Ўзбекистон ҚЯОЖ Наманган вилоят ташкилотида 2017 йил 6 сентябрь куни “Меҳр-шафқат” хизмати ҳамширалари иштирокида ўқув-услубий машғулот ўтказилди.
Унда вилоят ташкилоти томонидан “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастури ижроси бўйича 2017 йил биринчи ярмида амалга оширилган ишларнинг натижалари ва келгуси вазифалар тўғрисида фикр алмашилди. Унда вилоят ташкилоти, шаҳар ва туманлар бўлимлари “Меҳр-шафқат хизмати” ҳамширалари ижро интизомини мустаҳкамлаш масаласи атрофлича муҳокама қилинди, вилоят ташкилот ва корхоналари ходимлари ва аҳолини биринчи ёрдам кўрсатиш асосларига ўқитиш бўйича амалга оширилаётган ишлар кўриб чиқилди, ютуқлар билан бирга мавжуд камчиликлар кўрсатиб ўтилди. Маҳаллий бўлимлар ижро аппарати ходимларига шаҳар ва туманлар ҳокимлари – фуқаро муҳофазаси бошлиқларининг аҳолини биринчи ёрдамга ўқитишга оид 2016-2020 йиллар учун тасдиқланган режа-топшириқнинг жойлардаги ижроси ҳақидаги масала атрофлича муҳокама этилиб тегишли кўрсатма ва топшириқлар берилди.
2017 йил 7-8 сентябрь кунлари эса вилоят ва туман ҳокимликлари, фавқулотда вазиятлар бошқармаси ва бўлимлари, ҚЯОЖ вилоят ва Учқўрғон туман ташкилоти ҳамкорлигида “Учқўрғонёғ” ва “Учқўрғондон маҳсулотлари” корхоналарида “Бошқарув органлари, ФВДТ ҳудудий ва функционал қуйи тизимларининг табиий ҳамда техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш бўйича ўзаро ҳаракати” мавзусида қўмондонлик-штаб ўқув машқлари ўтказилди.

Учебно-методические практические мероприятия в Намангане
6 сентября 2017 года Наманганской областной организацией ОКПУ было проведено учебно-методическое занятие с участием сестер милосердия районных организаций. Участники обменялись мнениями об осуществленных делах по выполнению задач Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека», провели обстоятельный разговор об усилении исполнительной дисциплины сестер милосердия в районах, рассмотрели деятельность по обучению сотрудников учреждений области и населения основам оказания первой помощи. Сотрудникам исполнительных аппаратов местных отделений было разъяснено задание городских и районных хокимов-начальников Гражданской Защиты на 2016-2020 гг. по обучению населения основам первой помощи и даны соответствующие поручения.
7-8 сентября 2017 года областной организацией ОКПУ совместно с Учкурганским райотделением в сотрудничестве с УЧС и ОЧС на базе организаций “Учқўрғонёғ” и “Учқўрғон донмаҳсулотлари” были проведены командно-штабные учения «Взаимодействие органов управления, нижних территориальных и функциональных звеньев ГСЧС по предотвращению последствий природных и техногенных ЧС». В ходе учений ответственные сотрудники областной организации ОКПУ и члены КРБ совместно со специальными службами областного УЧС и облздрава на практике показали свои действия по оказанию помощи пострадавшим во время землетрясения и их транспортировку в безопасные места.
Членам санитарных дружин организаций и учреждений, входящих в систему ГСЧС, специальной группой областной организации ОКПУ была оказана соответствующая методическая помощь в области правил действий во время ЧС. Также даны разъяснения об организации складов необходимых товаров, медикаментов и одежды для бесплатной раздачи пострадавшему населению.