ЎҚЯО Жамияти Миллий Жамоасининг дала машғулотлари
2013 йил 15-18 июл кунлари Тошкент вилоятининг «Хожикент» пансионатида Ўзбекистон ҚЯОЖ Офатларга Муносабат билдириш Миллий Жамоасианинг дала машғулотлари бўлиб ўтди.Ўқув машғулотларини ўтказишнинг асосий мақсади – Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг офатларга муносабат билдириш жамоалари (ОМЖ) кўнгиллилари, жамият ходимлари ва аъзоларини амалий кўникмаларга ўргатиш ҳамда  календарь ҳаракатлар режасига мувофиқ фавқулодда вазиятларга тайёрланиш борасида Миллий Жамият салоҳиятини мустаҳкамлашдан иборат эди.
Ўқув машғулотлари Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасининг Фавқулодда Вазиятларда ҳаракатланиш ва олдини олиш Давлат Тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги Қарорини амалга ошириш доирасида ташкил этилди.
Ўзбекистогн ҚЯОЖ Миллий Жамоаси  2011 йилда ташкил этилган ва юқори даражадаги профессионал кўнгиллилари ва ходимларидан шаклланган. Миллий Жамоанинг барча аъзолари ФВ юзага келганда қидирув ишларини ташкил қилиш, қўл остидаги воситалардан фойдаланган ҳолда жабрланганларни олиб чиқиш, сув билан таъминлаш, санитария талабларига риоя қилиш, ФВ рўй берганда 5000 кишига мўлжалланган дала лагерини ташкил этиш бўйича амалий кўникмаларига эга.
Ўқув машғулотлари беш босқичда ўтказилиб, ФВ соҳасидаги назарий билимлар, Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Ҳаракати тариҳи, табиий офат рўй берган жойда Миллий Жамоанинг ўзини тутиш кодекси, ФВда биринчи ёрдам, шу жумладан психологик ёрдам бериш борасидаги билимларни текшириш жараёнларини қамраб олган.
Дала машғулотлари давомида фавқулодда вазиятларга тайёрланишнинг барча элементлари пухта ўрганиб чиқилди. Миллий Жамоа  аъзолари ўқув машғулотларнинг биринчи кунида щундай жараёнда шартли равишда жабрланган 80 кишига мўлжалланган чодир лагерини ташкил қилдилар. Тадбирнинг иккинчи кунида зилзила, сув тошқини,  ёнғин каби турли офатлар ва ФВда тегишли ёрдам кўрсатиш учун ўқув станциялари ташкил этилди. Учинчи куни эса имитация ўқув машғулотлари ўтказилди.
Қутқарув ишларини ўтказиш, биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш ва махсус анжомлар, воситалар ва ускуналар, шу жумладан француз техник сув тозалаш тизимидан фойдаланган ҳолда ФВда жароҳатланганларни хавфсиз ҳудудларга ташиш бўйича жамоалар шахсий таркибларининг ҳаракатлари кузатилди ва янада такомиллаштирилди. Ўзбекистон ҚЯОЖнинг ихтиёрида мавжуд бўлган сув қурилмаси ФВ шароитларида аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш учун ўзининг техник хусусиятларига кўра автомоном режимда ҳар қандай сув ҳавзасидан бир суткада 80 тонна сувни олиб тозалаб бериш имконига эга.
Машғулотлар якунида барча қатнашчилар сертификатлар билан тақдирланди, шунингдек натижалар бўйича Ўзбекистон ҚЯО Жамиятининг офатларга муносабат билдириш Миллий Жамоасининг энг яхши кўнгиллилари аниқланди.

Полевые учения Национальной Команды
C 15 по 18 июля 2013 года в пансионате «Ходжикент» Ташкентской области состоялись полевые учения Национальной Команды Реагирования на Бедствия ОКП Узбекистана. Основная цель проведения учебных тренировок —  обучение  практическим навыкам волонтеров и сотрудников, членов команд реагирования на бедствия Общества Красного Полумесяца Узбекистана, а также укрепление потенциала Национального Общества в области подготовки и реагирования на чрезвычайные ситуации  в соответствии с календарным планом действий.
Учения организованы в рамках реализации Постановления Кабинета Министров  «О дальнейшем совершенствовании государственной системы предупреждения и действий в  чрезвычайных ситуациях Республики Узбекистан».
Напомним,  Национальная КРБ ОКП Узбекистана была создана в 2011 году и состоит из числа наиболее подготовленных волонтеров и сотрудников ОКП Узбекистана. Все члены НКРБ имеют практические навыки в организации розыска при ЧС, транспортировке пострадавших с использованием подручных средств, водоснабжения и санитарии, размещении полевого лагеря при ЧС на 5000 человек.
Учения проводились в пять этапов, включающих в себя проверку теоретических знаний в сфере ЧС и о Движении Красного Креста и Красного Полумесяца, кодекс поведения КРБ в зоне стихийного бедствия, оказание первой помощи при ЧС, включая первую психологическую помощь.
В ходе полевых учений были отработаны все элементы по подготовке к ЧС.  Члены  НКРБ в первый день учений  развернули палаточный лагерь  на 80 человек для условно- пострадавших.  Во второй день были развернуты учебные станции для оказания помощи при различных видах бедствий и ЧС: землетрясение, наводнение, ДТП, пожар. А в третий —  проведены имитационные учения, где наглядно были отработаны действия личного состава команд при проведении спасательных работ, оказании первой медицинской помощи и транспортировки пострадавших  с использованием специального снаряжения, инвентаря и оборудования, включая эксплуатацию технической системы водоснабжения французского производства.
Водная установка, имеющаяся в резерве ОКП Узбекистана  по своим техническим параметрам способна очистить 80 тысяч литров воды в сутки  из любого водоема в автономном режиме для предоставления населению питьевой воды в условиях ЧС.
В завершении полевых учений все участники мероприятия были награждены сертификатами, также по ее результатам были определены  лучшие волонтеры НКРБ ОКП Узбекистана.