Қўмондонлик-штаб ўқув машқлари
17-19 июль кунлари Фарғона вилоятининг Фарғона шаҳри, Риштон, Бағдод, Учкўприк, Бувайда, Тошлоқ ва Фурқат туманларида “Бошқарув органлари, ФВДТ худудий қуйи тизимларининг аҳоли ва ҳудудларни табиий ҳамда техноген ҳусусиятли фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш бўйича ҳаракатлари” мавзусида қўмондонлик-штаб ўқув машқлари ўтказилди.
Вилоят ФВДТ ҳудудий тизими бошқарув органлари, куч ва воситалари билан ўтказилган машқларда механизациялашган йиғма команданинг саф кўриги, ёнғин билан боғлиқ бўлган фавқулодда вазиятлар оқибатини бартараф этиш, аҳолини эвакуация қилиш ва авария-тиклаш ишларни олиб бориш каби тадбирлар амалга оширилди. Ўкув машқи давомида фавқу лодда вазиятлардан зарар кўрган аҳолига ёрдам кўрсатиш учун вилоят Қизил Ярим Ой жамиятининг заҳиралари тизими ташкил этилди, шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш бригадалари дала шароитида қуриш учун зарур бўлган палаткалар билан таъминланди ва жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатилди. Ўзбекистон ҚЯОЖ Фарғона вилояти ташкилоти ўтказилган ўқув машқларда фаол иштироки учун вилоят Фавқулодда вазиятлар бошқармаси раҳбарияти томонидан “Ташаккурнома” билан тақдирланди. Машқлар Андижон ва Наманган вилоятларида давом эттирилди ва уларда Ўзбекистон ҚЯО жамияти махаллий ташкилотлари фаол иштирок этишди.
Ушбу мавзуга бағишланган яна бир қўмондонлик-штаб ўқув машклари 16-18 июль кунлари Сурхондарё вилояти Қизириқ туманида ўтказилди ва унда вилоят ҚЯОЖ ташкилоти муносиб иштирок этиб, тадбир давомида шартли кўчирилган кам таъминланган, ижтимоий ҳимояга мухтож бўлган 30 нафар оилага жами 1 150 000 сўмлик озиқ-овқат махсулотларидан иборат инсонпарварлик ёрдамини кўрсатди.

7-19 июля в Ферганской области на территории Риштанского, Багдадского, Учкуприкского, Бувайдинского, Ташлакского районов и г.Ферганы были проведены командно-штабные учения по теме «Действия органов управления, сил и средств функциональных и нижних территориальных подсистем ГСЧС по        предотвращению последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера».
На учениях, организованных и проведенных органами, силами и средствами областных территориальных систем ГСЧС, были отработаны такие мероприятия, как строевой смотр объединенных механизированных команд, ликвидация последствий чрезвычайных ситуаций, вызванных пожарами, эвакуация населения в безопасные места, его размещение и проведение аварийно-спасательных работ. Областной организацией ОКП были созданы необходимые резервные запасы для оказания помощи при чрезвычайных ситуациях, в том числе предоставлены семейные палатки для размещения пострадавшего населения. В ходе учений, которые прошли в тесном сотрудничестве со специальными службами региональных подразделений  МЧС и здравоохранения, были отработаны практические вопросы эвакуации населения и оказания первой помощи пострадавшим. За активное участие в проведенных командно-штабных учениях Ферганская областная организация ОКП Узбекистана была удостоена «Благодарности» со стороны руководства областного Управления МЧС Республики Узбекистан. Далее учения были продолжены на территории Андижанской и Наманганской областей, где местные организации ОКП Узбекистана приняли в них активное участие.
Этой же теме были посвящены командно-штабные учения, которые прошли 16-18 июля на территории Кизирикского района Сурхандарьинской области, в которых также приняла участие областная организация ОКП Узбекистана, со стороны которой была оказана гуманитарная помощь в размере 1 150 000 сумов       30 малообеспеченным семьям, условно пострадавшим в результате вынужденного перемещения.