2023-йил 10-август куни Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой жамиятлари Федерациясининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси ва Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти ўртасидаги келишувга асосан “Ёшлар фаолияти ва волонтёрликни ривожлантириш” лойихаси доирасида ёш волонтёрларни жамият Устав фаолиятига кизириқтириш ва уларнинг биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича кўникмаларини ошириш таълим муассасалари ва бошқа ташкилотларнинг фавқулодда вазиятларга тайёргарлигини ошириш ва улар рўй берганда тўғри харакатланишни ташкил этишга амалий ёрдам бериш мақсадида Тошкент шаҳри Шайхонтохур тумани ФВБ қарашли 14-ЁҚХда Тошкент шаҳри ва вилоятлардан ташриф буюрган умумтаълим мактаби ўқувчилари иборат жамоалар ўртасида “Ёш қутқарувчи” мусобоқаси ўтказилди.
Мусобоқанинг мақсади: Аҳоли айниқса ёшларда лойиҳада белгиланган вазифалар доирасида тушунча, билим ва кўникмалар даражасини кўриш, “Ёш қутқарувчилар” болалар мусобақасида иштирок этувчи ёшларни жисмонан бақувват, руҳан соғлом, кучли ирода ва матонатлилик руҳида тарбиялаш, шунингдек улар онгида фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракат қилишга оид тушунча, билим ва кўникмаларни шакллантириш, Фавқулодда вазиятлар содир бўлганда инсонларни қутқариш бўйича таълим муссасаси ўқувчиларининг амалий кўникмаларини шакллантиришга қаратилди.
Мусобоқа 5 шартдан иборат бўлиб 1-шартда жамоалар назарий яъни савол жавоб тариқасида ўтказилди. Унда иштирокчиларга қуйидаги саволлар берилди
3.Техноген тусдаги Фавқулодда вазиятга тариф беринг (мисоллар келтиринг).
ҳаракатлари.
Мусобоқанинг 2-шартда жамоалар жабрланувчига “Биринчи ёрдам” кўрсатиш бўйича учта амалий саволлар берилди ва гуруҳлар томонидан шартларнинг тўғри бажарилиши хакамлар томонидан бахоланиб борилди.
Мусобоқанинг 3-шартда жамоаларга 100 метрга тўсиқлараро югуриш эстафетаси юқори қаватларни ишғол этиш (башня) шартларини бажаришди.
Мусобоқанинг 4-шартда жамоаларга арқон боғлаш усулларини, қутқарув анжомларидан қандай ҳолатларда ва усулларда фойдаланиш зарурлигини, ўз-ўзини сақлаш тизимларини кийиш, арқон ёрдамида юқорига (жумар ёрдамида) кўтарилиш ва 6 метрдан баландликдан пастга тушиш машқларини бажардилар
Мусобоқанинг 5-шартда дарёдан арқонлар ёрдамида ўтиш (переправа) ва белгиланган вақтда палатка ёйиш машқини бажаришди.

Республиканский этап соревнований «Юный спасатель»
В рамках проекта “Молодежная  деятельность и развитие волонтерства” финансируемой  Представительством  по Центральной Азии Международной Федерации Обществ Красного Креста и  Красного Полумесяца  10 августа 2023 года был проводён с участием членов общественной группы юных волонтёров-школьников, Республиканский этап соревнования –“ Юный спасатель” Общества Красного Полумесяца Узбекистана который состоялся на базе  14-ОПБ  (отдела обеспечения пожарной безопасности)  Шайхантахурского района МЧС Республики Узбекистан.
Цель проведения данного соревнования было- участие молодежи: молодые волонтеры, девочки и мальчики-подростки учебных заведений были подготовлены в случаях ЧС и при возникновении чрезвычайных обстоятельств, риска бедствий и обеспечении готовности к стихийным бедствиям.
В данном соревновании участвовали молодые ребята, школьники 8,9,10 и 11 классов — волонтёры Общества Красного Полумесяца Узбекистана из 12 регионов страны и города Ташкента, в каждой команде по 5 участников школьников-волонтеров и одного тренера инструктора. Всего 65 волонтеров и 13 тренеров инструкторов.Сотрудники 14- ОПБ МЧС Шайхантахурского района и сотрудник здравоохранения  были на составе жюри и оценивали каждую команду баллами.
Конкурс проводился на основе 5 условий-заданий.
В первом условии соревнования  группам задавали пять общих вопросов по чрезвычайным ситуациях и оценивали по пятибалльной системе (теоретические вопросы).
Во втором условии соревнования задавались  три практических вопросов по оказанию первой доврачебной помощи пострадавшему и проверялись работоспособность группы. Действия оценивались по 10-бальной шкале.
В третьем условии соревнования были – переход  через реку с помощью веревок (переправа), а также выполнение упражнения по расстиланию палатки в установленное время и  оценивались по 10-балльной шкале.
В четвертом условии соревнования участники групп изучали десять видов способов связывания веревки, а также  подъем по веревке и пуск с высоты 6 метров и оценивали по 15 балльной системе.
Пятое условие соревнований это – эстафета на 100 м с барьерами между группами.
Команда, действовавшая в данных условиях точно и быстро и полностью выполнившая все перечисленные условия, становилась командой победителем.
Все ребята старались, активно и эмоционально поддерживали друг-друга, боролись честно и дружно командой выполняли каждые условия соревнования.
По итогам соревнований- 1 место получила команда из Ферганской области, 2-место- Наманганская область и 3 место-ребята, команда из Навоийской области.
А также, по итогам и выполнения всех условий соревнования  и отличившиеся особой подготовкой, активностью и умом  были награждены  — «Самый активный участник соревнования — мальчик» — из Сурхандарьинской области и «Самая активная участница соревнования — девочка» — из Сырдарьинской области.  Им были вручены торжественно дипломы и кубки за 1,2 и 3 места. Все участвовавшие на соревновании  команды  получили памятные подарки — мини рюкзачки за активное участие и труд.