жамоалар ўз ижодий ишлари ва назарий билимларини кўрсатиш билан бир қаторда, эстафета, сувли тўсиқдан арқонда ўтиш, палатка тиклаш, жароҳатланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш, ёнғин содир бўлганда тўсиқлардан ўтиш каби шартлар бўйича беллашдилар.
Мусобақада Фарғона вилояти Қувасой шаҳридаги 1-ихтисослашган давлат умумтаълим мактаби (ИДУМ) жамоаси 1-ўринни эгаллади. 2-ўринни Навоий вилояти жамоаси, 3-ўринни Қорқалпоғистон Республикаси вакиллари эгаллади.
“Энг яхши тиббий амал” номинацияси бўйича ғолибликка Самарқанд вилояти жамоаси лойиқ деб топилди. “Энг билимдон” номинацияси бўйича ғолибликни Сирдарё вилояти жамоаси эгаллади. “Энг ҳамжиҳат жамоа” номинацияда ғолибликни Жиззах вилояти жамоаси олди. “Энг ёш қутқарувчи ўғил бола” номинациясида Наманган вилояти ўқувчиси ғолиб бўлди. “Энг ёш қутқарувчи қиз бола” номинациясида эса ғолиблик Фарғона вилоятилик ўқувчи қизга насиб этди.
Мусобқада 154 нафар мусобақа иштирокчилари ва мураббийлар, мусобақа шартларини баҳолаб бориш учун 12 нафар ҳакамлар иштирок этди

РЕСПУБЛИКАНСКИЙ ЭТАП СОРЕВНОВАНИЙ «МОЛОДОЙ СПАСАТЕЛЬ»
2-3 мая 2018 года во дворце искусств имени И.Каримова в г. Фергане прошел республиканский этап соревнований “Молодой спасатель” среди учащихся школ. В соответствии с Положением серевновались команды учащихся из 12 областей и Республики Каракалпакстан, состоящие из восьми членов в каждой команде.
В мероприятии приняли участие представители Министерства по Чрезвычайным ситуациям, Ферганской областной организации ОКП Узбекистана, областных управлений ЧС, Здравоохранения, Среднего специального и профессионального образования, Народного образования, Культуры и отдела по пожарной безопасности. В течение двух дней команды показали не только свои творческие работы и теоретические знания, но и соревновались в эстафете, прохождении водной преграды через канаты, установлении палатки, оказании первой помощи пострадавщим, прохождении через препятствия на пожаре и др.
В итоге на соревнованиях 1-место заняла команда специализированной школы № 1 г. Кувасая Ферганской области, 2-место – команда из Навоийской области и 3-место – команда Республики Каракалпакстан.
В соревновании присуждались места по нескольким номинациям. Так, в номинации “Самая лучшая медицинская практика” победителем стала команда Самаркандской облати, в номинации “Самая знающая” победителем стала команда Сырдарьинской области, в номинации “Самая дружная команда” победителем стала команда Джизакской области. В номинации “Самой молодой спасатель” стал ученик из Наманганской области, а в номинации “Самая молодая спасательница” стала ученица из команды Ферганской области.
В соревнованиях участвовали 154 участников с их наставниками, 12 судей оценивали действия участников соревнований согласно условиям конкурса.