Хитой. 2016 йил 21 – 27 сентябрь кунлари Пекин шаҳрида коммуникация ва инновация масалалари бўйича Осиё-Тинч океани гуманитар ҳамкорлигига бағишланган семинар бўлиб ўтди. Халқаро форум ишида Ўзбекистон ҚЯОЖ делегацияси ҳам иштирок этди.
Ушбу минтақавий учрашувда Осиё-Тинч океани, Марказий Осиё минтақалари Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Миллий Жамиятлари ва Хитой Халқ Республикаси Савдо вазирлиги вакиллари иштирок этдилар.
Семинар доирасида Хитой Қизил Хочининг табиий офатларга тайёрланиш ва улар содир бўлган вақтда ҳаракатланиш, халқаро инсонпарварлик ёрдами кўрсатиш ҳамда ҳамкорлик дастурларини амалга оширишга оид фаолиятига бағишланган тақдимоти бўлди. Учрашув давомида Хитой Қизил Хоч Жамияти ёрдамида ўз фаолиятини олиб бораётган “999” Пекин тез тиббий ёрдам Марказининг иши намойиш этилди.
2016 йил 24-26 сентябрь кунлари барча тадбир иштирокчиларининг Гуандонг провинциясига, Гуанчжоу ва Чжухай шаҳарларига Хитой Қизил Хочи маҳаллий филиалларининг ФВга тайёргарлик кўриш ва уларда фаолият юритиш ишини ўрганиш учун ташрифи ташкил этилди. Жанубий Хитой денгизи қирғоғидаги Чжухай провинциясида Хитой Қизил Хочи қутқарув гуруҳининг машқлари намойиш этилди. Форум иштирокчилари шунингдек Хитой Қизил Хочининг Чжухай шаҳридаги урбанизациялашган зонада жойлашган ўқув-услубий Марказига ҳам ташриф буюрдилар. Марказ шаҳар аҳолисига биринчи ёрдам кўрсатишни ўргатувчи замонавий техника ва инновация қурилмалар, шунингдек, табиий ва техноген характердаги ФВда фаолият юритишга тайёрланишга оид элементлар билан жиҳозланган.
Шунингдек, 2016 йил 22 сентябрь куни Ўзбекистон ҚЯО Жамияти раиси Х.Я.Каримов бошчилигидаги делегациясининг Хитой Қизил Хочи Вице-президенти жаноб Ван Рупенг билан икки томонлама учрашуви бўлиб ўтди. Учрашувда гуманитар ташкилотларининг салоҳиятини мустаҳкамлаш ва имкониятларини сафарбар қилиш, гуманитар соҳада узоқ келажакка мўлжалланган ҳамкорлик, келгуси хатти-ҳаракатлар стратегияси ва режаларга оид фикрлар алмашуви бўлиб ўтди. Умуман олганда минтақавий семинар қатнашчиларга ФВга тайёрланиш ва ўша пайтда фаолият олиб боришга инновацион ёндошишни ўрганиш, бу йўналишдаги бой тажрибани алмашиш ва бошқа Миллий Жамиятларнинг аҳолининг ҳимояга муҳтож қатламларига ёрдам кўрсатишга оид фаолияти билан танишиш имконини берди.

КИТАЙ. С 21 по 27 сентября 2016г. в Пекине состоялся семинар Азиатско-тихоокеанского гуманитарного сотрудничества по вопросам коммуникаций и инноваций. В работе международного форума принимала участие и делегация ОКП Узбекистана.
В Региональной встрече также приняли участие представители Национальных Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца Азиатско-Тихоокеанского региона, Центральной Азии и Министерства Торговли КНР.
В рамках семинара состоялась презентация о деятельностью Китайского Красного Креста в сфере подготовки и реагирования на стихийные бедствия, о предоставлении международной гуманитарной помощи, реализации программ сотрудничества. В ходе встречи была продемонстрирована работа Пекинского центра экстренной медицинской помощи «999», осуществляющего свою деятельность при поддержке Общества Красного Креста Китая.
С 24 по 26 сентября 2016 года для всех участников мероприятия был организован совместный выезд в провинцию Гуандонг, в гг. Гуанчжоу и Чжухай для изучения работы местных филиалов Китайского Красного Креста по вопросам подготовки и реагирования на ЧС. В провинции Чжухай, на побережье Южно-Китайского Моря были продемонстрированы учения спасательной группы Красного Креста Китая. Участники форума посетили также учебно-методический центр Красного Креста Китая, который расположен в урбанизированной зоне г. Чжухай. Центр оборудован современной техникой и инновационными устройствами, которые обучают население города навыкам оказания первой помощи, а также элементы по подготовки реагированию на ЧС природного и техногенного характера.
22 сентября 2016 года состоялась, двусторонняя встреча делегации ОКП Узбекистана с Вице-президентом Китайского Красного Креста господином Ван Рупенгом. В ходе встречи были затронуты вопросы сотрудничества в гуманитарной сфере, в контексте разработки стратегии дальнейших действий и планов на долгосрочную перспективу партнерства между двумя Национальными Обществами, в целях укрепления потенциала и мобилизации возможностей в поддержку осуществляемой деятельности двух национальных Обществ. В целом региональный семинар позволил участникам получить богатейший опыт и изучить инновационный подход в области подготовки и реагирования на ЧС, а также изучить деятельность других национальных Обществ по оказанию помощи уязвимым слоям населения.