ФАРҒОНА: ЁШЛАР БИЛАН ИШЛАШ
Фарғона вилоят ташкилоти ёшлар билан ишлашга катта эътибор қаратмоқда. Шундай қилиб, яқинда Ўзбекистон ҚЯОЖ ишининг ушбу соҳасида бир нечта тадбирлар ўтказилди.
“Ўрмончилар” фуқаролар йиғинида Ўзбекистон ҚЯОЖ ва Халқаро ҚХ ҳамда ҚЯОЖ Федерациясининг «ёшлар фаоллиги ва волонтёрликни ривожлантириш» қўшма лойиҳаси доирасида ёш кўнгиллилар учун симуляцион машқ ўтказилди. Унда яқин атрофдаги маҳаллалардан 25 нафар талаба ва 30 нафар фаоллар иштирок етди. Улар учун фавқулодда вазиятларда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича кўргазмали тренинг ўтказилди.
Тренинг давомида вилоят ташкилотининг ижрочи директори О. Шодиев ва биринчи ёрдам мураббийи М. Юсупова ҳамда жамият кўнгиллилари томонидан кенг назарий маълумотлар ва амалий тушунтиришлар берилди. Ёшлар иштирокида улар ўпка ва юрак реанимацияси, қон кетиш турлари, синиш ва куйиш турлари, тиббиёт ходимлари келишидан олдин биринчи ёрдам кўрсатиш усулларини намойиш этдилар. Тренинг давомида жамият ходимлари ёшларни қизиқтирган барча саволларга жавоб бердилар, барча иштирокчиларга тематик буклетлар ва варақалар берилди.
Яна бир манзил-Фарғона туманида жойлашган «Чақмоқ» болалар оромгоҳи. Бу ерда 150 нафар иштирокчи учун «фавқулодда вазиятларда ўзингизга ва бошқаларга биринчи ёрдам кўрсатиш» мавзусида ўқув семинари ташкил этилди. Аммо машғулотлар халқаро қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой ҳаракатининг тарихи ва тузилиши ҳамда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти фаолияти ҳақида ҳикоя қилишдан бошланди. Ушбу кириш қисмининг охирида болалар саҳна мавзусида, шу жумладан мусиқий асарларни ижро етишди. Бундан ташқари, вилоят ташкилотининг тажрибали ходимлари ушбу мавзу бўйича тўлиқ маълумот беришди ва ёшлар манекен ва симуляторлардан фойдаланган ҳолда амалий машқ қилиш ва ўз билимларини ишлаб чиқиш имкониятига эга бўлдилар.
Энг кичик мактаб ўқувчилари, санитария постлари аъзолари ва «Ёш қутқарувчи» жамоалари ҳам унутилмади. “Ёш қутқарувчилар” танловининг вилоят босқичида ғолиб бўлган Қувасой шахри 1 сонли Мактаби ўқувчилари ўқув йили бошланиши ва билимлар куни муносабати билан тантанали йиғилиш ташкил этилди. Тадбир давомида ғолиб жамоага жамиятнинг вилоят ва шаҳар ташкилотларининг фахрий ёрлиғи ҳамда қимматбаҳо совғалари топширилди. Ўзбекистон ҚЯОЖ Фарғона ташкилоти раиси Ю. Раҳимова чиқишидан сўнг, ўқувчилар хайрия ва меҳр-мурувват мавзусида шеър ва қўшиқлар ижро этишди.

ФЕРГАНА: РАБОТА С МОЛОДЕЖЬЮ
В Ферганской областной организации большое внимание оказывается  работе с молодежью. Так, только за последнее время было проведено несколько мероприятий по данному направлению работы ОКП Узбекистана.
В сходе граждан «Урмончилар» в рамках совместного проекта ОКП Узбекистана и Международной Федерации Обшеств КК и КП «Развитие молодежной активности и волонтерства»  было проведено симуляционное учение для молодых волонтеров. В нем участвовало 25 студентов и 30 активистов близлежащих махаллей. Для них был проведен показательный тренинг по оказанию первой помощи пострадавшим при ЧС. В ходе тренинга исполнительный директор областной организации О. Шодиев и тренер по оказанию первой помощи М. Юсупова, а также волонтеры Общества, дали обширную теоретическую информацию и практические разъяснения. С участием молодежи были продемонстрированы легочно-сердечная реанимация, виды кровотечений, переломов и ожогов, методы оказания первой помощи до приезда медицинского персонала. Сотрудники Общества в ходе тренинга дали ответы на все вопросы, которые интересовали молодых людей, а всем участникам были розданы тематические буклеты и флаеры.
Другой адрес- детский лагерь «Чақмоқ», расположенный в Ферганском районе. Здесь для 150 участников  был организован образовательный семинар на тему «Оказание первой помощи себе и окружающим в случае возникновения чрезвычайной ситуации». Но начались занятия с рассказа об истории, структуре Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца и о деятельности Общества Красного Полумесяца Узбекистана. В конце этой вступительной части,  дети разыграли сценки, в том числе и музыкальные, на поставленную тему. Далее опытные сотрудники областной организации дали полную информацию по названной теме, а молодые люди  с использованием манекенов и симуляторов смогли практически потренироваться и отработать полученные знания.
Не были забыты и  самые младшие – школьники,  члены санитарных постов и команд «Юный спасатель». В школе Nо1 города Кувасая, ученики которой стали победителями областного этапа соревнований юных спасателей, по случаю начала учебного года и Дня знаний был организована торжественная линейка. В ходе мероприятия команде-победителю  была вручена Почетная грамота  областной и городской  организаций Общества, а также ценные подарки. После поздравительного выступления Председателя Ферганской организации ОКП Узбекистана Ю. Рахимовой учащимися были исполнены  стихи и  песни по теме благотворительности и милосердия.