Дўстона алоқалар мустаҳкамланмоқда
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти раҳбариятининг  Халқаро Қизил Хоч қўмитаси Бош директори Ив Дакор билан учрашуви  ташкилот  ҳаётидаги ёрқин воқеа бўлди. Мартабали меҳмон билан бирга  учрашувда ХҚХҚнинг Евроосиё ҳудуди бўйича  амалий фаолияти раҳбари Лоран Корба, ХҚХҚнинг Марказий Осиё  бўйича минтақавий Делегацияси бошлиғи Ив Арнольди, ХҚХҚ МВ ҳамкорлик бўлими ассистенти Кира Сулейманян, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти  раиси профессор Х.Ё.Каримов, Ўзбекистон ҚЯО Жамияти  ижрочи директори Э.А.Амиралиева, халқаро бўлим мудири П.Д.Абдуллахонов иштирок этдилар. Суҳбат аввалида  профессор Х.Ё.Каримов  Жамиятнинг ҳозирги ривожланиш босқичидаги фаолияти ҳақида сўзлаб,  Қизил Хоч ва   Қизил Ярим Ой  Халқаро Ҳаракатининг 150 йиллиги  муносабати билан режалаштирилаётган кенг кўламли ишлар ҳақида маълумот берди.
Жумладан, “Қизил Ярим Ой Жамиятининг  республикада фуқаролик жамиятини барпо этишдаги роли ва ўрни” мавзуидаги илмий-амалий анжуман мамлакатимиз  ижтимоий ҳаётидаги  муҳим воқеа бўлиши кутилмоқда. Унда иштирокчилар эътиборига Нодавлат нотижорат ташкилотларининг   Ўзбекистондаги  фаолиятига бағишланган бир қатор қизиқарли  маърузалар ҳавола этилади.  Байрам тадбирлари доирасида 2013 йил 3 май куни  Миллий матбуот марказида матбуот анжумани, 6  май куни эса  “Туркистон”  саройининг муҳташам биносида   байрам тадбири ва катта концерт дастури бўлиб ўтади.  Бундан ташқари Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси ҳамкорлигида 24-26 апрель кунлари  Республика шошилинч тиббий ёрдам  илмий маркази ҳамда Тиббиёи ходимларини  малакасини ошириш институти базасида  тиббиёт ходимлари учун  ўқув курслари ташкил этилади.  Ўз навбатида, Ив Дакор Ўзбекистон  Қизил Ярим Ой Жамияти фаолиятига юқори баҳо бериб,  ушбу Миллий жамият Халқаро эканлигини, бу борадаги алоқалар  эса  давом этиб, янада мустаҳкамланишини таъкидлади.

Встреча руководства ОКП Узбекистана с Генеральным директором МККК Ив Дакором
Ярким событием в жизни Общества Красного Полумесяца Узбекистана стала встреча руководства ОКПУ с Генеральным директором МККК Ив Дакором. Вместе с высоким гостем на встрече приняли участие Лоран Корба — глава операционной деятельности МККК по региону Евразия, Ив Арнольди — глава Региональной делегации МККК по Центральной Азии, Кира Сулейманян — ассистент отдела сотрудничества РП МККК, профессор Х.Я.Каримов — Председатель ОКП Узбекистана, Э.А.Амиралиева — Исполнительный директор ОКП Узбекистана. В начале беседы Х.Я.Каримов рассказал о деятельности Общества на данном этапе развития, рассказал о той многоплановой работе, которая будет проведена в связи с знаменательной датой 150-летием Международного движения ККиКП.
Важным событием в общественной жизни страны станет Международная научно-практическая конференция «Роль и место Общества Красного Полумесяца в построении гражданского общества в республике». На нем будут озвучены ряд интересных докладов, посвященных деятельности ННО в Узбекистане.
Делегация Международного Комитета Красного Креста
В рамках праздничной даты 3 мая состоится пресс-конференция в Национальном пресс-центре, а 6 мая – в величественном здании Дворца «Туркистон» состоится праздничное мероприятие с большой концертной программой. Кроме того, при поддержке МККК в последних 24-26 апреля на базе Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи и Института усовершенствования врачей будут организованы курсы для медицинских работников. В свою очередь, Ив Дакор высоко оценил деятельность Общества Красного Полумесяца Узбекистана, подчеркнув, что Узбекистан — очень важной для МККК партнер в Центрально — азиатском регионе и сотрудничество будет продолжаться и укрепляться.