Ҳукумат қарорининг бажарилиши
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 21 августдаги 650 сонли “Аҳолининг фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилишга тайёргарлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги” Қарори ижросини таъминлаш мақсадида 30 июль куни Сурхондарё вилояти Шўрчи тумани “Наврўз” маҳалла фуқаролар йиғини худудида “Маҳалла фуқаро муҳофазаси тузилмаларини шай ҳолатга келтириш” мавзусига бағишланган ўқув-амалий машғулотлар ўтказилди.
Ўқув машқлар вилоят ФВ бошқармаси, вилоят ва туман ҳокимликлари, Ўзбекистон ҚЯОЖ Сурхондарё вилояти ташкилоти, вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаси ва бошқа тегишли идоралар томонидан ташкиллаштирилди. Ўтказилган машғулотларда “Маҳалла фуқаро муҳофазаси” тузилмаси йиғма гуруҳлари хоналарининг жиҳозланиши, уларни асбоб-анжом ва ҳимоя воситалари билан таъми нланиши, шахсий ҳимоя воситалардан фойдаланиш тартиби, биринчи ёрдам кўрсатиш усуллари, аҳолини зилзила, сел, ёнғин каби фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилишга тайёрлаш мавзуларига алоҳида эьтибор қаратилди. Йиғма гуруҳларнинг фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этишдаги амалий ҳаракатлари намойиш қилинди. Тадбирлардан кўзда тутилган мақсад маҳаллий аҳолини фавқулодда вазиятларга тайёрлаш ва улар томонидан биринчи ёрдам кўникмаларини ўзлаширилишини текширишдан иборат бўлди. Ўтказилган машқларда вилоят ҚЯОЖ ташкилоти ходимлари ва кўнгиллилари фаол иштирок этишди.
Шунингдек, “Маҳалла фуқаро муҳофазаси” йиғма гуруҳларнинг шай ҳолатини текшириш мақсадида амалий машқлар 5-7 сентябрь кунлари Нукус шаҳрининг “Хаво йўллари”, Кегейли тумани “Маданият” ва Караузак тумани “Караузак” маҳаллаларида ўтказилди ва уларда ЎҚЯОЖ Қорақалпоғистон Республикаси ташкилоти ходимлари, кўнгиллилари ва офатларда ҳаракат қилувчи команда аъзолари фаол иштирок этишди.

Исполнение постановления правительства
В целях исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №650 от 21.08.2017г. «О дополнительных мерах по повышению готовности населения к действиям в чрезвычайных ситуациях» 30 июля в махалле «Навруз» Шурчинского района Сурхандарьинской области были проведены учебно-практические занятия по теме «Проверка готовности сводных групп «Махалла фукаро мухофазаси»».
Организаторами данных мероприятий выступили областное Управление Министерства по чрезвычайным ситуациям,  областной и районный хокимияты, областная организация ОКП Узбекистана, управление здравоохранения и другие профильные организации. В ходе занятий было уделено особое внимание таким темам, как оснащение сводных групп «Махалла фукаро мухофазаси» учебными пособиями, необходимым инвентарем, применение ими средств  индивидуальной защиты, методика оказания первой помощи, а также защита населения от чрезвычайных ситуаций, вызванными селями, землетрясениями и пожарами. Также были отработаны практические действия сводных групп «Махалла фукаро мухофазаси» по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций. Цель данных учений заключалась в проверке готовности местного населения к действиям в чрезвычайных ситуациях, в том числе умения и практических навыков оказания первой само и взаимопомощи.
Аналогичные занятия по проверке готовности сводных групп «Махалла фукаро мухофазаси» прошли 5-7 сентября в махалле «Хаво йуллари» г.Нукус, махалле «Маданият» Кегейлийского и махалле «Караузяк» Караузякского районов Республики Каракалпакстан. Сотрудники, волонтеры и команда реагирования на бедствия Каракалпакстанской Республиканской организации ОКП Узбекистана приняли самое активное участие в данных мероприятиях