Давлат дастурини амалга ошириш доирасида ахборот бюллетенимизда янги рукн бошлаймиз. Унда Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарлари ва мутахассислари инсонпарварлик фаолияти мавзусида ўз фикрларини баён этадилар. Биринчи меҳмонимиз – Самарқанд вилоят ташкилоти раиси Мунира Шерматовна Арипова.
САВОЛ: Инсонпарварлик ташкилотидаги фаолият қайси томонлари билан мухим?
М.Ш.АРИПОВА: Энг аввало у ҳақиқий фидойиликни талаб этади. Ушбу ташкилотга бағри кенг, ўзгалар дардини яхши тушинадиган, бор куч -ғайратини эзгулик йўлида бахш эта оладиган инсонлар меҳнат қилишлари керак, деб ўйлайман. Бу фаолиятнинг энг мухим томониларидан бири – бизнинг кундалик меҳнатимиз замирида меҳр-мурруват туради, ҳар бир хонадон, ҳар бир кишининг чинакам қадрдонга айланишимиз керак.
САВОЛ: Унинг раҳбари қандай хислатларга эга бўлиши керак?
М.Ш.АРИПОВА: Инсонпарвар ташкилотда ишлаш – унга бор кучини сарфлашни ва ижодий ёндошувни талаб қилади. Унинг раҳбари ҳаракатчан, мақсадга интилувчан, билимли, айни пайтда зийрак, эътиборли ҳамда атрофдагиларга намуна бўлиши керак. У ўз ходимларини ҳурмат қилиши лозим. Ўз-ўзини ташкиллаштириш ва тартиб, қўйилган мақсадга эришишга интилиш – раҳбар эга бўлиши зарур бўлган муҳим сифатлар бўлиб, кўпинча улар иш самарадорлигининг кўрсатгичлари ҳам саналади. Расмий шахс сифатида раҳбарнинг жамоат ташкилоти фаолиятини бошқарувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни билиши зарурлигини ҳам аҳамиятга эга деб биламан.
САВОЛ: Замон билан хамнафас бўлиш учун нима қилиш керак?
М.Ш.ОРИПОВА: Китоб мутоала қилиш. Президентимиз Ш.Мирзиёев имзо чеккан дастлабки ҳужжатлардан бири “Китоб маҳсулотларини чоп этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, ўқиш маданиятини ошириш ва тарғиб этиш бўйича комиссия тузиш тўғрисида”ги фармойиши бўлди. Бу тасодиф эмас. Чунки адабиёт бизга ёшлигимиздан йўлдош бўлади, дунёқарашимизни, фикрлаш ва ҳаёт тарзимизни вужудга келтиради. Унда бизни қизиқтирувчи барча масалаларнинг жавоби бор, уларнинг бир қисми биз доимо мурожаат қиладиган доимий китобларимизга айланиб қолади. Яхши асар туфайли ҳамфикрлар вужудга келади, замонавий адабиёт инсоннинг интеллектуал салоҳиятини мустахкамлайди. Улар бизга ҳаётдан ортга қолмасликни ўргатади, маънавий жиҳатдан бойитади, ишонч бағишлайди, тилимизни тўғрилайди, нутқимизни ривожлантиради. Булар барчаси биз учун жуда мухим, чунки биз доимо инсонлар орасида бўламиз, уларга намуна бўлишимиз лозим.

2017 Год – год диалога с народом и интересов человека разговор по душам
Новая рубрика информационного бюллетеня посвящается гуманитарной деятельности в интересах человека. О значимости миссии будут говорить руководители и специалисты Общества Красного Полумесяца Узбекистана. Наш первый гость — председатель Самаркандской областной организации Мунира Шерматовна Арипова.
ВОПРОС:  Чем для Вас значима работа в гуманитарной организации?
М.Ш.АРИПОВА: Значима тем, что в основе деятельности нашей организации лежит благородная миссия – мы делаем все для того, чтобы добротой и милосердием окружить каждого. Это  огромная ответственность. Заходить в каждую семьи, знать, как живет, чем нужно помочь, выслушать, оказать реальную поддержку.  И это смогут сделать только те, кто по-настоящему любит свою работу, это  — люди с большим сердцем и широкой душой.
ВОПРОС:  Какими качествами должен обладать ее руководитель?
М.Ш.АРИПОВА:  Работа в гуманитарной организации требует самоотдачи, творческого подхода. Руководитель её должен быть мобильным, целеустремленным, знающим, и в то же время чутким, внимательным, прямолинейным, снисходительным, быть примером для окружающих. Уважать своих подчиненных.   Самоорганизация и дисциплина, стремление к достижению  поставленной цели – важные качества, которыми должен обладать руководитель, и зачастую они являются показателем эффективности работы.     Руководитель должен создавать в своих коллективах условия для проявления активности, инициативы, творчества. Обладать такими качествами, как справедливость и объективность в оценке сотрудников, гуманность, тактичность, честность.
ВОПРОС: Что нужно делать, чтобы быть всегда востребованной личностью?
М.Ш.АРИПОВА: Заниматься самообразованием. Читать литературу. Любую  – специальную, познавательную, художественную. Один из первых документов, которые подписал наш Президент Ш. Мирзиёев, это  — распоряжение «О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения». И это не случайно. Ведь литература сопровождает нас с самого детства, формирует мировоззрение, образ мысли, жизни.  В ней ответы на все интересующие нас вопросы, часть её становится настольными книгами, к которым обращаемся чаще, чем к остальным.  Благодаря хорошему произведению возникают единомышленники,  знание  современной литературы формирует интеллектуальный потенциал человека. Она не дает нам отстать от жизни, духовно обогащает, даёт уверенность, учит правильному языку, развивает речь.  И это немаловажно в нашей работе, ведь нам приходится постоянно общаться с людьми,   быть примером во всем.