Баҳор келиши ҳамма даврларда инсон ҳаётидаги энг қувончли ҳодисаларидан бири бўлган. Ушбу айёмни турли халқлар турлича нишонлашган. Аммо буларнинг барчасида Наврўз табиатнинг янгиланиши, ҳаётнинг тантанаси, унумли янги йилга умидни акс эттирган.
Ўзбекистон халқи учун Наврўз – гўзаллик ва янгиланиш байрами, энг қадимий, ҳақиқатан миллий байрам бўлган. У биз учун яна шуниси билан аҳамиятлики, ўзида инсонпарварлик, эзгулик, ўзаро ёрдам ва сахийлик каби абадий қадриятларни акс эттиради. Баҳор байрами бўлмиш Наврўз ўзининг инсонпарварлик руҳи билан ҳар бир кишининг қалбига яқин ва қадрлидир.
Мамлакатимизнинг энг кекса инсонпарвар ташкилоти, 2015 йилда ўзининг 90 йиллигини нишонлаган Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг мақсад ва вазифалари ҳам Наврўз ғояларига ҳамоҳангдир. Жамиятимиз аъзолари ушбу байрамни мамлакатимизнинг ижтимоий аҳамиятга молик дастурларига кўмаклашувчи кенг қамровли ишлари билан кутиб олди.
Кириб келаётган 2016 йил Президентимиз ташаббуслари билан “Соғлом она ва бола йили” деб эълон қилинди. Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 23-йиллигига бағишланган тантанали йиғилишда таъкидлаганидек, “Энг муҳими, “Соғлом она ва бола – бахтли оиланинг асоси, бахтли оила – гуллаётган жамиятнинг асоси” деган эзгу ғоя бизнинг ҳаётимизда мустаҳкамланиши ва унинг мужассам бўлиши ҳар биримиз учун муқаддас бурчга айланиши зарур… Ишонаманки, кўп миллатли халқимизнинг яратувчилик салоҳияти ва меҳнати туфайли биз “Соғлом она ва бола” йилида ўз олдимизга қўйган юксак мақсад ва вазифаларимизга эришамиз”.
Шунга мувофиқ, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти фаолиятида хомийлигидаги фуқароларга манзилли ёрдам кўрсатиш, кўп болали оилаларга моддий ва маънавий кўмаклашиш, соғлом турмуш тарзини мустаҳкамлаш, оиладаги тиббий маданиятни юксалтириш, оналик ва болаликка кўмаклашишга алоҳида эътибор қаратилади. Режалаштирилган кенг қамровли лойиҳаларни амалга ошириш учун бизнинг Жамиятимизда кучли ва ишончли салоҳият мавжуд.
Қадрли дўстлар, мана шундай нурли кунда оилаларингизга сиҳат саломатлик, бахт ва омад, тинчлик ва хотирижамлик каби энг эзгу тилакларимни билдираман. Хонадонингиздан файзу барака аримасин!

Во все времена среди самых радостных событий в жизни людей был приход весны. По-разному отмечали его разные народы. Но все – как праздник возрождения природы, торжества жизни, надежд на щедрый урожайный год.
Для нашего народа Навруз — праздник света, тепла и обновления, всегда был и остается самым древним, поистине национальным праздником. Он нам дорог еще и потому, что воплощает в себе такие вечные и благородные ценности, как гуманизм и милосердие, взаимопомощь и великодушие. Своим гуманистическим духом весенний праздник дорог и близок сердцу каждого человека.
Созвучны идеям Навруза цели и задачи Общества Красного Полумесяца Узбекистана – старейшей и самой массовой гуманитарной организации страны, отметившей в 2015 году свое 90-летие. Сильным кадровым потенциалом, многоплановой работой в направлении поддержки государственных программ социальной значимости встречали мы эту праздничную дату.
Наступивший 2016 год по инициативе Президента Узбекистана объявлен «Годом здоровой матери и ребенка». Как подчеркнул Глава государства в своем докладе на торжественном собрании, посвященном 23-й годовщине Конституции Республики — «Самое главное, необходимо, чтобы благородная идея “Здоровая мать и ребенок – основа счастливой семьи, счастливая семья – основа процветающего общества” глубоко утвердилась в нашей жизни и ее воплощение стало для каждого из нас священным долгом…Убежден, что благодаря самоотверженному труду и созидательной энергии нашего многонационального народа мы обязательно достигнем высоких целей и задач, которые поставили перед собой в Год здоровой матери и ребенка».
Соответственно, и в деятельности Общества Красного Полумесяца Узбекистана особое внимание будет уделено усилению адресной помощи подопечным, оказанию материальной и моральной поддержки многодетным семьям, укреплению здорового образа жизни, повышению медицинской культуры в семье, поддержки материнства и детства. У нашего Общества есть сильный и надежный потенциал для реализации всех крупномасштабных проектов.
В этот светлый день примите, дорогие друзья, самые добрые пожелания крепкого здоровья, счастья и удачи, достатка и процветания вашим семьям. Пусть Ваш дом всегда озаряет свет добра и мира!