Миллий жамоасининг дала машғулотлари
2016 йил 8-12 август кунлари Тошкент вилоятидаги “Хўжакент” пансионатида Ўзбекистон ҚЯОЖнинг Офатларда тез ёрдам кўрсатиш Миллий жамоасининг тактик машғулотлари бўлиб ўтди.
Ўқув машқларининг ўтказишдан асосий мақсад – ОТЁКМЖ аъзолари, Ўзбекистон ҚЯОЖ кўнгиллилари ва мутахассисларига амалий кўникмалар ўргатиш, шунингдек, Миллий Жамиятнинг   календарь режасига мувофиқ унинг ФВга тайёрланиш ва ўша пайтда фаолият кўрсатишга оид салоҳиятини мустаҳкамлашдир.
Биринчи машғулот ФВ юз берганда шахсий таркибнинг  саф тортишидан бошланди. Қутқариш ишлари “Инсонийлик” ўқув-услубий маркази асосий биносининг периметри бўйлаб  ташкил этилди. Бунда ФВВ бошқармаси ходимлари билан ҳамкорликда ёнғиндан жабрланганларга ёрдам кўрсатиш элементлари машқ қилинди. Жамоа аъзолари юқори профессионализм ва хатти-ҳаракатлар уйғунлигини намойиш этишди. “Дала машқлари Миллий жамоасининг тайёргарлик даражасини, унинг жипслигини, маънавий барқарорлигини, ҳақиқий ҳаётга яқинлаштириб ташкил этилган жисмоний ва психологик тўсиқларни енгиб ўтиш маҳоратини кўрсатади”, – деб таъкидлади Миллий жамоа бошлиғи М.Миржаппаров.
Шу ўринда Вазирлар Маҳкамасининг махсус қарори билан Ўзбекистон ҚЯО Жамияти зиммасига аҳолини эҳтимолий фавқулодда вазиятларга тайёрлаш бўйича алоҳида вазифалар юклатилган ягона жамоат ташкилоти эканлигини эслатиб ўтиш жоиз.
Офатларда тез ёрдам кўрсатиш Миллий жамоаси 2011 йил ноябрь ойида тузилган. Унинг сафларида Ўзбекистон ҚЯОЖнинг минтақавий ташкилотларида фаолият юритувчи 250 дан ортиқ етакчи кўнгиллилар бор. Бу каби тактик машғулотлар мунтазам ташкил этиб турилади. Навбатдаги машғулотларни тайёрлашга катта миқдордаги моддий-техник, молиявий маблағлар сарфланди. Умуман олганда, ушбу дала машғулотлари ўтказиш жойига 4,5 тонна махсус юклар келтирилди.
Жамоа аъзолари дам олувчилар орасида нафақат махсус кийим-кечаги, хотиржам хатти-ҳаракатлари ва моҳирлиги билан ажралиб турдилар. Улар ортиқча шошма-шошарликсиз, тезлик билан чодирлар ўрнатдилар ва унда график асосида кечаю кундуз навбатчилик ҳам ташкил этилди. Бу ерда имитация (яъни воқеликка яқинлаштирилган) машғулотлар ўтказилди. Бунда шахсий таркиб қутқариш бўйича ишларни, махсус жиҳоз ва қурилмалардан фойдаланган ҳолда шартли равишда жабрланганларни транспортировка қилиш ва уларга биринчи ёрдам кўрсатишни намунали ва юқори даражада намойиш этдилар.
Машғулотлар вақтида  ОЁКМК аъзоларининг қийин шароитларда, кечаю кундуз, турли табиий ҳалокатларда Ўзбекистон ҚЯОЖ низомига кўра инсонпарварлик ёрдамини тарқатиш, биринчи ёрдам кўрсатиш пунктларини жойлаштириш ва ташкил этиш ишларини бажариш тайёргарлиги текширилди.

С 8 по 12 августа 2016 г. в пансионате «Ходжикент» Ташкентской области состоялись тактические учения Национальной Команды реагирования на бедствия ОКП Узбекистана.
Основная цель проведения учебных тренировок – обучение практическим навыкам волонтеров и сотрудников ОКП Узбекистана, членов НКБР, а также укрепление потенциала Национального Общества в области подготовки и реагирования на ЧС в соответствии с календарным планом действий.
Первое занятие началось с построения личного состава для отработки действий при возникновении ЧС. Спасательные работы были развернуты по периметру основного здания учебно-методического центра «Инсонийлик». Совместно с подразделениями управления МЧС отработаны элементы по оказанию помощи условно пострадавшим при пожаре. Члены команды показали высокий профессионализм и слаженность действий.
Как подчеркнул в своей презентации начальник Национальной команды М.Мирджапаров – «Полевые учения должны показать уровень подготовленности Национальной КРБ, ее слаженность и моральную устойчивость, умение преодолевать значительные физические и психологические нагрузки в действиях, приближенных к чрезвычайно ситуациям.
Напомним, ОКП Узбекистана – единственная общественная организация страны, на которую специальным Постановлением Кабинета министров возложены задачи по подготовке населения к возможным ЧС.
Национальная Команда Реагирования на Бедствия была создана в ноябре 2011 года. В настоящее время в ней насчитывается более 250 человек, в числе которых и ведущие специалисты региональных подразделений ОКП Узбекистана. Подобные тактические учения проводятся регулярно, на подготовку очередных занятий были затрачены большие материально-технические, финансовые ресурсы. В целом, на место проведения полевых учений было транспортировано около 4,5 тонны специального груза.
Среди отдыхающих они отличались не только специальной экипировкой, спокойными манерами и умелыми действиями. Без лишней суеты, быстро, со знанием дела команда спасателей на территории пансионата развернула палаточный лагерь, где по графику было установлено дежурство. Здесь же состоялись имитационные учения, в ходе которых личный состав наглядно провел спасательные работы, оказания первой помощи и транспортировки условно пострадавших с использованием специального снаряжения, инвентаря и оборудования.
В ходе учений были проведены занятия на проверку готовности членов НКРБ к действиям в сложных условиях, в разное время суток, при стихийных бедствиях, а также способность организовать необходимые условия для размещения пунктов по первой помощи, деятельность по распределению гуманитарной помощи согласно уставной деятельности ОКП Узбекистана.