НАМАНГАНДА ФАВҚУЛОДДА ВАЗИЯТЛАРГА ТАЙЁРГАРЛИК БЎЙИЧА ДАВРА СУХБАТИ
2022-йил 11-октябрь Халқаро табиий офатлар хавфини камайтириш куни арафасида вилоят Фавқулодда вазиятлар бошқармаси мажлислар залида Наманган вилояти аҳолиси ва ҳудудлари хавфсизлигини таъминлашга бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда вилоят Фавқулодда вазиятлар бошқармаси масъул ходимлари, фавқулодда вазиятлар давлат хизмати таркибига кирувчи ташкилот, корхона ва муассасаларнинг фуқаро муҳофазаси мутахассислари, Ўзбекистон Республикаси ҚЯОЖ авария-қутқарув отряди аъзолари иштирок этдилар.
Тадбирдан кўзланган асосий мақсад фуқароларни ҳудуддаги фавқулодда вазиятларга тайёрлаш, бундай вазиятларда тартибли ҳаракат қилиш ва жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш, шунингдек, ҳамкорлик истиқболларини аниқлаш ва бу борадаги ижтимоий шерикларни ўқитишдан иборат бўлди.
Давра суҳбатида Ўзбекистон ҚЯОЖ Наманган вилояти ташкилоти раиси Д.Сайфитдинова атрофлича маъруза қилди ва ташкилотимиз тарихи, низом вазифалари ҳақида атрофлича тўхталиб ўтди. Аҳолини фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракат қилишга ўргатиш, биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларини шакллантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Маъруза муҳокамасида сўзга чиққан иштирокчилар фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва оқибатларини бартараф этишда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг вилоят фавқулодда вазиятлар бошқармаси ва унинг жойлардаги бўлимлари билан ҳамкорликда тутган ўрни катта эканини таъкидладилар.
Якунда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти вилоят ташкилоти масъул ходимлари, санитария отрядлари ва табиий офатларга қарши кураш отряди аъзолари томонидан фавқулодда вазиятларда жабрланганларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатишга алоҳида эътибор қаратилиб, кўргазмали машғулот ўтказилди.

КРУГЛЫЙ СТОЛ ПО ВОПРОСАМ РЕАГИРОВАНИЯ НА ЧС В НАМАНГАНЕ
11 октября 2022 года в преддверии Международного дня по снижению риска бедствий,  в зале заседаний областного управления по чрезвычайным ситуациям, был проведен Круглый стол, посвящённый обеспечению безопасности жителей и территорий Наманганской области
В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники областного управления по чрезвычайным ситуациям, специалисты гражданской защиты организаций, предприятий и учреждений, входящих в состав государственной службы по чрезвычайным ситуациям, члены аварийно-спасательного отряда при ОКП Узбекистана.
Основная цель мероприятия заключалась в подготовке граждан к чрезвычайным ситуациям в регионе, к упорядоченным действиям в таких ситуациях и оказанию первой помощи пострадавшим, а также определение перспектив сотрудничества и обучение социальных партнеров в этой сфере.
В ходе Круглого стола  Председатель Наманганской  организации ОКП  Узбекистана Д. Сайфитдинова выступила с развернутым докладом и подробно рассказала об истории нашей организации и ее уставных задачах. Особое внимание было уделено вопросам обучения населения правильным действиям при  чрезвычайных ситуациях и развития навыков оказания первой помощи. Выступившие в ходе обсуждения доклада участники отметили ту большую роль, которую играет  Общество Красного Полумесяца Узбекистана  во взаимодействии с областным управлением по чрезвычайным ситуациям и его отделениями на местах в деле предупреждения чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий.
В заключении  ответственные работники областной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана, члены  Санитарных дружин и  Команды реагирования на бедствия провели показательный тренинг с акцентом на оказание первой помощи пострадавшим при чрезвычайных ситуациях.