Андижон вилоятида “Жамоа, мактаб ва институтларнинг фавқулодда вазиятларга қарши туриш қобилиятини мустаҳкамлаш йўли билан офатлар хавфини камайтиришга оид фаолиятни бирлаштириш ва кучайтириш” DIPECHO IX лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳанинг асосий мақсади – табиий офатлар юз берганда болаларни тўғри ҳаракатланишга тайёрлаш. Лойиҳага иштирок этиш учун Андижон шаҳридаги тўртта мактаб қамраб олинди. Уларда 7-синф ўқувчиларидан иборат “Ёш қутқарувчи” тўгараклари ташкил этилди. Қўлланмаларни тўлиқ ўзлаштириб олишлари учун ёш қутқарувчиларга 2 кунлик тренинг ташкил этилди.
Бунда ўқувчилар ФВ юзага келган тақдирда биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича назарий билимларни олдилар. Интерфаол машғулотларда эса улар аралаш кичик гуруҳларга бўлиниб олган холда билимларни амалда қўллашни ўргандилар. Энди бу мактабларнинг ўқитувчилари ва “Ёш қутқарувчи” тўгараклари аъзолари тренингда олган билимларини ўз ўртоқлари, таниш-билишлари ва қариндошлари билан ўртоқлашишлари мумкин. Лойиҳа доирасида умумтаълим мактаблар ФВ юзага келганда зарур бўлган техника ва жиҳозлар билан таъминлардилар. Таълим муассасаларида жадвалга мувофиқ ойига икки марта ташкил этилувчи эвакуацияга оид машғулотлар фавқулодда вазиятларга янада яхшироқ тайёрланишга имкон беради.

Обучаются юные спасатели
В Андижанской области  стартовал проект DIPECHO IX «Объединение и усиление деятельности по снижению риска бедствий путём укрепления способности сообществ, школ и институтов противостоять чрезвычайным ситуациям».
Цель  проекта —  подготовка детей к правильным действиям  при возникновении стихийных бедствий.
Для участия в  проекте   вовлечены  учащиеся четырех общеобразовательных школ  г. Андижана.   Из числа учащихся 7-х классов были организованы кружки «Юный спасатель».
Для более полного усвоения материалов, для юных спасателей организовали  2-х дневный тренинг. Здесь  ребята  смогли получить теоретические знания по оказанию первой помощи при ЧС. В интерактивных занятиях они смогли  применить их на практике, работая в смешанных малых группах.  Теперь преподаватели школ и члены кружка «Юный спасатель»  смогут поделиться  полученными в ходе тренинга знаниями   среди   друзей, знакомых и родных. В рамках проекта общеобразовательные школы получили необходимую технику и  инвентарь на случай возможных ЧС.   Более детально подготовиться к непредвиденным ситуациям позволит  и проведение эвакуационных занятий в образовательных учреждениях. Согласно графику они будут проводиться дважды в месяц.