НАМАНГАН ВИЛОЯТИДА ҚЎМОНДОНЛИК-ШТАБ ЎҚУВ МАШҒУЛОТЛАРИ
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири – Фуқаро муҳофазаси раҳбарининг “Aҳолини ва ҳудудларини фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш соҳасида 2021-йилда амалга ошириладиган тадбирларни якунлаш ҳамда 2022-йилга мўлжалланган устувор вазифалар тўғрисида”ги фармойиши ижросини та’минлаш мақсадида 2022-йилда Наманган вилоятида иккита қўмондонлик-штаб ўқув машғулотлари ўтказилди.
Биринчиси Янгиқўрғон туманида, иккинчиси Фарғона водийсининг уч вилоятини пойтахт вилояти ва бутун республика билан боғловчи Қамчиқ довонида ўтказилди. Ҳар икки машғулотда Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Наманган вилояти ташкилоти фаол иштирок этди
Наманганлик ҳамкасблар ҚШЎга тайёргарлик кўриш жараёнида авария-қутқарув отряди аъзолари иштирокида белгиланган вазифаларни бажариш учун зарур жиҳозлар билан та’минланган санитария отрядлари ташкил этилди, Фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш гуруҳи аъзоларига тегишли ўқув машғулотлари ўтказилди ҳамда Жамиятнинг функционал ва ҳудудий бўлинмаларига тегишли топшириқлар берилди.
Машғулотлар иштирокчиларига фавқулодда вазиятлардан жабр кўрган аҳолига инсонпарварлик ёрдами кўрсатиш тартиби, Қизил Ярим Ой жамиятининг энг зарур товарлари омборлари ва заҳираларини ташкил этиш бўйича атрофлича тушунтиришлар берилди ҳамда бу вазифаларни бажариш жараёни амалда кўрсатиб берилди. Шунингдек, жабрланганларни жойлаштириш ва уларга дала шароитида биринчи ёрдам кўрсатиш учун олдиндан керакли миқдордаги чодирлар ўрнатилди. Шунингдек, фавқулодда вазиятлардан жабр кўрган аҳоли ва кам таъминланган оилаларни кийим-кечак ҳамда дори-дармон билан таъминлашга оид машғулотлар мавзусида услубий ва амалий машғулотлар ўтказилди.
Жамоавий ўқув машғулотларида амалий ҳаракатлар орқали Ўзбекистон Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг ҳудудий фавқулодда вазиятлар, соғлиқни сақлаш бошқармалари ва Фуқаро муҳофазаси хизмати махсус хизматларининг ўзаро ҳамкорлиги мувофиқлаштирилиб, жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш қоидалари бўйича алоҳида амалий машғулотлар ўтказилди.
Қўмондонлик-штаб ўқув машғулотларида “Қизил ярим ой” жамиятининг Наманган вилояти ташкилоти ходимлари ва кўнгиллилари, Фавқулодда қутқарув отряди (ФВВ) аъзолари шартли тан жароҳати олган аҳолига тез тиббий ёрдам кўрсатиш, хавфсиз жойларга, шунингдек, биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича тренинглар ва уларни эвакуация қилишда фаол иштирок этдилар. Шу билан бирга, тадбир иштирокчиларига Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти ваколатларининг мазмун-моҳияти, Ўзбекистон Фавқулодда вазиятлар миллий хизматининг аҳолини фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилишга ўргатиш бўйича низомлари ва тартиби атрофлича тушунтирилди. Соғлом турмуш тарзини сақлаш ва ихтиёрий донорлик ҳаракатини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида ма’лумот берилди. Қамчиқ довонидаги ҚШЎнинг ҳар бир иштирокчисига қуруқ овқат ҳам берилди, бунинг учун Ўзбекистон ҚЯОЖ вилоят ташкилоти томонидан 1,5 миллион сўмдан ортиқ маблағ сарфланди.
Қўмондонлик-штаб ўқув машғулотларида Ўзбекистон ҚЯОЖ Наманган вилоят ташкилотининг иштироки Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва вилоят ҳокимлиги вакиллари томонидан юқори баҳоланди.

Во исполнение Приказа Премьер-министра — начальника гражданской защиты Республики Узбекистан «О завершении выполненных в 2021 году мероприятий и первоочередных задач на 2022 год в области защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций» в конце 2022 года в Наманганской области были проведены два командно-штабные учения.
Первое было проведено Янгикурганском районе, а второе на перевале «Камчик», соединяющим три региона Ферганской долины со столичной областью и всей республикой. В обоих учениях активное участие приняла Наманганская областная организация Общества Красного Полумесяца Узбекистана
В процессе подготовки к КШУ наманганским коллегами с участием членов аварийно-спасательного отряда были организованы санитарные отряды, укомплектованные необходимым оборудованием для выполнения поставленных задач, проведено соответствующее обучение членов Команды реагирования на бедствия и были даны соответствующие указания функциональным и региональным подразделениям Общества.
Участникам учений были даны подробные разъяснения о порядке оказания гуманитарной помощи населению, пострадавшему от чрезвычайных ситуаций, организации складов и запасов самых необходимых товаров Общества Красного Полумесяца, а также на практике был продемонстрирован процесс выполнения этих задач. Также заблаговременно было установлено необходимое количество палаток для размещения пострадавших и оказания им первой доврачебной помощи в полевых условиях. Кроме этого, были проведены методические и практические занятия по теме учений касающиеся обеспечения одеждой и медикаментами населения, пострадавшего от чрезвычайных ситуаций и малообеспеченных семей.
В ходе командно-тренировочных учений посредством практических действий было согласовано взаимодействие специальных служб областных управлений по чрезвычайным ситуациям, здравоохранения и службы гражданской защиты МЧС Узбекистана, а также проведено отдельное практическое занятие по правилам оказания первой медицинской помощи пострадавшим.
В ходе самих командно-штабных учений работники и волонтеры Наманганской областной организации Красного Полумесяца, члены аварийно-спасательного отряда (КРБ) приняли активное участие в оказании экстренной медицинской помощи условно пострадавшему населению и эвакуации их в безопасные места, а также провели обучение по оказанию первой доврачебной помощи. При этом участникам мероприятия была подробно разъяснена суть мандата Общества Красного Полумесяца Узбекистана, нормативных документов Национальной службы по чрезвычайным ситуациям Узбекистана по обучению населения действиям в чрезвычайных ситуациях и порядок действий. Была дана информация о проводимой деятельности по поддержанию здорового образа жизни и развитию движения добровольного донорства. Каждый участник КШУ на перевале «Камчик» также получил сухой паек, на что областная организация ОКП Узбекистана потратила более 1,5 миллиона сум.
Участие Наманганской областной организации ОКП Узбекистана в командно-штабных учениях было высоко оценено представителями Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан и Хокимията области.