Жорий йилнинг май ойи бошида Туркманистон пойтахтида Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси вакилларининг минтақавий учрашуви бўлиб ўтди. Халқаро форум ишида Федерация раҳбарлари, Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси ва МДҲ мамлакатлари, Болтиқбўйи ва Грузия Миллий Жамиятлари вакиллари иштирок этди.
Форумда Ўзбекистон делегацияси номидан Миллий Жамият Ижрочи директори Э.А. Амиралиева ва фавқулодда вазиятларга тайёргарлик бўлими мудири М.М.Миржапаров иштирок этди.
Учрашув қатнашчилари барча Миллий Жамиятларнинг фаолиятида инсонпарварлик дипломатиясини ривожлантириш, Миллий Жамиятларнинг қонунчилик базаси имкониятларини кенгайтириш ва ташкилий жиҳатдан ривожланишини кучайтириш бўйича ўзаро амалий ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилишди. Шунингдек, аҳолини ижтимоий ҳимоялашнинг асосий йўналишларида Миллий Жамиятларнинг давлат гуманитар лойиҳаларидаги кўмаги масалалари кўриб чиқилди.
– Ушбу минтақавий учрашув барча Миллий Жамиятларнинг истиқболдаги ривожланишига ёрдам беради, – деди ўз маърузасида ХҚХ ва ҚЯО Жамиятлари Федерациясининг Бош котиби жаноб Эльхаж Ас Си. – Биз минтақадаги фаолиятимизнинг янги стратегиясини ва узоқ муддатли истиқболга мўлжаланган режаларни ишлаб чиқиш имкониятини, шунингдек, Миллий Жамиятлар салоҳиятини мустаҳкамлаш ва улар имкониятини сафарбар қилиш масалалари кўриб чиқдик. Табиийки, бу ўз навбатида барча Миллий Жамиятларнинг инсонпарварлик фаолиятида ижобий тарзда номоён бўлади.
Учрашув давомида Ўзбекистон ҚЯО Жамияти делегацияси Миллий Жамиятлар вакиллари, шунингдек, Федерация мутаҳассислари билан мунозаралар ўтказди. Ҳамкорлар гуманитар соҳада бундан буён ҳам фаоллик қилиш ва ўзаро манфаатлар юзасидан ҳамкасбларнинг тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилишди.

Форум гуманитариев в Ашхабаде
В начале мая в столице Туркменистана состоялась Региональная встреча, организованная Международной Федерацией Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца. В работе международного форума приняли участие руководители Федерации, представители Международного Комитета Красного Креста и Национальных Обществ стран СНГ, Балтии и Грузии.
Делегацию Узбекистана представляли Исполнительный директор Национального Общества Э.А.Амиралиева и начальник отдела по подготовке к чрезвычайным ситуациям М.М. Мирджапаров.
Участники встречи обсудили актуальные вопросы взаимодействия и конструктивного сотрудничества всех Национальных Обществ по вопросам развития гуманитарной дипломатии, расширения возможностей законодательной базы Национальных Обществ, укрепления потенциала и организационного развития. Также, были рассмотрены вопросы вспомогательной роли Национальных Обществ в реализуемых государством проектах по гуманитарной поддержке основных направлений социальной защиты населения.
В рамках встречи была организована конференция на тему «Нейтральность и мир», посвященная 20-ти летнему юбилею нейтралитета Республики Туркменистан.
— Нынешняя региональная встреча будет способствовать дальнейшему развитию всех Национальных Обществ, — сказал в своем выступлении Генеральный секретарь МФОКК и КП господин Эльхадж Ас Си. — Нам необходимо рассмотреть возможность разработки новой стратегии дальнейших действий и планов на долгосрочную перспективу сотрудничества в регионе, а также укрепления потенциала Национальных Обществ и мобилизации их возможностей. В свою очередь это положительным образом отразиться в дальнейшей гуманитарной деятельности всех Национальных Обществ.
В ходе встречи делегация ОКП Узбекистана провела ряд деловых дискуссий с представителями Национальных Обществ региона, а также с представителями МФОКК и КП. Партнерами были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества в гуманитарной сфере и обмена опытом между коллегами по вопросам, представляющим взаимный интерес.