Тошкент.Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Тошкент шаҳар ташкилоти беғараз донорлик бўйича “Исломобод” махалласида семинар ташкил қилди.  Табиат  инъом этган  фазилатлари ичида куз фаслининг  таровати ўзгача.
Тўкин – сочинлик,  файзу-барака, тўйлар фасли. Шу билан бирга куз ойида мутахассисларнинг таъкидлашича аҳоли  ўртасида ОИВ-инфекцияси кўпроқ  тарқалади. Касаллика чалинишга мойиллиги юқори бўлган қатламларга қаратилган  тадбирлари кўламини кенгайтириш  мақсадида  аҳоли орасида беғараз донорликни тарғиб қилиш бўйича “Қон – бу ҳаёт” шиори остида семинар ўтказилди.  Тадбир  Шайхонтохур туманида жойлашган “Исломобод” махалласида бўлиб ўтди.  Семинарда Донорлик қони ва унинг инсон ҳаётидаги аҳамияти мавзулари кенг ёритилди. Семинар сўнгида 22 та иштирокчидан   4 кўнгиллилар ҳамда аҳоли орасидан вакиллар ўз хохишлари билан жамият аъзолигига қабул қилиндилар. Ўтказилган тадбир доирасида  2013 йил 12 сентябрь куни    “Исломобод” кафесида “Донорлик куни” ўтказилди.
Тадбир ўтказилишидан асосий мақсад –   донорлик хусусида, унинг ахамияти ва инсон учун фойдали томонларини мутахассислар ёрдамида  махалла фуқароларига тўлақонли маълумотларни етказишдан иборатдир.
Ҳар кунги турмушимизда ҳар биримиз ҳалокат, куйиш, турли жарроҳлик муолажаларига, аёлларда эса фарзанд дунёга келишида муаммолар бўлгандаги  ходисаларга дуч келишимиз эхтимолдан холи эмас. Ва ана шундай холларда яна ҳам донорлик қонига муҳтожлик сезилади.    Жамият томонидан ана шундай муаммоларни олдини олиш учун  бир қатор дастурлар асосида аҳоли орасида беғараз донорликни тарғибот қилиш, кўнгиллиларни тайёрлаш  бўйича  семинар, учрашув, “давра суҳбатлари” ўтказилади. Ҳар бир ўтказилган тадбир натижасида   “Донорлик куни” ташкил этилади. Ушбу тадбирда кўплаб инсонлар ўз ҳохишлари билан қон топшириб қанчадан қанча одамлар ҳаётини сақлаб қолишда ўз хиссаларини қўшиб келмоқдалар.

Почетная миссия во имя спасения жизни
Ташкент. 12 сентября 2013 года  в махалле “Исломобод” Шайхантохурского  района  столицы  Ташкентская городская организация ОКП Узбекистана  организовала семинар, посвященный пропаганде безвозмездного донорства.
В календаре природы осень – благодатная пора,  пора свадебных торжеств, когда созревает урожай  и  дастархан, полный  даров полей. А еще осень – пора распространения инфекционных заболеваний. Как считают  специалисты, смена времен года зачастую сопровождается увеличением распространения ОРВ-инфекций, заболеваний.   “Кровь – это жизнь!” – семинар под таким девизом состоялся в махаллинском гузаре.  В выступлениях было отмечено, на сегодняшний день в Узбекистане действует стратегическая программа по развитию безвозмездного донорства среди населения, обеспечена прочная правовая база, создан общественный благотворительный фонд.
Важным направлением в деятельности Общества Красного Полумесяца Узбекистана является пропаганда безвозмездного донорства. Она осуществляется по таким направлениям, как разработка эффективной системы реализации  проектов по пропаганде безвозмездного донорства и привлечения доноров для поддержки программ.
Национальное общество принимает активное участие в санитарно-просветительской деятельности по повышению уровня осведомленности населения в вопросах донорства, реализуются программы по оказанию практической и консультативной помощи региональным подразделениям Общества по организации и пропаганде безвозмездного донорства. Отмечалось, успешно реализуется  проект  «Мобилизация общего населения к безвозмездному донорству путем проведения информационно-обучающих мероприятий в махаллях и учебных заведениях Узбекистана». В этот же день большая группа жителей махали изъявила желание стать донорами.