ИШЧИ-ХОДИМЛАРНИНГ ФАВҚУЛОДДА ХОЛАТЛАРДА БИРИНЧИ ЁРДАМ КЎРСАТИШ КЎНИКМАСИ ОШИРИЛМОҚДА
“Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқаруви раиси Х.Н.Хасиловнинг 2023 йил 3 февралдаги “1-сонли Ўзбекистон Республикаси Фуқаро муҳофазаси бошлиғининг 2023 йил 6 январдаги 1-сонли буйруғи бажарилиши тўғрисида”ги Н-103-сонли буйруғига асосан, Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти темир йўл минтақавий ташкилоти томонидан темир йўл тизимидаги корхона, ташкилот ва муассасалардаги ишчи-ходимларнинг фавқулодда ҳолатларда биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмасини ошириш бўйича тадбирлар ўтказиб келинмоқда. Шундай тадбирлардан бири, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ марказий аппарат бошқармаларида фаолият юритаётган темирйўлчилар учун Бошқарув раиси ўринбосари Ж.З.Юсупов топшириғи билан 11-12 апрел кунлари ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Қизил  Ярим Ой жамияти темир йўл минтақавий ташкилоти Фавқулодда  вазиятлар координатори Марсел Сабитов томонидан турли фавқулоддаги вазиятларда тиббиёт ходимлари келгунга қадар биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича маълумотлар  бериб ўтилди ҳамда ташкилот фаолияти тўғрисидаги, фавқулотда зилзила содир бўлганда қандай ҳаракат қилиш тўғрисидаги видеороликлар намойиш этилди.
— Инсон ҳаётини сақлаб қолиш ҳусусида гап кетганда, менимча биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаси ҳар бир инсон яхши ўзлаштирган бўлиши керак, — дейди Ўзбекистон Қизил  Ярим Ой жамияти темир йўл минтақавий ташкилоти ходими У.Фаязова. — Бу кўникмалар нафақат иш жараёнида, балки ишдан ташқари вазиятларда ҳам жуда зарур. Тажрибадан шу нарса маълумки, аксарият одамлар бирор фалокатдан жабр кўрган инсонга биринчи ёрдам кўрсатишдан қўрқади. Чунки, бундай ҳолатда унга қандай ёрдам кўрсатиш кераклигини билишмайди ёки билгани ҳам ҳаяжон ва қўрқув вақтида эсидан чиқиб қолади. Ўтказилаётган тадбирларда ишчи-ходимлар учун биринч ёрдам кўрсатиш кўникмаси содда ва амалий машғулот тарзида аксарият холлларда ходимларни жалб қилган холатда ташкил этишга ҳаракат қиламиз.
Тадбир давомида иштирокчилар томонидан берилган саволларга М.Сабитов томонидан батафсил маълумот бериб ўтилди.
— Мен бугунги кунгача бундай кўникмага эгаман, деб юрар эдим, — дейди тадбир иштирокчиси техник ва технологик назорат бошқармаси бош мутахассиси Ф.Бурхонов. — Лекин, мутахассиснинг берган маълумотларидан сўнг янада кўплаб фойдали маълумотларга эга бўлиш билан бирга, инсон билимларини доим мустаҳкамлаб туриш зарурлигига яна бир бор амин бўлдим.
Тадбир давомида мутахассис томонидан иштирокчиларга фавқулодда вазиятларда кўпчилик йўл қўядиган хато ҳамда камчиликлар ҳақида батафсил тушунтирилди.

Согласно приказа Председателя Правления АО «Узбекистон темир йуллари» Х.Н.Хасилова от 3 февраля 2023 года №103 «Об исполнении приказа №1 Начальника гражданской защиты Республики Узбекистан №1 от 6 января 2023 года» Железнодорожная региональная организация Общества Красного Полумесяца Узбекистана проводит мероприятия по совершенствованию навыков оказания первой помощи работников предприятий, организаций и учреждений системы железнодорожного транспорта. Одно из таких мероприятий было организовано 11-12 апреля при участии заместителя Председателя Правления Ж.З.Юсуповым для железнодорожников, работающих в центральных административных управлениях АО «Узбекистон темир йуллари».
На мероприятии координатор по чрезвычайным ситуациям железнодорожной региональной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана Марсель Сабитов, дал информацию об оказании первой медицинской помощи до прибытия медицинского персонала в различных чрезвычайных ситуациях, а также продемонстрировал видеоролики о деятельности нашей организации и действиях в случае землетрясения.
«Когда речь идет о спасении человеческой жизни, я считаю, что каждый человек должен владеть навыками оказания первой помощи, — говорит У. Фаязова, сотрудница региональной железнодорожной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана. — Эти навыки очень нужны не только в рабочем процессе, но и в бытовых ситуациях. Из опыта известно, что большинство людей боятся оказывать первую помощь человеку, потерпевшему бедствие. Это потому что в таких случаях они просто не знают, как помочь, или потому, что все он забывает в момент волнения и страха. Поэтому мы стараемся организовать обучение сотрудников по оказанию первой помощи в виде простых и практических занятий.
В ходе мероприятия М. Сабитов дал подробную информацию и ответил на все вопросы, заданные участниками.
«До сегодняшнего дня я думал, что обладаю такими навыками, — говорит главный специалист отдела технического и технологического контроля Ф. Бурханов, участник мероприятия. «Однако после информации, предоставленной экспертом, я еще раз убедился в необходимости постоянного укрепления своих знаний.»
В ходе мероприятия эксперт также подробно рассказал участникам об ошибках и недочетах, которые допускают многие люди в экстренных ситуациях.