2016 йил 6 октябрь кунида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятига Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг гуманитар масалаларни мувофиқлаштириш бўйича Бошқармаси Минтақавий офисидан ҳамкорлар ташриф буюришди.
Учрашув ЎҚЯО Жамиятининг Марказий офисида бўлиб ўтди. Минтақавий офисидан келган ҳамкорлар билан учрашувда Миллий Жамият раҳбарлари ва бўлим бошлиқлари иштирок этишди.
Учрашувни Ўзбекистон ҚЯОЖ Раиси, профессор Ҳамид Ёқубович Каримов очди. Ҳ.Ё.Каримов ўз чиқишида Миллий Жамиятнинг кенг қамровли ишлари ҳақида батафсил гапириб берди. Шунингдек фавқулодда вазиятларга тайёрланиш ва улар содир бўлганда мухим фаолиятнинг шакл ва усуллари тўғрисида маълумот берди. Ўз навбатида БМТ офисининг гуманитар масалалар бўйича координатори жаноб Абдурахим Мухидов Минтақавий Бошқарма томонидан жаҳонда, шу жумладан Марказий Осиёда олиб борилаётган ишлари ҳақида сўзлаб берди. Миллий Жамият раҳбарияти Минтақавий офиснинг вакиллари томонидан таклиф қилинган ҳамкорлик схемасини яратиш ғояларини қўллаб-қувватлади.
Учрашувда Ўзбекистон ҚЯОЖ вакилларига Минтақавий офиснинг ФВда фаолият олиб бориш масалалари бўйича миллий маслаҳатчиси Жапар Мирзаналиева хоним таништирилди. Таъкидланганидек, меҳмон БМТ Бошқармасининг Марказий Осиё мамлакатлари Қизил Ярим Ой Жамиятлари билан ҳамкорликни мувофиқлаштиради.

Расширяются партнерские связи
6 октября 2016 г. Общество Красного Полумесяца Узбекистана посетила делегация  Регионального офиса Управления ООН по координации гуманитарных вопросов.
Встреча состоялась в Центральном офисе Национального Общества. В беседе с  международными партнерами приняли участие  руководители  старейшей гуманитарной организации Узбекистана и специалисты отделов.
Открыл встречу Председатель ОКП Узбекистана профессор Х.Я. Каримов.  В своем выступлении Х.Я. Каримов рассказал о многосторонней деятельности гуманитарной организации,  формах и методах работы Общества по подготовке и реагированию на чрезвычайные ситуации. Как было отмечено, ОКП Узбекистана – единственная общественная организация, на которое специальным Постановлением Кабинета Министров возложены задачи по обучению населения навыкам оказания первой помощи при ЧС. В свою очередь, координатор по гуманитарным вопросам Офиса ООН г-н Абдурахим Мухидов  рассказал о работе, проводимой Управлением в гуманитарных организациях мира, в том числе и  в Центральной Азии. Руководство Национального Общества поддержало идею создания схем сотрудничества, выдвинутую представителями Регионального офиса.
На встрече представителям ОКП Узбекистана была представлена  г-жа Жапар Мирзаналиева, которая является Национальным советником по вопросам реагирования на ЧС Регионального офиса и будет координировать работу Управления ООН с Обществами Красного Полумесяца стран Центральной Азии.