“Инсонийлик” Республика ўқув методик марказида фавқулодда вазиятлар содир бўлганда биринчи тиббий ёрдамни кўрсатиш бўйича тренерларни тайёрлашга бағишланган уч кунлик семинар-тренинг  бўлиб ўтди. Ушбу тадбир Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти билан ҳамкорликда Япония Қизил Хоч Жамиятининг CBHFA лойиҳаси асосида ташкил этилди.
Семинарда иштирок этиш  учун  Миллий Жамиятнинг вилоят ташкилотларидан фаол мутахассислар таклиф этилди.Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти мутахассислари ва Япония Қизил Хоч Жамияти бир қатор ташкилотларининг етук мутахассислари мастер-класс дарсларини юқори даражада ўтказдилар. Тренинг очилиш маросимида Япония Қизил Хоч Департаменти директори жаноб Фумиаки Андо  Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти фаолиятига юқори баҳо берди, ва айнан мактаб ўқувчиларини ФВ ҳолатларида амалий ёрдам кўникмаларига ўқитиш ва ўргатиш ишларини  алоҳида эътироф этди.
Лойиҳа асосида компьютер техникаси ва информацион дастурлар, марказлар манекенлар билан тўртта фандрейзинг марказлари  таъминланиб, республика бўйича  52 нафар инструктор ҳамда 1000 га яқин волонтёрлар  тайёрланди.
Келгусидаги амалий ишларнинг самарадорлигини ошириш  учун ўқув-методик дарсларининг сифатини яхшилаш борасида қўшимча чора тадбирлар ишлаб чиқилган эди. Амалий машғулотларни олиб бориш учун 2010 йил стандартлари асосида  сертификатлар ва  малакага эга бўлган биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича  тренерларни жалб қилиш зарурияти юзага келди.
Семинар-тренинг доирасида япониялик ҳамкорлар кўмагида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти вилоят ташкилотларининг 24 та мутахассислари ўз малакаларини ошириш имкониятига эга бўлдилар.Ўз навбатида,улар энди туман бўлимларининг инструкторларини биринчи  тиббий ёрдам кўникмаларига ўқитиб,тайёрлашлари мумкин.

Подготовлены инструкторы первой помощи
Насыщенными и продуктивными были три дня семинар-тренинга, состоявшегося в РУМЦе  «Инсонийлик» и  посвященного подготовке тренеров по оказанию первой доврачебной помощи при возможных ЧС.  Он был организован в рамках  проекта CBHFA, реализуемого при содействии Японского Красного Креста.
Для участия в семинаре пригласили  специалистов областных организаций Национального общества.  Совместно с экспертами Общества Красного Полумесяца Узбекистана, мастер —  классы проводили  профессионалы высокого уровня ведущих организаций Японского Красного Креста. Выступая на открытии тренинга, директор Департамента Японского Красного Креста Фумиаки Андо высоко оценил многогранную деятельность Общества Красного Полумесяца Узбекистана, в частности,  обучение  практическим навыкам учащихся школ при возможных ЧС.
В рамках проекта были созданы и оборудованы  компьютерной техникой, информационными материалами, манекенами четыре фандрейзинговых центра, подготовлено 52 инструктора и около 1000  волонтеров по всей республике.  Для эффективности дальнейшей работы, повышения качества учебно-методических занятий, требовались дополнительные меры. К примеру, необходимость  привлечения к практическим занятиям мастера – тренера по оказанию первой помощи с сертификатом по стандартам 2010 г.
В ходе семинара при поддержке японских партнеров подготовлено  24 специалиста областных организаций ОКП Узбекистана.  В свою очередь, теперь они смогут обучать и готовить инструкторов первой доврачебной помощи из районных подразделений.