ERNAнинг 20-йиллик йиғилиши
2019 йил 8-11 октябрда Люксембург Буюк Князлигида ERNA (Қизил Хоч ва Қизил Яримой нинг ОИВ/ОИТС, туберкулёз ва С гепатити масалалари бўйича Европа тармоғи)нинг 20-ҳар йилги йиғилиши бўлиб ўтди. ERNA – ҚХқаҚЯО ХФнинг ОИВ/ОИТС, туберкулёз ва С гепатити масалалари бўйича Европа тармоғи бўлиб, 1998 йилда тузилган бу тармоққа 43 та ҚХ ва ҚЯО жамиятлари, шу жумладан ЎҚЯОЖ киради. У кўплаб ҳамкор ташкилотлар, жумладан, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти билан ҳамкорлик қилади.
Ўтган давр мобайнида ERNA томонидан Миллий жамиятлар ва бошқа ҳамкор ташкилотлар билан ОИВ/ОИТС, туберкулёз ва С гепатити ва бошқа юқумли касалликларга қарши курашиш, уларнинг потенциалини кучайтириш, турли ташаббусларига ёрдамлашиш, уларни амалга жорий этиш, уларга методик ва амалий ёрдам кўрсатиш учун 19 марта учрашувлар ўтказилди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон ҚЯО жамиятига, унинг Уставига мувофиқ, аҳоли орасида соғлом турмуш тарзини, тиббий, экологик, санитар-гигиеник билимларни тарғибот қилиш ва ОИВ/ОИТСнинг олдини олиш бўйича санитар-маърифий ишларни амалга ошириш вазифалари юкланган.
ERNA ва Миллий жамиятлар ҳамкорлигининг муҳимлигини эътиборга олиб, ЎҚЯОЖ раҳбарияти ушбу йиғилишга “Тиббий-ижтимоий ёрдам” бўлими бошлиғи С.М.Умаровни юборди.
Ушбу йиллик йиғилишда 17 та Миллий жамият, ҚХваҚЯО ХФ, ЮНЭЙДС, ЖССТ, Люксембург Буюк Князлиги ССВдан, жами 32 вакил иштирок этди.
Йиғилишда: минтақалардаги вазият ва асосий гуруҳлар билан ишлаш; Миллий жамиятларнинг тажриба алмашиши; бу соҳада Ҳаракатнинг роли хусусидаги докладлар эшитилди ва уларнинг муҳокамаси бўлди.
Йиғилиш кунлари: яшаш жойи бўлмаган шахслар учун ижтимоий муассасаларга; асосий гуруҳлар дам олиши ва бўш вақтини ўтказувчи жойларга; фуқаролиги бўлмаган шахслар, яшаш жойи бўлмаган шахслар, кам таъминланган шахслар учун тиббий-профилактик муассасаларга танишув ташрифлари уюштирилди.
Шу билан бирга ERNA Секретариатининг амалга оширилган ишлар ҳақидаги ҳисоботи тингланди, ERNAни ривожлантиришнинг Стратегик Режаси ва кейинги йиғилишнинг масалалари кўриб чиқилди, ERNA Президенти, вице-президенти ва Секретариати учун навбатдати овоз бериш ўтказилди.
Овоз бериш натижасида ERNA раҳбарияти ва Секретариати ўз жойларида қолди, яъни унинг Президенти жаноб Массимо Барра вице-Президенти Улдис Ликопс (Латвия Қизил Хочи Бош секретари), Секретариати- Қирғиз Республикаси ҚЯО Миллий жамияти.
Шу муносабат билан ЎҚЯОЖ ERNAни олдига қўйилган мақсад ва вазифаларларга эришгани, қайта сайлангани билан табриклайди, уларнинг келгуси фаолиятига муваффақиятлар тилайди. Пайтдан фойдаланиб, Ўзбекистон ҚЯОЖ ERNAга Халқаро ҳаракатнинг Асосий тамойилларини амалга оширишдаги ҳамкорлиги ва ёрдами учун ўзининг чуқур ҳурматини билдиради.

20-е ежегодное собрание ERNA
8-11 октября 2019 года в Княжестве Люксембург прошло очередное 20-Ежегодное собрание ERNA (Европейская Сеть Красного Креста и Красного Полумесяца по вопросам ВИЧ/СПИДа, туберкулёза и гепатита С).
Для справки:
ERNA – является Европейской Сетью Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца по вопросам ВИЧ/СПИДа, туберкулёза и гепатита С, который был организован в 1998 года и на сегодняшний день он объединяет 43 Национальных Обществ КК и КП, в том числе, Общество Красного Полумесяца Узбекистана и взаимодействует со многими партнёрскими организациями, в частности с Всемирной организацией здравоохранения.
За истекший период со стороны ERNA в целях обмена опытом между Национальными Обществами и другими гуманитарными организациями в сфере борьбы против распространения ВИЧ/СПИД, туберкулёза, гепатита С и других инфекционных заболеваний, повышения их потенциала, поддержки их различных инициатив и внедрению на практике, оказания им методической и практической помощи было организовано 19 встреч.
В свою очередь, в соотвествии с Уставом, Обществу Красного Полумесяца Узбекистана возложены задачи по пропаганде среди населения здорового образа жизни, медицинских, экологических и санитарно-гигиенических знаний, осуществление санитарно-просветительской работы по профилактике ВИЧ/СПИДа и других социально значимых и инфекционных заболеваний.
Учитывая вышеизложенное, а также актульность сотрудничества ERNA и Национальных Обществ, Руководством ОКПУ для участия на данном заседании был предложен и направлен начальник отдела “Медико-социальной помощи” ОКПУ –Умаров С.М.
В этом году на Ежегодном собрании приняли участие 32 представителя из 17 Национальных Обществ, а также МФОККиКП, ЮНЭЙДСа, Всемирной организацией здравоохранения, Министерства здравоохранения Великого Княжества Люксембурга и др.
На собрании были сделаны доклады и обсуждены следующие темы:
— Действующая ситуация в регионе и работа с ключевыми группами;
— Обмен Национальными Обществами, имеющегося опыта;
— Роль Движения в данной сфере.
В течение дней проведения собрания были организованы ознакомительные визиты в социальные учреждения, такие как:
— социальное учреждение для лиц без определённого места жительства;
— заведение отдыха и досуга ключевых групп;
— лечебно-профилактическое учреждение для лиц без гражданства, без определённого места жительства и малообеспеченных лиц.
Дополнительно,  был(о):
— заслушан отчёт Секретариата ERNA, о проделанной работе;
— рассмотрен Стратегический План развития ERNA и детали слдующего собрания;
— проведено очередное голосование Президента, вице-Президента и Секретариата ERNA.
По итогам голосования, единым голосом действующее Руководство и Секретариат ERNA сохранили свои места, соответственно, Президентом ERNA переизбран — господин Массимо Барра, вице-Президентом- г-н Улдис Ликопс (Генеральный секретарь Латвийского Красного Креста), Секретариатом- Национальное Общество Красного Полумесяца Кыргызской Республики.
Принимая во внимание вышесказанное, Общество Красного Полумесяца Узбекистана поздравляет команду ERNA с переизбранием, с благополучным завершением намеченных целей и задач, а также желает успеха в дальнейшей деятельности.
Также, пользуясь случаем, Общество Красного Полумесяца Узбекистана выражает своё глубокое уважение и признательность ERNA за плодотворное сотрудничество и поддержку в деле реализации Основополагающих принципов Международного Движения.