Ўзбекистон Республикаси Бош вазири – Фуқаро муҳофазаси бошлиғининг “Aҳолини ва ҳудудларини фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш соҳасида 2022-йилда амалга ошириладиган тадбирларни якунлаш ҳамда 2023-йилга мўлжалланган устувор вазифалар тўғрисида”ги фармойиши ва фармони ижросини таъминлаш мақсадида Наманган вилояти ҳокимининг “Чортоқ, Уйчи ва Учқўрғон туманларида фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш давлат тизимининг ҳудудий қуйи тизими ҳокимияти, куч ва воситалари билан ҳамкорликда қўмондонлик-штаб ўқув машғулотларига тайёргарлик кўриш ва ўтказиш тўғрисида”ги қарори билан 2023-йил 5-7-апрел кунлари Уйчи туманида қўмондонлик-штаб ўқув машғулотлари ўтказилди.
Машғулотларга тайёргарлик кўриш жараёнида Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Наманган вилояти ташкилоти масъул ходимлари томонидан жамиятнинг вилоят ҳудудий ташкилоти авария-қутқарув отряди аъзолари иштирокида санитария отрядлари ташкил этилиб, белгиланган вазифаларни бажариш учун зарур жиҳозлар билан таъминланди, табиий офатларга қарши кураш гуруҳи аъзолари учун тегишли ўқув машғулотларини ўтказди ҳамда компаниянинг функционал ва ҳудудий бўлинмаларига тегишли кўрсатмалар берди.
Машғулотлар давомида амалий ҳаракатлар орқали вилоят фавқулодда вазиятлар бошқармалари махсус хизматлари, Ўзбекистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги соғлиқни сақлаш ва фуқаро муҳофазаси хизматлари, Қишлоқ хўжалигининг энг зарур товарлар омборлари ва захиралари тизими билан ўзаро ҳамкорлик ишлаб чиқилди. Табиий офатдан жабр кўрган аҳолига ёрдам кўрсатиш мақсадида жамиятда ҳам омборлар ташкил этилган бўлиб, жамиятнинг туман бўлинмалари жойларда биринчи ёрдам бригадаларини олиб чиқиш учун зарур бўлган чодирлар билан таъминланган.
Машғулотлар сценарийсига мувофиқ фавқулодда вазиятлардан жабр кўрган аҳолига методик ҳамда маърифий ёрдам кўрсатилди, кам таъминланган оилаларга кийим-кечак ва дори-дармон воситалари етказиб берилди.
Қўмондонлик-штаб ўқув машғулотларида Ўзбекистон ҚЯОЖнинг юқори малакали ходимлари Фавқулодда вазиятлар ва соғлиқни сақлаш вазирлигининг вилоят ва туман бўлимлари махсус хизматлари билан ҳамкорликда амалий ҳаракатларни амалга ошириб, иштирокчилар ва томошабинларга жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш қоидаларнинг намуналарини кўрсатиб беришди.
Aйни пайтда Наманган ташкилоти томонидан вилоятнинг бошқа туманларида ҳам қўмондонлик-штаб ўқув машғулотларида қатнашиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.

КОМАНДНО-ШТАБНЫЕ УЧЕНИЯ В УЙЧИНСКОМ РАЙОНЕ
Во исполнение  Приказа Премьер-министра — начальника гражданской защиты Республики Узбекистан «О завершении выполненных в 2021 году мероприятий и первоочередных задач на 2022 год в области защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций» и Распоряжения  Хокима Наманганской области   «О подготовке и проведении командно-штабных учений во взаимодействии с органами управления, силами и средствами территориальной подсистемы государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций в Чартокском, Уйчинском и Учкурганском районах», 5-7 апреля 2023 года в Уйчинском районе были  проведены командно-штабные учения.
В процессе подготовки к учениям ответственными работниками Наманганской областной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана при участии членов аварийно-спасательного отряда областной организации Общества  были организованы санитарные отряды, укомплектованные  необходимым оборудованием, для выполнения поставленных задач, проведено соответствующее обучение членов  Команды реагирования на бедствия и были даны соответствующие указания функциональным и региональным подразделениям Общества.
В ходе учений посредством практических действий было отработано взаимодействие со специальными службами областных управлений по чрезвычайным ситуациям, здравоохранения и службы гражданской защиты МЧС Узбекистана, также была организована система складов и резервов самых необходимых товаров Общества Красного Полумесяца для оказания помощи населению, пострадавшему от стихии, а районное подразделение Общества  был обеспечено палатками, необходимыми для развертывания бригад скорой доврачебной медицинской помощи в полевых условиях.
В соответствии со сценарием  учений была оказана методическая помощь и образовательная поддержка населению, пострадавшему от чрезвычайных ситуаций, а малообеспеченные семьи были обеспечены   одеждой и медикаментами.
В ходе командно-штабных учений высококвалифицированные сотрудники ОКП Узбекистана  во взаимодействии со специальными службами областного и районных  управлений МЧС и здравоохранения произвели  практические действия и продемонстрировали участникам и зрителям образцовые примеры правил оказания первой помощи пострадавшим.
В настоящее время  Наманганская организация ведет работу по участию в командно-штабных учений и в других районах области.