Аҳоли ва ҳудудларни фавқулодда вазиятлардан ҳимоя қилишнинг 2018 йилдаги асосий тадбирларига оид режага асосан 2018 йил 10-12 май кунлари Норин туманида “Бошқарув органлари, ФВДТ ҳудудий ва функционал қуйи тизимларининг табиий ҳамда техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш бўйича ҳаракати” мавзусида қўмондонлик-штаб ўқув машқи ўтказилди.
Қўмондонлик-штаб ўқув машқида ЎҚЯОЖ вилоят ташкилотининг офатларда ҳаракатланиш гуруҳи (ОҲГ) ФВДТнинг функционал ва ҳудудий қуйи тизимлари билан биргаликда санитария дружиналарининг тайёргарлик ҳолатини, уларга юклатилган вазифаларни бажаришлари учун керакли асбоб-анжомлар билан жиҳозланиш даражасини текширдилар. Машқ давомида фавқулодда вазиятлардан зарар кўрган аҳолига ёрдам кўрсатиш учун ҚЯОЖнинг энг зарур товарлар омборлари ва заҳиралари тизими ташкил этилди, туман шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш бригадалари дала шароитида зарур бўладиган палаткалар билан таъминланди.
Машқларда вилоят ташкилоти масъул ходимлари ва офатларда ҳаракатланувчи жамоа (КРБ) аъзоларининг амалий ҳаракатлари уйғунлаштириб борилди. Шартли зарар кўрганлар эса хавфсиз жойларга эвакуация қилиниб, уларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатилиши таъминланди.
2018 йил 15-18 май кунлари Навоий вилояти Навбаҳор тумани ҳудудида “ФВДТ ҳудудий қуйи тизимларининг аҳоли ва ҳудудларни табиий ҳамда техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш бўйича ҳаракати” мавзусида қўмондонлик-штаб ўқув машқлари (ҚШМ) ўтказилди.
Машқ давомида туманлар ФВДТ хизматларининг ўзаро ҳамкорликда бошқариш органларини, иқтисодиёт объектлари ва хизматлар раҳбарларини хабардор қилиш ва йиғиш, жабрланган туманлардаги аҳвол ҳақида ахборот йиғиш, уларни умумлаштириш, вазиятга баҳо бериш, ўзаро ахборот айирбошлаш ва туман Фуқаро муҳофазаси (ФМ) бошлиғининг қарор қабул қилиши, ФВДТ хизматларининг ФВ оқибатларини бартараф этишга оид ҳаракатлари, офат юз берган ҳудуддаги аҳоли ҳаётини ташкил этишга оид назарий ва амалий масалалар кўриб чиқилди. Машқларга барча туманлар ҚЯОЖ бўлимларининг 100 дан ортиқ ходими ва кўнгиллилари, 20 та қутқарувчи ва Навоий кончилик институти базасида ташкил этилган Офатларда ҳаракатланувчи жамоа (КРБ) жалб этилди.
Ўқув машқи ғоясига кўра Навбаҳор тумани Қизил равот МФЙдаги Ижанд ва Навруз қишлоқлари ҳудудидаги кучли ёмғир натижасида сел келиб 25 та хонадон жиддий талофат кўрди. Навбаҳор туман Қизил Ярим Ой Жамияти ишчи ходимлари ва 10 нафар кўнгилли қутқарувчилари талофат кўрган хонадонларга ёрдам беришди. Туман ҚЯОЖ заҳира омборидан 650 минг сумлик зарурий уй рўзғор анжомлари талофат кўрган 5 та оилага тарқатилди.

В соответствии с основными мероприятиями на 2018 год по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций 10-12 мая 2018 г. на территории Нарынского района Наманганской области проведено командно-штабное учение (КШУ) на тему: «Действия органов управления, сил и средств функциональных и нижних территориальных подсистем ГСЧС по предотвращению последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера».
На КШУ группа реагирования по ЧС областной организации ОКПУ совместно с функциональными и нижними территориальными системами ГСЧС проверили уровень подготовки санитарных дружин, степень их оснащенности необходимыми средствами для выполнения возложенных на них задач. В ходе учения были организованы склады с запасами необходимых в таких случаях товарами. Районные бригады скорой медицинской помощи были обеспечены палатками, которые в случае необходимости будут развернуты в полевых условиях.
В ходе занятий были согласованы практические действия сотрудников ОКП и членов команды реагирования на бедствия (КРБ). Пострадавшие эвакуированы в безопасные места и им была оказана необходимая помощь.
15-18 мая на территории Навбахорского района Навоийской области проведены командно-штабные учения (КШУ) на тему: «Действия сил и средств нижних территориальных подсистем ГСЧС по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера».
В ходе учений были теоретически и практически отработаны совместные действия служб ГСЧС районов по оповещению и сбору органов управления, руководителей служб и объектов экономики, сбору информации об обстановке в районах разрушения, обобщению, оценки обстановки, взаимного информирования и принятия решения начальником гражданской защиты района, а также действия подразделений служб ГСЧС по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, организации жизнеобеспечения пострадавшего населения в зоне бедствий. К проведению учений были привлечены более 100
сотрудников и волонтеров, 20 спасателей из всех районных организаций и КРБ, созданной на базе Навоийского горного института.
По замыслу учения в селениях Ижанд и Навруз ССГ Кизил равот Навбахорского района случилось чрезвычайное положение вследствие селевого потока, где 25 семей сильно пострадали. 10 добровольных спасателей и работники Навбахорского районного отделения ОКП помогали пострадавшим семьям. Из запасов районного склада 5 семьям были розданы необходимые предметы первой необходимости на сумму 650 тысяч сум.