Ҳар бир кишига меҳр ва эътибор
Ўзбекистон ҚЯОЖ “Темир йўл” минтақавий ташкилоти Президентимиз томонидан “Соғлом она ва бола йили” деб эълон қилинган Янги йил арафасида навбатдаги ҳайрия тадбирини ўтказди. “Меҳрибонлик” ва “Мурувват” уйларининг мингдан ортиқ тарбияланувчилари эсдалик совғалари олдилар ва қишки таътилларини қизиқарли ўтказдилар.
Мустақилликнинг илк йилларидан бошлаб Ўзбекистондаги барча ижобий ўзгаришларнинг устувор йўналиши жисмоний соғлом ва руҳий етук, интеллектаул жиҳатдан бой, нафақат ҳар томонлама билимли, ҳозирги даврга мос касб-ҳунарни эгаллаган, балки мустақил, ижодий фикрловчи авлодни тарбиялаш эзгу мақсадлар қаторидан ўрин олган.
“Соғлом она ва бола йили” Давлат Дастурининг кенг қамровли йўналишлари манзилли ижтимоий ҳимояни кучайтиришга қаратилган. Ушбу ҳужжат доирасида Ўзбекистон ҚЯОЖ “Темир йўл” минтақавий ташкилоти “Ҳеч ким меҳр ва эътибордан четда қолмайди” деб номланган анъанавий ҳайрия акциясини ташкил қилди. Ҳамкор ташкилотлар вакиллари билан бирга кўнгиллилар командаси пойтахтдаги бир қатор “Меҳрибонлик уйлари”га ташриф буюрдилар. Тарбияланувчиларга кийим-кечак, спорт кийимлари, пойафзал, гигиеник жиҳозлардан иборат жамланма комплектлари совға қилинди. Ушбу мақсад учун 115 млн. сўмдан ортиқ маблағ йўналтирилди.
Кам таъминланган оилаларнинг фарзандлари ҳам эътибордан четда қолмади. 200 дан ортиқ болалар Тошкент давлат циркида бўлишди, пойтахтдаги музейларга ташриф буюришди, Ёшлар театридаги замонавий пьесани томоша қилишди. Энг асосийси, ҳар бир бола ўзининг доимий эътибор ва ғамхўрлик қуршовида эканлигини ҳис қилишини тушунишидадир, деб ҳисоблайди ташкилотчилар.
Президентимизнинг “Фарзандларимиз биздан кўра доно, кучли, ақлли, ва албатта бахтли бўлишлари керак” деган сўзларида мамлакатимизнинг ёш авлодни тарбиялашга қаратилган сиёсатининг мазмун моҳияти қамраб олинган. Қабул килинган қонунларга кўра ёш авлод учун бепул тиббий хизмат ва таълим, спорт-соғломлаштириш ва маданий-маърифий муассасаларга қатнашиш, уй-жой учун имтиёзли равишда кредит олиш, ижтимоий таъминотдан кенг фойдаланиш каби шароитлар яратилган.

Внимание и заботу каждому
Дорожная региональная организация ОКП Узбекистана накануне Нового года, обозначенного Главой государства “Годом здоровой матери и ребенка”, провела очередную благотворительную акцию. Свыше тысячи детей домов “Мехрибонлик” и “Мурувват” получили памятные подарки, интересно и увлекательно провели зимние каникулы.
С первых лет независимости ключевым приоритетом всех позитивных преобразований в Узбекистане стала забота о воспитании гармонично развитого подрастающего поколения — физически здорового и духовно зрелого, интеллектуально богатого, обладающего не только разносторонними знаниями и востребованными в современном мире профессиями, но и умеющего самостоятельно, творчески мыслить.
На усиление адресной социальной поддержки направлена и реализация Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка». В рамках документа Дорожная региональная организация ОКП Узбекистана организовала традиционную благотворительную акцию “Никто не останется без заботы и внимания”. Совместно с рядом партнерских организаций команда волонтеров побываля в “Домах мехрибонлик” столицы. В подарок дети получили комплекты одежды, спортивной форма, обуви, гигиенические принадлежности. На эти цели направлено свыше 115 миллионов сум.
Не остались в стороне от внимания и дети из малообеспеченных семей. Более 200 ребят смогли побывать в цирке, посетить музеи столицы, посмотреть современные постановки Молодежного театра. Главное, считают организаторы, каждый ребенок должен понять и почуствовать – он всегда окружен вниманием и заботой.
В словах Президента страны «наши дети должны быть умнее, сильнее, мудрее и, конечно же, счастливее нас», отражена вся суть государственной политики, направленной на воспитание молодого поколения. Между тем, законодательно для каждого молодого человека установлен минимум социальной обеспеченности, гарантирующей: бесплатное медицинское обслуживание, бесплатное образование, посещение спортивно-оздоровительных и культурно-просветительских учреждений на льготных условиях, льготные кредиты на строительство жилья, обзаведение домашним хозяйством, транспортные льготы, компенсационные выплаты для несовершеннолетних граждан.