Биринчи ёрдам кўрсатиш сабоқларини кенг аҳоли қатламларига ўргатиш – бу биринчи навбатда инсонларга шифокор етиб келгунга қадар оддий усулда илк ёрдам бериш ва зарур ҳолатларда атрофдагиларга ёрдам кўрсатиш учун керакли малакага эга бўлишдир.
–Аҳолини шифокор етиб келгунга қадар биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатиш Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти фаолиятининг устувор йўналишлари қаторига киради, – дейди Ўзбекистон ҚЯОЖ бўлим бошлиғи Наталья Ким. – Жамиятимиз ва хорижий давлатлар Миллий Жамиятлари, Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси ва Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Федерацияси билан тегишли дастурни амалга ошириш доирасида мустаҳкам алоқалар йўлга қўйилган. Ҳамкорликдаги фаолият давомида турли ҳаётий вазиятларда юзага келадиган салбий оқибатларни камайтириш борасидаги маълумотлар, янгиликлар билан ўзаро тажриба алмашадилар. Жаҳон тажрибасига таянган ҳолда, Жамиятимиз томонидан биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича янги стандартлар ишлаб чиқилган. Ҳодиса юз берган жойда хавф-хатарни ва жабрланувчининг аҳволини тезда баҳолаш имконини берувчи аниқ ва тушунарли ҳатти-ҳаракатлар ўқув дастурининг асосини ташкил этади.
Миллий Жамият мутахассислари томонидан яратилган “Биринчи ёрдам”ни ўргатиш дастури – турли мамлакатлар қутқарувчилари ҳамда маслаҳатчиларининг ҳамкорликда яратган ўзига хос таълим курсидир. Бу курс Европа Ҳамжамиятининг, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш ва Фавқулодда вазиятлар вазирликлари сертификатларига эга ҳамда ҳуқуқий жиҳатдан ҳимояланган. Дастурнинг асосий курси – бу, махсус тиббиёт маълумотига эга бўлмаган кишилар учун мўлжалланган курс саналади. Ўзлаштирилган малакалар ишлаб чиқаришда ёки йўл ҳаракати ҳодисасида жароҳат олган, касаллик тўсатдан хуруж қилишидан қийин аҳволга тушиб қолган кишиларга биринчи ёрдам кўрсатиш, фавқулодда вазиятларда малакали тиббий ёрдам ва бошқа ихтисослашган хизмат бўлимлари етиб келгунга қадар ўзини босиқ, ишончли тута билиш кўникмаларига эга бўлишга имкон беради.
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасида фавқулодда вазиятларда огоҳлантириш ва ҳаракатланишнинг давлат тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги Қарорини амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти мутахассислари томонидан ўтган йилда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш малакалари бўйича тўққизта пуллик тренинглар ўтказилди. Унда турли ташкилотлар ходимларидан иборат 95 киши ўқитилди.
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Ўқув маркази ходимлари корхоналарда биринчи ёрдам кўрсатиш каби соҳаларда ходимларни сифатли тайёрлашни ўтказишга тайёр. Юқори малакали мутахассислар ҳам жойларга бориб, ҳам Марказ ҳудудида ўқув курсини ўтказиши мумкин. Таълим жараёнида ходимлар ёнғин ҳолатларида, заҳарли моддалар ёки газ билан заҳарланганда ва ишлаб чиқаришдаги бошқа фавқулодда вазиятларда биринчи ёрдам кўрсатишга батафсил ўргатилади.

Обучение навыкам оказания первой помощи является одной из приоритетных задач Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца во всем мире. Это нужно в первую очередь для того, чтобы широкие слои населения были обучены простейшим способам оказания первой, доврачебной помощи и смогли бы, при необходимости, использовать свои навыки для оказания помощи окружающим.
В числе приоритетных направлений деятельности Общества Красного Полумесяца  Узбекистана, — рассказывает Наталья Ким, руководитель отдела ОКП Узбекистана, — является обучение населения   оказанию первой, доврачебной помощи.  В рамках реализации соответствующей программы нашим Обществом налажены крепкие партнерские связи с Национальными Обществами зарубежных государств, Международным Комитетом Красного Креста и Международной Федерацией Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца. В ходе совместной деятельности наши Службы обмениваются опытом, информацией и последними новшествами об эффективном снижении последствий в различных жизненных ситуациях. Опираясь на мировой опыт,  в Национальном Обществе  выработаны новейшие стандарты оказания  первой помощи.  Основа учебной программы — четкий и понятный алгоритм поведения на месте происшествия, позволяющий быстро оценить угрозы, опасности и состояние потерпевшего.
Программа обучения «Первая Помощь», созданный специалистами Национального Общества — это уникальный образовательный курс, созданный совместными усилиями спасателей и консультантов разных стран. Этот курс имеет сертификат Европейского Сообщества, а также сертификатами Министерства здравоохранения и МЧС Республики Узбекистан  и юридически защищен. Базовый курс программы – это курс для людей, не имеющих специального медицинского образования. Приобретенные навыки позволят  оказать элементарную помощь человеку, получившему травму на производстве или ДТП, страдающему от внезапного приступа заболевания, вести себя уверенно в ЧС до прибытия квалифицированной медицинской помощи и других специализированных служб.
В рамках реализации Постановление Кабинета Министров   «О дальнейшем совершенствовании государственной системы предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях Республики  Узбекистан»  специалистами Общества Красного Полумесяца Узбекистана проведено в минувшем году девять платных тренингов по навыкам оказания первой помощи пострадавшим, где было обучено 95 человек — сотрудников различных организаций,  на общую сумму в 8 127 330 сум.
Сотрудники Учебного центра  Общества Красного Полумесяца Узбекистана  готовы провести качественную подготовку персонала в такой сфере как оказание первой помощи на предприятиях.  Высококвалифицированные специалисты могут провести курс обучения как с выездом на место, так и на территории центра. Наши курсы первой помощи проводят профессионалы, имеющие отличную теоретическую базу знаний и практический опыт работы в кризисных ситуациях. В ходе обучения работники досконально будут обучены оказанию первой помощи при пожаре, отравлении ядовитыми веществами или газами и других чрезвычайных ситуациях на производств