Ўзбекистон Республикаси Бош вазири томонидан 2016 йил 6 май куни тасдиқланган “Зилзилалар билан боғлиқ фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш, улар содир бўлганда аҳолини ҳаракат қилишга тайёрлаш тадбирлари самарадорлигини янада ошириш комплекс чора-тадбирлар дастури”нинг 11-бандида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш учун ва “Фавқулодда вазиятларга тайёрланиш ва улар юз берганда ҳаракат қилиш”га оид 2017 йилги дастур доирасида 2017 йил 10-12 ноябрь кунлари Қораўзак, Тахтакўпир ва Нукус туманларидаги санитар дружиналари ва постлари учун ЎҚЯОЖ Қорақалпоғистон республика ташкилоти ушбу туманлар бўлинмалари иштирокида Биринчи ёрдам бўйича тренинглар ташкил этди.
Учрашувда Тахтакўпир, Қораўзак, Нукус туманларидаги ташкилотларнинг санитар дружиналари ва постлари аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси ФВБ, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг вакиллари иштирок этдилар.
ЎҚЯОЖ томонидан аҳолини биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларига ўқитиш фавқулодда вазиятларда йўқотишларнинг олдини олишни камайтиришда ҚХ ва ҚЯО ХФнинг асосий вазифаларини амалга ошириш доирасида ўтказилмоқда. Ушбу йўналишдаги ишларни тизимлаштириш учун Қорақалпоғистон ФВБ, Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан ҳамкорликда ташкилот, муассаса ва ўқув юртларида тузилган санитар дружиналари ва постларини ўқитишга оид тадбирлар режаси ишлаб чиқилган. Унда аҳолини эҳтимол тутилган ФВга тайёрлаш, биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларига ўқитиш, соғлом турмуш тарзи тарғиботи, аҳолининг турли қатламлари орасида тиббий ва санитар-гигиеник билимларни тарқатиш масалалари ҳам мавжуд.

В Каракалпакстане проведена программа обучения навыкам оказания первой доврачебной помощи с использованием новейших стандартов
Во исполнение заданий 11 пункта «Комплексной программы мероприятий по дальнейшему повышению эффективности мер по предупреждению чрезвычайных ситуаций, связанных с землетрясениями, в том числе совершенствованию подготовки населения к действиям при их возникновении», утверждённой Кабинетом Министров Республики Узбекистан 6.05.2016 года и в рамках программы «Подготовка и реагирование на чрезвычайные ситуации» на 2017 год, а также согласно утвержденного графика обучения сандружин и санпостов, с 10 по 12 ноября 2017 года для санитарных дружин Караузякского, Тахтакупырского, Нукусского районов Каракалпакской республиканской организации ОКПУ совместно с районными отделениями указанных районов были проведены тренинги по Первой помощи.
В тренингах принимали участие члены санитарных дружин и санпостов организаций Тахтакупырского, Караузякского, Нукусского районов, представители УЧС, Министерства здравоохранения РК.
В ходе мероприятий участники тренингов ознакомились с историей Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца, направлениями деятельности Общества Красного Полумесяца Узбекистана, основными принципами оказания первой помощи. Участники познакомились с задачами предупреждения и предотвращения сложных ситуаций, на практике были показаны техника проведения искусственного дыхания, правила наложения повязки, транспортировки пострадавшего. По итогам семинара все участники получили сертификаты. Данное мероприятие в течении двух дней освещалось Каракалпакстанским телевидением.
Для дальнейшей систематизации работы совместно с Управлением ЧС РК и Министерством здравоохранения РК был разработан план мероприятий по обучению санитарных дружин и санпостов, созданных в организациях, предприятиях и на учебных заведениях. Он включает в себя вопросы по подготовке населения к возможным ЧС, обучение навыкам оказания первой помощи, пропаганде норм здорового образа жизни, распространение медицинских и санитарно-гигиенических знаний среди различных слоев населения.