Анъанага кўра йил бошида Ўзбекистон ҚЯОЖнинг кенгайтирилган раёсат мажлисида минтақавий, вилоят ташкилотлар вакиллари йиғилиб, янги йилдаги энг муҳим ва устувор вазифаларни белгилаб олишди. “Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ташкилотларининг Миллий Жамият XXI Қурултойи қарорларини бажаришга оид фаолияти” мавзусидаги семинарда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва Темир йўл минтақавий ташкилотлари раислари, ижрочи директорлари ва бош хисобчилари қатнашдилар.
Йиғилишда қайд этиб ўтилганидек, мамлакатимиз Президентининг Қарори билан Миллий Жамиятга “Соғлом она ва бола йили” Давлат дастурининг икки бандини ижро этишга оид вазифалар юклатилган. 40-бандга мувофиқ Миллий байрамлар арафасида, Болаларни ҳимоя қилиш Халқаро куни ва янги ўқув йили олдидан кам таъминланган кўп болали оилаларга кўмаклашиш учун, уларга эсдалик совғалари, озиқ-овқат жамланмалари, кийим-кечак, ўқув қуроллари билан ёрдам кўрсатиш учун Миллий жамият томонидан 250 миллион сўмдан ортиқ маблағ йўналтирилади. Деярли 2 мингта кам таъминланган оила манзилли ёрдам олади. Бундан ташқари, Давлат дастурининг 28-бандига мувофиқ аҳоли ўртасида репродуктив саломатликни ҳимоя қилиш, соғлом оилани вужудга келтириш, болалар орасида юқумли касалликларнинг олдини олишга қаратилган 25 мингта ахборот-таълим материаллари чоп этилади. Давлат дастурини ижро этиш доирасида Ўзбекистон хотин-қизлар қўмитаси ва Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ўртасида қўшма Битим имзоланди. Уни амалга оширишда барча минтақавий ташкилотлар иштирок этишади.
Семинарда жамиятнинг кўп қиррали фаолиятига бағишланган йигирмага яқин презентациялар намойиш этилди. Улар орасида инсонпарварлик ташкилоти ривожланишида Жамият Уставини ўрни, ташкилотларнинг молиявий-хўжалик фаолияти, ФВга тайёргарлик кўриш ишлари, кўнгиллилар ҳаракати, кадрлар билан ишлаш каби мавзулар кўриб чиқилди. Пленар йиғилишларида Қорақалпоғистон Республикаси, Наманган, Навоий вилоятлари ва Тошкент шаҳар ташкилотлари раислари Д.У.Даниярова, Д.Ф.Сайфитдинова, М.А.Баҳриева ва У.Қ.Мухамедовалар ўзларининг амалий ишлари ҳақида сўзлаб беришди. Кўриб чиқилган барча масалалар бўйича тегишли қарорлар қабул қилинди.

2016 Год – год здоровой матери и ребенка. Работать с полной отдачей
Традиционно вначале года ОКП Узбекистана собирает представителей региональных подразделений, чтобы лицом к лицу поговорить о насущных задачах и определить приоритеты на перспективу. Семинар на тему «О задачах областных организаций ОКП Узбекистана по выполнению задач, определенных на XXI Курултае» собрал на одной площадке председателей, исполнительных директоров и главных бухгалтеров Каракалпакстанской республиканской, Дорожной региональной и всех областных организаций Национального Общества. Учебно-методический центр «Инсонийлик» встречал гостей новым обликом и четкой работой всех вспомогательных служб.
Как было подчеркнуто, Постановлением Президента страны на Национальное Общество возложены задачи по выполнению двух пунктов Государственной программы “Год здоровой матери и ребенка”. Согласно пункту № 40, на поддержку малообеспеченных многодетных семей, поощрения памятными подарками, продуктами питания, одеждой и школьными принадлежностями в канун Национальных праздников, Международного дня защиты детей и нового учебного года, Национальным Обществом будет направлено свыше 250 миллионов сумм. Адресную поддержку получат почти 2 тысячи семей. Кроме того, согласно пункту № 28 госпрограммы, будут изданы 25 тысяч информационно-образовательных материалов для населения по охране репродуктивного здоровья, формированию здоровой семьи, профилактике заболеваний среди детей. В рамках исполнения программы Года между Комитетом женщин Узбекистана и Национальном Обществом подписано совместное соглашение. В его реализации примут участие все региональные подразделения.
На семинаре прозвучало два десятка презентаций, посвященных многоплановой деятельности. В числе рассмотренных тем – роль Устава в развитии гуманитарной организации, финансово-хозяйственная деятельность, работа по подготовке к ЧС, волонтерское движение, работа с кадрами. На пленарных заседаниях о практике работы говорили председатели Каракалпакстанской республиканской, Наманганской, Навоийской областной организаций Д.У.Даниярова, Д.Ф.Сайфутдинова, М.А.Бахриева. По всем рассмотренным вопросам приняты рекомендации.