ҲАМШИРАЛАР УЧУН СЕМИНАРЛАР
Aндижон ва Самарқанд вилоятларида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг нодавлат нотижорат ташкилотларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди грантларидан олинган маблағлар ҳисобидан вилоят тиббиёт бошқармаси ҳамширалари ва ҚЯОЖнинг «Меҳр – Шавқат» хизмати ходимлари учун ҳозирги пайтда энг долзарб мавзулардан иккитаси бўйича семинарлар ўтказилди.
Aндижонда ташкил этилган семинарлар ҳозирги кунимизннинг энг долзарб муаммоларига бағишланган бўлиб, «Биз бирдаммиз, биргаликда коронавирусни енгамиз!» шиори остида ташкил этилди. Тадбирда Aндижон вилояти Соғлиқни сақлаш бошқармасининг 25 нафар ҳамшираси иштирок этди. Иштирокчилар коронавирус инфекциясидан ҳимоя қилувчи ҳимоя воситалари (тиббий ниқоблар ва антисептиклар) билан таъминланди, шунингдек, «Ўзингизни коронавирусдан қандай ҳимоя қилиш керак», «Замонамизнинг ҳақиқий қаҳрамонлари» ва бошқа буклетлар тарқатилди.
Самарқандда ҚЯОЖ ҳамшираларни фавқулодда вазиятларда биринчи ёрдам кўрсатиш ва жароҳат олганларга ғамхўрлик қилишни ўргатиш бўйича икки кунлик ўқув семинарлари ҳамда тренинглар ўтказилди.
Шунингдек, грант маблағлари ҳисобидан қиймати йигирма миллион сўм бўлган реабилитация ускуналари ва санитария ҳимоя воситалари, шу жумладан ногиронлар аравачалари, танометрлар, қўлтиқ таёқлар ва бошқа ускуналар ҳарид қилинди. Ҳозирги кунда Ўзбекистон ҚЯОЖ Самарқанд вилоят ташкилоти ушбу ускуналарни бутун вилоят аҳолиси ўрасида тарқатиш билан машғулдирлар.

На средства, полученные от грантов Общественного фонда поддержке НПО Олий Мажлиса Республики Узбекистан в Андижане и Самарканде были проведены семинары для медицинских сестер областного медицинского управления и службы «Мехр – Шафкат» Общества Красного Полумесяца по двум самым актуальным в настоящее время темам.
В Андижане семинар был посвящен самой злободневной проблеме нынешнего времени и проводился под лозунгом «Мы едины, вместе победим коронавирус!». В мероприятии приняли участие 25 медсестер Управления здравоохранения Андижанской области. Участникам были предоставлены средства защиты (медицинские маски и антисептики) для защиты от коронавирусной инфекции, а также розданы буклеты «Как защититься от коронавируса», «Героям нашего времени» и другие.
В Самарканде был проведены двухдневные образовательные семинары и тренинги по обучению медицинских сестер Общества Красного Полумесяца оказанию первой помощи в чрезвычайных ситуациях и уходу за пострадавшими.
Также на средства гранта закуплено реабилитационное оборудование и средства санитарной защиты, в том числе инвалидные коляски, тонометры, костыли и другое оборудование на сумму двадцать миллионов сумов. В настоящее время Самаркандская областная организация ОКП Узбекистана занимается распределением данного оборудования среди населения всей области.